Home  /  Zprávy  /  Český fotograf v NFL II.

Český fotograf v NFL II.

(pá) 13. říjen 2017, Radim Kroulík

V loňském roce se nám ve spolupráci s fotografem Kamilem Herákem podařilo získat foto akreditaci na zápas Thursday Night Football mezi Dallasem Cowboys a Minnesotou Vikings. Po roce jsme spojili síly a i podruhé jsme byli úspěšní. Kamil se v neděli objeví s objektivem na trávníku Oaklandu Raiders, kteří sehrají zápas s Los Angeles Chargers. Reportáž budeme průběžně doplňovat zde i na Facebooku.

Kamil Herák, pátek 13. října:

Říká se, že člověk nemá nikdy dost. A asi je to pravda. Ještě před rokem by mě ani ve snu nenapadlo, že budu někdy oficiálně fotit zápas NFL a teď mířím na zápas v pořadí druhý a pevně věřím, že nikoli poslední. 

Vloni v prosinci jsem ve spolupráci s ČAAF obdržel akreditaci na TNF Cowboys @ Vikings. Splnil se mi obrovský sen. Fotit NFL z úrovně hrací plochy. Zážitek to byl neskutečný. Zbrusu nová hala v Minneapolis, 70 tisíc diváků, kteří by překřičeli i startující letadlo, skvělý defenzivní fotbal, Dezovo gesto asi tak metr přede mnou a krátký pokec a handshake s jedním z nejlepších running backů historie fotbalu Adrianem Petersonem vyplnily i ty nejdivočejší sny sportovního fotografa a fanouška fotbalu v jedné osobě. 

Dá se tento zážitek překonat? Asi nedá, ale jak jsem psal na začátku, člověk nemá nikdy dost. A tak jsem se o to pokusil znovu. Jednou věcí jsem si ale nebyl vůbec jistý. Povede se zařídit akreditaci znovu? Loni se to povedlo na první dobrou, ale nebyla to jen otázka náhody a štěstí? Anebo jsem tak dobrej? První varianta je asi správně. Ale byla to i dobrá práce Radima Kroulíka z ČAAF. Děkuju. 

Letos jsem si určil dva cíle. Chtěl jsem zkusit fotit Saints v jejich úžasné hale Superdome a pokud by to nevyšlo, pak se pokusit o získání akreditace na nějaký domácí zápas Raiders. V Superdomu jsem už dvakrát byl a znám zdejší atmosféru poměrně dobře. Kdo někdy byl v New Orleans, tak si asi dokáže představit, co se v hale Superdome děje. A nemusí být zrovna fanoušek fotbalu. Pro ty, kdo v New Orleans ještě nebyli, nevynechte toto město při plánování cesty po USA. Nebudete litovat. Uvolněnější atmosféru budete hledat těžko. Saints mi nicméně akreditaci neposkytli, nepomohla ani podpora největšího sportovního deníku u nás a tudíž vstoupili do hry Raiders. Nikoli jako náhradníci, prostě to tak asi mělo být. 

Když jsem před lety začínal fandit fotbalu, seznamoval se s pravidly a týden co týden se nepřestával divit nad tím, jak skvělý sport jsem po většinu svého života ignoroval, tak byli Raiders v NFL spíše do počtu a sezóny končili s vysokým převisem proher nad výhrami, ale časem jsem pochopil, že se to v době platových stropů stane každému mužstvu. Teda s výjimkou Patriotů pod Belichickovým vedením a s výjimkou Browns. Tato mužstva jsou těmi výjimkami potvrzující pravidlo. Nakonec, kdo sleduje NHL, ví, že je to tam podobné a mužstva na vrcholu mohou být během pár let na dně a naopak. 

Dnešní Raiders do počtu rozhodně nejsou, jména jako Carr, Lynch, Mack nebo Crabtree budí respekt. A pak tu jsou diváci. Měl jsem to štěstí, že jsem už pár stadionů v USA navštívil a je ohromný rozdíl v zážitku, který si odnesete, jdete-li na Vikings anebo na Jets. Nic proti Jets. Nebýt jich, tato slova nepíšu, ale v posledních letech se na MetLife Stadium v jejich podání nehrál zrovna dvakrát atraktivní fotbal a na divácké kulise to bylo znát. A právě od divaků Raiders očekávám velké věci. Od bláznivých masek a převleků v Black Hole až po mohutné povzbuzování. Jestli se má očekávání naplní, to se dozvím v neděli a pak i ve čtvrtek při TNF V duelu s Náčelníky. No a v neposlední řadě bylo důvodem pro pokus o získání akreditace v Oaklandu plánované stěhování mužstva do Las Vegas. Atmosféra na stadionu Alameda Coliseum bude brzy bohužel už jen historií.