Home  /  Zprávy  /  Super Bowl: New England Patriots-Carolina Panthers 32:29

Super Bowl: New England Patriots-Carolina Panthers 32:29

(st) 4. únor 2004, Filip Hobza
Hospodářské noviny: Super Bowl nabídl dramatickou bitvu Podruhé za poslední tři sezóny zvítězilo mužstvo New England Patriots ve finálovém utkání zámořské ligy amerického fotbalu (NFL), prestižním Super Bowlu. Nejlepší tým letošní sezóny porazil v neděli po dramatické bitvě Carolinu 32:29. Zápas na houstonském Reliant Stadium rozhodl čtyři vteřiny před koncem Adam Vinatieri kopem ze sedmatřiceti metrů. Nejužitečnějším hráčem Super Bowlu byl ale po zápase vyhlášen quarterback Tom Brady, který dovedl New England k vítězství už předloni. New England tak rozšířil sérii neporazitelnosti v lize na patnáct zápasů v řadě, což je nejlepší bilance v NFL od roku 1972. "Nemůžu své hráče dost vynachválit," prohlásil na tiskové konferenci trenér Bill Belichick. Až ve finále se zastavilo úspěšné tažení podceňovaného týmu Carolina Panthers. Charismatický quarterback Jake Delhomme, ve volném čase nadšený majitel dostihových koní, byl těsným výsledkem zklamaný: "Každá porážka bolí," poznamenal po zápase. Dvaasedmdesát tisíc diváků na stadiónu a osm set miliónů dalších u televizních obrazovek však vidělo napínavý souboj, v němž byla Carolina favorizovanému New Englandu důstojným soupeřem. V úvodních sedmadvaceti minutách se žádnému mužstvu nepodařilo skórovat, což znamená nový rekord Super Bowlu. "Ten zápas měl všechno, od výbušného útoku až po důslednou obranu," napsal list USA Today. Americké deníky se ale shodly, že 38. Super Bowl byl jedinečný i v mnoha jiných ohledech. Jako největší sportovní a televizní událost roku ve Spojených státech tentokrát přinesl kontroverzní momenty. Kvalita doprovodného programu z produkce MTV s kontroverzním vystoupením zpěvačky Janet Jacksonové přiměla viceprezidenta NFL Joe Browna k tvrdému vyjádření, že známá hudební televize se v budoucnu na poločasové show Super Bowlu podílet nebude. "Byli jsme značně znechuceni některými prvky show," napsal ve speciálním prohlášení Browne. O další incident se postaral nahý divák, který navzdory rozsáhlým bezpečnostním opatřením vnikl na hrací plochu krátce před zahájením druhé poloviny zápasu. Ostraha stadiónu jej po několika minutách chytila a vyvedla s přispěním hráče Patriots Matta Chathama. Lidové noviny: Super Bowl: drama až do konce HOUSTON - Takové drama Amerika dlouho nezažila. Tým Carolina Panters totiž až v poslední minutě nedělního Super Bowlu smazal náskok Patriotů z Nové Anglie a srovnal na 29:29. Schylovalo se k prodloužení. Jenže stále zbývaly čtyři sekundy času. A to byla chvíle pro Adama Vinatieriho - hrdinu zápasu. Postavil si míč k volnému kopu a ze vzdálenosti 40 metrů jej chladokrevně poslal do branky soupeře. Rozhodnuto. Patrioti zvítězili 32:29 a během tří let vezou na severovýchod USA už podruhé nejprestižnější sportovní trofej Spojených států. "Nedokážu popsat, jak nádherně jsem se cítil, když se míč snášel středem brány," řekl po zápase střelec. Vinatieri přitom téměř navlas stejný kousek provedl v předloňském finále proti St Louis. Také tehdy šlo o poslední kop utkání, v němž Patrioti nakonec vyhráli 20:17. Vinatieriho poslední úder byl jedním z nejnapínavějších rozuzlení v historii Super Bowlu vůbec. V Zápase ukázkových akcí a skvělých přihrávek ale exceloval i rozehrávač Patriotů Tom Brady, který byl coby mozek týmu vyhlášen nejužitečnějším hráčem utkání. Hlavně díky jemu zvítězili Patrioti už v patnácti zápasech v řadě. "Patrioti potvrdili v jedné divoké noci svou nadřazenost," napsal list The New York Times. Letošní Super Bowl vidělo zhruba 800 milionů lidí ve 182 zemích světa. Poprvé se vysílal také v Číně, kde jej s jednohodinovým zpožděním - zato s čínským komentářem - sledovalo na na 300 milionů lidí. Výsledek: New England Patriots - Carolina Panthers 32:29. Metro: Janet Jacksonová odhalila ňadro USA Sedmatřicetiletá zpěvačka Janet Jacksonová se nechtěně stala největší hvězdou nedělního přenosu z finálového utkání zámořské ligy amerického fotbalu (NFL). Při duetu s Justinem Timberlakem v přestávce, která rozdělovala Super Bowl, totiž nechtěně odhalila pravé ňadro. Radost z toho neměli v CBS, jež zajišťovala celý přenos, který sledovalo 800 milionů diváků po celém světě. Mladá fronta DNES: Při Super Bowlu šíleli u televize Američané i Číňané Houston, Praha - Amerika zase po roce zažila sportovní šílenství zvané Super Bowl, finále profesionální ligy amerického fotbalu. Odhadem až 150 milionů Američanů sledovalo přímý přenos a triumf favoritů New England Patriots. Lidé po celém světě mohli vidět nejen šíleně zbarvené fanoušky na vyprodaném stadionu v Houstonu, nabuzené svalovce ve skvělém zápase, který až čtyři vteřiny před koncem rozhodl přesný kop Adama Vinatieriho, ale také ňadro zpěvačky Janet Jacksonové. Během vystoupení se sestře Michaela Jacksona roztrhla část šatů. Mladý kolega Justin Timberlake, další megastar popové scény, se snažil zpěvačku chránit, ale nedařilo se mu to. Z odhaleného těla bylo takové pozdvižení, že načas strhlo víc pozornosti než bitva na hřišti. Podruhé v posledních třech letech triumfovali New England Patriots, porazili tým Carolina Panthers 32:29. Lístky na finále se na černém trhu prodávaly až za 2500 dolarů, čili 70 tisíc korun. Jediný zápas rozhodne, kdo je nejlepší v národním sportu, proto tak přitahuje pozornost všech. O finálovém víkendu se říká, že je to čas, kdy se Američané nejméně hýbají a nejvíc hodin z roku stráví u televize. V neděli je čekal dvanáctihodinový přenos, zápas se poprvé vysílal i do Číny. Přenos v Číně vidělo 300 milionů lidí, i když se začínalo v sedm ráno. "Rád bych se díval také. Je zábavné vidět ty hochy, jak do sebe všichni bouchají. Ale musel jsem jít vydělávat," litoval prodavač Wei Jun, když jel ráno do práce. Půlminutový reklamní spot stál až 65 milionů korun. Vystupovat při Super Bowlu, to je ctí snad pro každého. Zatímco loni zpívala hymnu kanadská zpěvačka Céline Dionová, letos to byla v Houstonu narozená Beyonce Knowlesová. K tomu se tentokrát přidal třeba Steven Tyler, lídr kapely Aerosmith. I na hřišti se bylo na co dívat, byla to napínavá show. Skoro celou půlhodinu ani jeden tým neskóroval, což je rekord Super Bowlu, pak dlouho vedli Patriots. Jenže v závěrečné čtvrtině Carolina, která byla ve finále poprvé, zvládla třikrát touchdown čili položení šišky až za konečnou čáru. A pak? Stejně jako předloni proti St. Louis rozhodl Adam Vinatieri. "Věděl jsem, jaká je moje role: znovu zvednout ten pohár nad hlavu," řekl černovlasý chlapík, když po finále držel stříbrnou trofej, které vévodí šiška na americký fotbal.. Moravskoslezský deník: Jacksonová neuhlídala ňadro Houston * Sedmatřicetiletá zpěvačka Janet Jacksonová se nechtěně stala největší hvězdou nedělního přenosu z finálového utkání zámořské ligy amerického fotbalu (NFL). Při duetu s Justinem Timberlakem v přestávce, která rozdělovala Super Bowl, totiž nechtěně odhalila pravé ňadro. "Stalo se to v polovině zápasu při přestávce, jejíž program zajišťovala stanice MTV," komentoval incident mluvčí NFL Aiello, podle něhož je po nedělním faux pas nepravděpodobné, že by hudební stanice v budoucnu dostala znovu šanci zajistit program vyplňující přestávku. Radost z toho neměli ani v CBS, jež zajišťovala celý přenos, který sledovalo 800 milionů diváků po celém světě. Vedení televize, která si počítala za půlminutový reklamní šot astronomických dva a čtvrt milionu dolarů, se po zápasu za nečekané pikantní záběry horečně omlouvalo. Finále Super Bowlu, americké sportovní události číslo jedna, která opět zcela ochromila život v zemi, skončilo vítězstvím týmu New England Patriots 32:29 nad Carolinou Panthers. Naše Valašsko: Super Bowl pro New England Houston * Finálové utkání zámořské ligy amerického fotbalu (NFL) vyhrál tým New England, který porazil Carolinu 32:29. Hráči Patriots získali titul podruhé v průběhu tří sezon. Oslavovaným hrdinou letošního Super Bowlu se stal Adam Vinatieri, jehož kop ze sedmatřiceti metrů čtyři sekundy před koncem zápas rozhodl.Vinatieri předtím jednou minul, a tak si vlastně u fanoušků napravil reputaci. Současně dal zavzpomínat na předloňské finále proti St. Louis, které rovněž rozhodl jeho kop. Utkání přineslo dramatickou a taktickou bitvu. Dlouhých sedmadvacet minut se ani jednomu mužstvu nepovedlo skórovat, což je rekord Super Bowlu. Přesto jej například agentura AP označila, za "jednu z nejhezčích útočných podívaných sehraných kluby s nejlepšími obranami". Zápas rozhodla poslední čtvrtina, v níž padlo dohromady 37 bodů. Klíčovou roli v týmu New England sehrál quarterback Tom Brady, který byl po skončení Super Bowlu vyhlášen jeho nejužitečnějším hráčem. "Bylo tam pár infarktových okamžiků, ale nakonec jsme to dokázali," radoval se trenér New Englandu Bill Belichick, jehož svěřenci nepoznali v závěru ligy hořkost porážky v patnácti zápasech za sebou. Carolina hrála finále vůbec poprvé v historii, ale byla favoritovi více než vyrovnaným soupeřem. Zvlášť v poslední čtvrtině, v níž její hráči zaznamenali třikrát touchdown. V hledišti arény Reliant Stadium v Houstonu zápasu přihlíželo 72 000 diváků, kteří neváhali koupit si lístky v ceně od 400 do 600 dolarů. Další desítky milionů lidí usedly v neděli večer k televizním obrazovkám. Noviny jej bez výjimky zařadily na své titulní stránky a věnují se mu v seriálech článků, podrobných analýz a komentářů. Všechny vyzdvihují fakt, že šlo do poslední chvíle o napínavou podívanou a v titulcích zmiňují Adama Vinatieriho, který stejně jako před dvěma lety rozhodl o tom, že titul získal celek New England. "Vinatieri dokopal Patriots k dalšímu vítězství v Super Bowlu," hlásá deník Washington Post. "Vinatieri a Brady lídry tažení za druhým titulem v průběhu tří let," neopomněl list zmínit ještě rozehrávače Toma Bradyho, který byl coby strůjce taktiky vyhlášen nejužitečnějším hráčem zápasu. "Patriots potvrdili v jedné divoké noci svou nadřazenost," líčí finále NFL The New York Times. A všímá si rovněž faktu, že New England vyhrálo patnáctý zápas za sebou. Další celostátní list USA Today letošní finále označil za jedno z nejdramatičtějších v historii. "Po dlouhém čekání na bod, nejdelším za osmatřicet let, co se hraje Super Bowl, se na hřišti strhlo drama," komentuje deník fakt, že se skóre otevřelo až po sedmadvaceti minutách hry. "Zápas byl plný ukázkových akcí a nádherných přihrávek," dodává USA Today. Na letošní Super Bowl bylo akreditováno 3200 novinářů z 230 zemí, mezi nimiž měla premiéru Čína. Odhaduje se, že přenos sledovalo na celém světě 800 milionů diváků. Výsledek - Super Bowl: New England Patriots - Carolina Panthers 32:29. Večerník Praha: Patrioti porazili v Super Bowlu Pantery Houston - Finálové utkání zámořské ligy amerického fotbalu (NFL) vyhrál tým New England, který porazil Carolinu 32:29. Hráči Patriots získali titul podruhé v průběhu tří sezon. Dlouhých sedmadvacet minut se ani jednomu mužstvu nepovedlo skórovat, což je rekord Super Bowlu. Přesto jej například agentura AP označila, za "jednu z nejhezčích útočných podívaných sehraných kluby s nejlepšími obranami". V hledišti arény Reliant Stadium v Houstonu zápasu přihlíželo 72 000 diváků, kteří neváhali koupit si lístky v ceně od 400 do 600 dolarů. Další desítky milionů lidí usedly v neděli večer k televizním obrazovkám. Super Bowl: New England Patriots-Carolina Panthers 32:29. Prádélkový Bowl O přestávce Super Bowlu si televizní diváci v Americe mohli užít novinky, "Prádélkového Bowlu". Na stadionu Coliseum v Los Angeles si fotbal zahrály modelky ve spodním prádélku. Tým snů porazil Euforii 6:0. Vítězky uspěly jistě i proto, že čísla na kalhotkách jim sedla jako ulitá... Tom Brady, quarterback New England Patriots, byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem Super Bowlu.