Home  /  Zprávy  /  Finále ČLAF 2004: Prague Lions vs. Prague Panthers

Finále ČLAF 2004: Prague Lions vs. Prague Panthers

(so) 10. červenec 2004, Filip Hobza
Prague Lions ? Prague Panthers A 13:3 (0:0, 6:3, 7:0, 0:0)

Stejně jako v loňském roce na sebe ve finále 11. ročníku České ligy amerického fotbalu narazily momentálně dva nejlepší týmy, odvěcí pražští rivalové - Lvi a Panteři (A tým). Z historického hlediska vypovídá bilance vítězství nejvyšší domácí soutěže jednoznačně pro Prague Panthers a to v poměru 8:1 (z toho 5 posledních vítězství v řadě bez přerušení), nicméně že to letos nebudou mít Panteři, oslabeni po generační výměně o několik dlouholetých opor stabilního kádru, vůbec jednoduché, napověděla už základní část, ve které (shodně s minulým rokem) Lions neprohráli jediný zápas (vzájemné utkání vyznělo ve prospěch Lvů 14:7). Velkolepý svátek amerického fotbalu, který byl velmi zdařile produkčně zajišťován agenturou NEDOMYSLENO (která navzdory svému jménu měla domyšleno všechno do nejmenších detailů), se uskutečnil za příznivě oblačného počasí bez jediné kapky deště na atletickém stadiónu ASK Slávia Praha v sobotu 10.7. od 13.00, kdy vypukla kulturní část programu hudební produkcí skupiny WOHNOUT, která před samotným kick-offem přivedla do varu početnou diváckou kulisu (cca 2.200 diváků).

Utkání zahájil s mírným zpožděním (14.15) hlavní rozhodčí Martin Bimbo Vondráček za asistence pánů Bartošků (M.+R.), Ermise, Kellyho, Valenty a Glasera. Úvodní čtvrtina byla tradičním vzájemným oťukáváním, na obou stranách dominovaly především obrany a tomu odpovídal i výsledek tohoto dějství, které skončilo bez změny skóre. Druhá část byla ve znamení field goalů ? nejprve svým kopem za 3 body skóre otevřel s číslem 9 Stanislav Jantoš z Lions, po té vyrovnával kicker Panthers č. 10 Jindřich Šild. Ještě do přestávky rozjásal Jantoš v hledišti početněji zastoupené fanoušky Prague Lions opět excelentně zahraným field goalem ? 6:3.

Poločasová přestávka byla vyplněna exhibicí cheerleaders, které divákům nedaly vydechnout především nejrůznějšími akrobatickými prvky a tanečními variacemi. Na nejhezčí okamžik utkání, které bylo jinak na skórování a nádherné akce skoupé, si museli příznivci amerického fotbalu počkat do třetí čtvrtiny, kdy quarterback č. 8 Libor Navrátil během přes polovinu hřiště sám zajistil touchdown (jak se později ukázalo, jediný za celé utkání!!!) a změnu skóre v poměru 12:3 pro Lvy, které následně vylepšil úspěšně potvrzeným extrapointem opět Stanislav Jantoš ? 13:3! Zbytek čtvrtiny, stejně jako po celou dobu poslední části hry, hledali Panteři marně recept na to, jak zdolat obranu soupeře a zvrátit tak nepříznivý vývoj utkání. Ke konci byla již zjevná mírná odevzdanost Prague Panthers, naopak Lions přesvědčivě a s nebývalým přehledem dotáhli své celoroční snažení po zásluze do vytouženého konce ? po šesti letech zopakovali dosud jediný triumf a získali pro svůj klub titul mistra České republiky amerického fotbalu pro rok 2004!

Při následném vyhlašování byl nejen za svůj touchdowný běh, ale i za několik vydařených dlouhých a přesných pasů vyhlášen nejužitečnějším hráčem útoku utkání quarterback Prague Lions, Libor Navrátil. Totéž ocenění pro hráče obrany získal hráč Prague Panthers číslo 45, Jan Šesták. Pohár pro vicemistra ČR předával zástupce hlavního generálního partnera celé akce, společnosti Viamont DSP a.s. Vítězný pohár předal náměstek pražského primátora pan Jiří Paroubek do rukou Martina Kociána, hlavního trenéra Lions a juniorského národního týmu a putovní (největší) pohár převzali zástupci vítězného týmu od tajemníka amerického velvyslance v ČR, pana Kennetha Hillase. Tečku za vydařené finále i celou letošní sezónou ČLAF udělal koncert skupiny Cocotte Minute, která zahrála nejen vítězným Lvům a poraženým Pantherům, ale především početným divákům, se kterými se budeme těšit na setkání na podzim při 5. ročníku České juniorské ligy amerického fotbalu nebo ještě dříve 17.7. v Drážďanech, kde nastoupí náš seniorský národní tým k přátelskému utkání proti výběru Německa, případně od 24.7. do 1.8. v Moskvě, kam jede bojovat na šampionát starého kontinentu juniorský národní tým. Filip Hobza