Home  /  Zprávy  /  Juniorský národní tým jede do Švédska! - AKTUALIZOVÁNO

Juniorský národní tým jede do Švédska! - AKTUALIZOVÁNO

(po) 8. květen 2006, Filip Hobza
V dramatickém kvalifikačním utkání o postup na MEJ zdolal nakonec náš tým španělské juniory 24:17 (po čtvrtinách 0:10, 7:7, 3:0, 14:0), čímž si zajistil vytoužený postup na závěrečný šampionát nejlepších osmi týmů Evropy! Historie se tedy opakuje již po třetí v řadě za sebou - ve všech dosavadních kvalifikacích jsme přešli přes Španělsko, za pozornost rovněž stojí skutečnost, že od ustanovení juniorského národního týmu v roce 2002, jsme ani jednou nechyběli na samotném Mistrovství Evropy!

Kapitáni juniorského národního týmu.

Oproti poslednímu vzájemnému utkání z kvalifikace v roce 2004 nás Španělé zaskočili hned v úvodu, kdy po interception otevřeli skóre TD, které ještě v první čtvrtině navýšili díky zdařilému fieldgoalu na 0:10. Ještě před přestávkou sice snížil náš nejlepší hráč Jaroslav Zeman na 6:10 a díky úspěšnému potvrzení Adama Javorka bylo skóre 7:10, ale touchdown "do šaten" opět mírně srazil sebevědomí našich hráčů. Ti se ale rozhodli s nepřízní poprat a i díky změně systému hry, kdy se začalo více běhat, došlo nejprve ve třetí čtvrtině ke zkorigování z nohy Javorka (fieldgoal - 10:17), poté k srovnání skóre na 17:17 (opět duo Zeman TD + Javorek extra point) a na konec ke strhnutí výsledku a postupu do Švédska na naši stranu (shodní protagonisté)! Děkujeme všem, kteří se jakkoliv zasloužili o další úspěch českého amerického fotbalu na mezinárodní scéně - zejména všem hráčům a dále trenérům: Fredu Armstrongovi, Davidovi Ospalému, Janu Raspopčevovi, Martinu Dlouhému, Marku Hejrovi, Douglasi Youngbergovi a dále Liboru Navrátilovi a Rostislavu Stříbrnému!

Skórující hráči:
84 Javier Gonzalo Arango 0:6, 55 Diego Maria de la Torre Gonzales 0:7, 55 Diego Maria de la Torre Gonzales 0:10, 21 Jaroslav Zeman 6:10 (Liberec Highlanders), 84 Adam Javorek 7:10 (Havířov Devils), 42 Ove-Stephan Jonsson Hurtado 7:16, Diego Maria de la Torre Gonzales 7:17, 84 Adam Javorek 10:17 (Havířov Devils), 21 Jaroslav Zeman 16:17 (Liberec Highlanders), 84 Adam Javorek 17:17 (Havířov Devils), 21 Jaroslav Zeman 23:17 (Liberec Highlanders), 84 Adam Javorek 24:17 (Havířov Devils)

Head coach Fred Armstrong určuje taktiku při utkání.

Head coach českého týmu Fred Armstrong po utkání řekl:
"Jsem na hráče opravdu hrdý. Naše vítězství bylo pouze zásluhou toho, že jsme dokázali hrát fotbal celé 4 čtvrtiny. Na MEJ se velmi těším, o to víc, že se bude hrát ve Stockholmu, kde řadu let žiji se svou rodinou. V každém případě nás ale čeká velká spousta práce, abychom tým připravili co nejlépe a nebyli na turnaji pouze do počtu. Chtěl bych poděkovat samozřejmě především všem hráčům, za jejich houževnatost a schopnost otočit nepříznivý vývoj utkání a dále také všem trenérům, kteří se na přípravě od loňského podzimu až do dnešního dne podíleli!"

Radost z vítězství, jedeme do Švédska!!!

Coach českého týmu Jan Raspopčev po utkání řekl:
"Stará fotbalová pravda, že kdo je schopen lépe běhat, vyhrává, se opět potvrdila. Potvrdila se i pravda druhá a to, že obrana je základem každého úspěšného týmu. V útoku jsme byli zkrátka schopni se lépe prosadit ve hře po zemi a to nám umožnilo kontrolovat tempo zápasu a korigovat jeho vývoj. Zlepšující se výkon O-lajny v blokujícím schématu a průrazné Zemánkovy běhy nám přes ne příliš jistý výkon QB Tomáše Fortelného, podařily strhnout vítězství na naši stranu. Ale největší zásluhu (z mého pohledu) mají special teamy a naše obrana, kterým se opakovaně dařilo získávat dobré pozice na hřišti pro útok. V obraně (kromě prvního drivu) nebylo výraznějších chyb a dva zachycené interceptiony Tomášem Vobořilem a dobré pokrytí španělských WR´s našimi DB´s nedovolilo soupeři (s výjimkou již zmíněného prvního drivu) skórovat touchdown. Oporou jim v tom byl dobrý tlak naší D-lajny a agresivně blitzujících LB´s. Obrana proti běhům byla dobrá a nedovolila soupeři velkou hru. Na závěr díky všem klukům, kteří vydrželi hrát celý zápas na plno, nevypustili ani jednu hru a v poslední čtvrtině otočili výsledek. Díky divákům, kulisa domácího prostředí byla nedílnou součástí úspěchu."

Český juniorský národní tým

MVP utkání Jaroslav Zeman

Pozn.: Posledním osmým účastníkem MEJ 2006 se stalo Finsko, které si postup zajistilo dnešním vítězstvím nad Holandskem v poměru 14:0.

Závěrečný turnaj nejlepších 8 evropských týmů proběhne od 21. do 31.7.  ve Stockholmu. Účastníci jsou rozděleni do dvou skupin po čtyřech na základě nasazení vyplývajícího z žebříčku, který sestavuje Evropská federace amerického fotbalu na základě výsledků z posledního MEJ a letošních kvalifikačních utkání.

Skupina A:
Francie, Rusko, Švédsko, Finsko

Skupina B:
Německo, Rakousko, Dánsko, Česká republika

Krátký sestřih z kvalifikačního utkání o postup na MEJ mezi ČR a Španělskem bude k vidění na programu Galaxie Sport v premiéře v úterý 9.5. od 19.00 v rámci pořadu Sport News CZ a dále v reprízách 10.5. v 0.10 a v 16.20.