Home  /  Zprávy  /  ČJLAF 2006: Monarchs - Alligators

ČJLAF 2006: Monarchs - Alligators

(ne) 10. září 2006, Filip Hobza
Úvodní zápas České juniorské ligy amerického fotbalu vyšel lépe domácím Monarchům z Bratislavy, kteří porazili brněnskou juniorku VSK VUT BRNO ALLIGATORS 20:0 (poločas 14:0). Alligators odjížděli do Bratislavy s tradičním respektem k soupeři, který v minulosti jasně vyhrával s velkým bodovým náskokem. Již první minuty zápasu ukázaly, že by tomu tak nemuselo být. I když soupeř nastoupil v méně početné sestavě než Alligators, dominoval na hřišti především po fyzické stránce (hráči byli také mnohem mohutnější), což se nakonec ukázalo jako jeden z rozhodujících faktorů. Pro 10 hráčů Alligators z celkových 28 to byl vůbec první zápas v jejich začínající sportovní kariéře a tak není divu, že potrvá nějakou dobu, než se tým sehraje, opadne nervozita a eliminují se fundamentální chyby, kterých se Alligators dnes dopouštěli.

Zkráceně k průběhu zápasu:
1. čtvrtina: Hned první akce útoku, jenž začal na svých 26yd skončil fumblem o 15 yd dále. Útok Bratislavy měl první drive úspěšný a i když se zdálo, že skončí puntem, tak na 4. down domácí quarterback Ivan Brauner přihrál na Martina Reicha, který skóroval touchdown. Následný kop Branislava Balaďu za bod byl zblokován obranou Alligators.
Do konce čtvrtiny se Alligators podařilo zalehnout míč (fumble), o který se postaral Radek Pekárek, což pomohlo dostat se nejblíže 24yd od koncové zóny soupeře. Field goal trenér Stříbrný nenařídil a volil raději jistotu ? punt.
2. čtvrtina: Markovi Sovičkovi se podařilo zachytit přihrávku soupeře (interception), což posunulo útok na jeho 38yd linii. Posunout vpřed se nedařilo a tak se ze 44yd kopalo. Výkop se Markovi Sochovi nezdařil a tak získal soupeř pozici 47yd. Při nádherně zahraném revers se Monarchové dostávají až na 23yd před endzónu Alligators. Toho patřičně využívají a Roland Špais silovým během středem formace, kdy se jej snažilo zastavit 5 obránců, s přehledem vbíhá do endzóny a připisuje na konto Monarchs dalších 6 bodů. Další dva přidává v úspěšně zahrané conversion  Adam Zádor (č. 30).
3. čtvrtina: po přestávce v poločase, která zcela určitě prospěla více Alligators,  byla odehrána naprosto vyrovnaná čtvrtina, ve které svůj tým podržela především obrana Alligators.
4. čtvrtina:  rozehraná obrana Alligators pokračovala ve své dobré hře, což potvrdila série prvních sacků za zápas, ve kterých se střídal výborně (i když po zranění ne stoprocentní) Tomáš Kuparowitz (č. 54) (pozn: na ME juniorů ve Švédsku, získal, jakožto reprezentant, za Český národní tým ocenění MVP obrany) s Davidem Příhodou (č.63).
Bohužel v klíčových okamžicích se projevily ?neduhy? nesehraného týmu ? takclkování (složení soupeře) a tak 30yardový rychlý běh Martina Reicha, který opět vzešel z dobře zahraného reverse, byl korunován dalším bodovým ziskem. Následný pokus o 2 body zmařil Martin Kotačka, který přihrávku na Martina Reicha zachytil.

Hlavní trenér Rostislav Stříbrný po zápase dodal:
?Již tradičně je našim prvním soupeřem v ČJLAF Bratislava Monarchs, věděli jsme tedy, že zápas to pro nás nebude vůbec jednoduchý. Právě proto, že juniorský tým Bratislavy je každoročně velice dobře připraven, jsem pro tento zápas neměl příliš velké cíle. Hráči do zápasu nastoupili s velkým nadšením - právě motivace byla v minulých letech velkým problémem v Alligators, ale do tohoto zápasu nastoupili i dva nemocní hráči a dva hráči se zraněnou nohou. Zápas byl pro podstatnou část hráčů úplně první v životě, ale i přes nováčkovskou nervozitu dokázali zápas dobře odehrát. Stále se potvrzuje, že v Brně nám chybí hráči větších fyzických proporcí, což je pro nás velký handicap, zvláště proti týmům jako je Bratislava a Havířov, kteří mají naopak těchto hráčů dostatek.
Zápas byl poměrně vyrovnaný - díky zbytečným chybám jsme ho ale nedokázali vyhrát. V offense se nám bohužel nepodařilo skórovat, i když jsme k tomu neměli úplně daleko. Věřím ale, že bude pokračovat trend z minulého roku, kdy se náš tým zápas od zápasu zlepšoval a že se nám podaří počet chyb eliminovat na minimum. V útoku se nám bohužel nedařilo najít účinnou zbraň na bratislavskou obranu, ale i přesto jsme se několikrát dostali na vzdálenost ohrožující endzone. Do útoku se velice dobře zapsali nováčci jako Lukáš Dvořák, Martin Malkovský a David Veselý. V obraně jsem byl naopak velice spokojen, velkou oporou se stal David Příhoda a Tomáš Kuparowitz, kteří jistotou svého tacklu přispívají k velmi dobré hře obrany.
Z tohoto zápasu jsme si odnesli mnoho ponaučení na čem máme ještě pracovat a co zlepšovat tak, aby i naše výkony šly nahoru. Za týden nás čeká zápas se staronovým týmem ČJLAF Havířov Devils, který přináší velká očekávání. Pokud chceme pomýšlet na vyšší umístění v lize, tak je pro nás nezbytné tento zápas vyhrát.?

Trenér obrany Jiří Řezáč a Jakub skácel shodně dodali:
?Dnešním zápasem s Bratislavou Monarchs jsme vstoupili do nové juniorské sezóny. Oba týmy prošli hráčskou obměnou.
Na některých pozicích byli nasazeni úplní nováčci a příjemně překvapili, i když stále je hodně co trénovat. V následující tréninkové přípravě se zaměříme zejména na techniku skládání (tacklování) protihráče a na způsob bránění konkrétních herních situací. To byly dnes naše největší slabiny. Obrana jako celek podala velmi dobrý výkon, zejména David Příhoda a Tomáš Kuparowitz. Celkově obranná lajna předvedla nadprůměrný výkon, a to většina hráčů hrála na obě strany.?

Skóre po čtvrtinách:
6:0, 8:0, 0:0, 0:6

Skórující hráči Monarchs:
č. 1 Martin Reich ? 12 bodů
č. 23 Roland Špais ? 6 bodů
č. 30 Adam Zádor ? 2 body

Martin Kotačka (č.19) skládá útočníka Monarchs.

Přihrávka Ivana Braunera (č.7) na Martina Reicha (č.1), autora 12 bodů.

Útočníka Lukáše Vallu s míčem skládá č.63 David Příhoda, s č.29 jistí Daniel Flora.

Úspěšně chycený conversion pas za 2 body na Adama Zádora (č. 30), kterého se snaží chytit Pavel Moravec (č.23)

Vypadnutý míč Ronalda Špaise a Jan Vallo (č.58), kterého atakuje Tomáš Kuparowitz (č.54).

Quarterback Tomáš Fortelný s míčem,  atakovaný Ronaldem Špaisem (č.23).

Tomáš Kuparowitz (č.54) skládá útočníka s míčem.

Běh Tomáš Vrány, vzadu jej atakuje Branislav Balaďa a s č.91 Ondrej Frindrich.

Touchdownový běh Martina Reicha (č.1), s č. 63 David Příhoda.

Tomáš Kuparowitz (č.54) při pokusu o zastavení quarterbacka domácích Ivana Braunera (č.7).

Head coach Alligators Rostislav Stříbrný během timeoutu.

David Příhoda (č.63) se snaží zastavit Ronalda Špaise (č.23).