Home  /  Zprávy  /  Velký průvodce pravidly fotbalu

Velký průvodce pravidly fotbalu

(pá) 20. duben 2007, Michal Rosíval

V první řadě je potřeba říci, že níže uvedené je ideální stav a to musí mít (nebo by alespoň mít měli) všichni na paměti. Je to vnímáno z pohledu rozhodčího, který

  • má ideální přehled o akci - nikdo mu nezavazí ve výhledu
  • v nejlepším případě vidí akci zpomaleně - toho bohužel nedosáhneme nikdy
  • má adekvátní znalost pravidel - toho bychom dosáhnout chtěli, ale při limitovaném počtu rozhočích a minimální konkurenci mezi nimi to zatím bohužel není na pořadu dne
  • má adekvátní cit pro hru jako takovou - totéž jako předchozí
  • má již určité zkušenosti - ačkoliv se to nezdá, tak rozhodčí musí sledovat poměrně hodně věcí (prvních několik zápasů má největší starost o to, aby zápas přežil) a narozdíl od hráčů svoje teoretické znalosti nemůže uplatnit jinde než při zápasech. Nováček níže uvedené zásady najednou uplatnit nedokáže ani při nejlepší vůli a nezbývá, než se s tím smířit. Nový hráč se učí blokovat, nést míč, apod. na trénincích, v zápasech je případně nasazen v situaci, kdy již není co zkazit. Rozhodčí takovou možnost nemá. Od prvního zápasu je od něj očekáván výkon pětiletého startera, ale tato představa je bohužel iluze. A veřte neveřte neuveřitelné dropy passů, neschopnost provést kvalitní dlouhý snap na puntera nebo holdera, neschopnost proměnit field goal, neznalost vlastních plays a jiné jsou v české lize mnohem častější než špatná rozhodnutí rozhodčích.

Ani v případě, že rozhodčí splňuje všech pět (resp. čtyři) podmínky, tak ani v tomto případě flag hodit nemusí. Může situaci vidět jinak než vy (ani dva rozhodčí se při prvním pohledu na akci nemusí shodnout na verdiktu - ani toho není možné dosáhnout), nemusí být dostatečně naplněna ona druhá podmínka, může přihlédnout ke stavu zápasu (v již dávno rozhodnutém zápase není bezpodmínečně nutné házet každý mikroskopický faul) apod. Níže uvedené zásady by neměly být vnímány jako vodítko pro ozývání se "tam jste psali, že tohle se nesmí", byl bych rád, kdyby na ně bylo nahlíženo jako o pokus zlehka ozřejmit podstatu pravidel a vyvrátit některé mýty o nich.

Pro shlédnutí videí (soubory mají 0,5-2 MB) budete potřebovat VP61 kodek.

Fauly lze zjednodušeně rozdělit do tří skupin.

  • fauly proti týmu - akcí jednotlivce je poškozen tým soupeře na úkor týmu faulujícího hráče. Příkladem takového faulu může být například holding. Držený hráč při něm k žádné újmě nepřijde, ale faul "bolí" celý jeho tým, protože soupeř tak získá yardy, které by, nebýt faulu. nezískal
  • fauly proti jednotlivci - zde není primárně poškozen celý tým soupeře, ale spíše jednotlivec. Typickým příkladem může být late hit - faulující hráč pro svůj tým žádnou hrací výhodu nezíská a tým soupeře není nijak poškozen.
  • procedurální - fauly, které na oko nikoho nepoškodí, ale v pravidlech je na ně nahlíženo tak, že matou soupeře. Patří sem všechny fauly, ke kterým dojde před nebo během snapu. Může to být například rozpuštění ofenzivního huddlu dvanácti hráči, ale patří sem i false starty, illegal motiony apod. Rovněž se sem řadí iineligible man downfield.

U procedurálních faulů není, obecně řečeno, podstatné, zda-li mají nebo nemají vliv na hru. Ofsajd je ofsajd, aniž by bylo nutné zkoumat, jestli svým postavením hráč získal nějakou výhodu. Je ale potřeba přihlédnout k podmínkám na hřišti - tzn. pěticentimetrový ofsajd se zpravidla přehlíží na hřišti, které je nalajnované pouze desetiyardovými čarami. U offsidu kopajícího týmu při kickoffu je rozdíl, zda-li jde o klasický kickoff nebo onside kick.

Fauly proti jednotlivci, jak již bylo vysvětleno, vliv na hru mít nemůžou, takže tento aspekt se u těchto faulů vůbec nezkoumá. Jediné, co je podstatné je, zda-li byl útok opravdu namířen proti jednotlivci nebo to bylo v rámci hry.

U faulů proti týmu je ovšem vliv na hru zcela zásadní! Aby činnost, která je vnímána jako faul (tj. třeba držení za ruku), tak je nezbytnou podmínkou, aby faulující tým díky faulu získal nějakou výhodu. Bez splnění této podmínky nemůže jít o faul proti týmu (ale může jít o faul proti jednotlivci)! Typickým příkladem je běh vpravo a "holding" LT proti blitzujícím OLB. Toto držení nikoho nepoškodilo a nikomu nemůže pomoci a není to faul! Pokud ale držení vypadá spíše jako pokus o utržení ruky, tak může jit o faul proti jednotlivci (a kvalifikováno nebude jako holding, ale jako personal faul). Další nutnou podmínkou je, že faulovaný hráč musí být opravdu nějak limitován. Cítí-li hráč ruku na svých zádech a není přitom vychýlen ze své pozice, tak to není blok do zad. Jak již název faulu napovídá, tak zapovězeno je blokování do zad a blok znamená vyřazení soupeře ze hry (nebo ztížení jeho úlohy). Faulovaný hráč rovněž nesmí přestat hrát - kdo si myslí, že když ucití ruku na svých zádech nebo je lehce přidržen za dres a začne si říkat "ach jo, jsem faulovanej, co se dá dělat" a přestane hrát, tak ten není nijak omezen, jeho tým není jinak poškozen a nejedná se o faul.
Takže shrnuto: fauly proti týmu musí nějak zvýhodnit faulující tým a musí nějak omezit faulovaného hráče (a tím i celý jeho tým).

Holding (Držení) - držení za ruce, nohy, hlavu je jistě holding (s přihlédnutím k podmínkám uvedeným výše), ale držení za dres nebo "ramena" na hrudníku samo o sobě faulem být nemusí. Důležitá, až klíčová, je práce nohou. Pokud blokař stojí mezi obráncem a místem, kam obránce míří, tak je celkem jedno, jak ho na hrudníku blokuje, protože obránce by stejně přes tělo blokaře neprošel. Velmi dobře je to vidět na tomto a tomto videu - je patrné, že v obou případech blokař (99) drží obránce (23) za dres, ale stíhá ho na nohou a o faul se nejedná (ačkoliv ho fyzicky za dres drží). Pokud je ale blokař v práci nohou "poražen" a obránce blokaře obíhá, tak už o faul jde. To lze vidět na tomto a tomto videu - ruce drží stejně jako v předchozích případech, ale blokař je pomalejší na nohách a na obránci začíná "viset". Takže je zde vyvrácen další "mýtus" - že vás (obránce) někdo drží za dres, tak to opravdu není to, co primárně hraje roli.
Další tři "pěkné" holdingy si můžete prohlédnout zde (fialový RT drží soupeře zazadu za pás, RB probíhá přímo kolem nich), zde (držení za ruku, snaha hrát nohama i vliv na akci je zcela zřejmý) a zde (RE je evidentně rychlejší než LT, obíhá jej, tím jej poráží v práci nohou a LT drží)
Nemusí jít jen o držení rukami - pokud hráč úmyslně leží na soupeři nepřiměřeně dlouho, tak i tímto způsobem "drží". 

Illegal block in the back (Blok do zad) - Opravdu je nutné, aby faulovaný byl nějak poškozen. Tím samozřejmě není myšleno, že musí spadnout, ale musí to znamenat, že nemůže bránit tak, jak chtěl. Pokud jde o polemiky na téma "bylo to zezadu nebo z boku", tak pokud hráč o bloku neví, tak jde pravděpodobně o blok zezadu (prosím, chytání za slovo zde není na místě - vědět o bloku je míněno chovat se tak, abych o bloku věděl - tj. pokud se hráč dívá za sebe za pravé rameno a blok příjde šikmo zepředu zleva, tak jde samozřejmě o legální blok, ačkoliv o něm blokovaný hráč nemá tušení). Druhým vodítkem je, kam blok blokovaného hráče pošle. Pokud padá dopředu, tak je vysoce pravděpodobné, že šlo o blok do zad. Mimo věčných šťourů v tom snad logiku cití všichni. Nicméně; bloky do boku (tj. za srtany do ramen nebo boků ("pod ruku")) jsou stejně zakázané, takže blokovat "z boku" není technicky dost dobře proveditelné. Tím spíše, že i blokující hráč musí mít ruce před tělem a nemůže tudíž blokovat způsobem, kdy natáhne ruce na stranu. Pointa bloku do zad je, domnívám se, velmi zřejmá.

Illegal use of hands (Nedovolené použití rukou) - v podstatě se velmi blíží holdingu (oba fauly mají dokonce shodný signál při vyhlašování refereem). Pravidlo říká, že povoleně blokovat lze pouze "in the frame of body" - tj. na hrudník a břicho soupeře. Pokud blok blokaře míří jinam, tak to může být nedovolený blok ve smyslu tohoto pravidla. Na nedovolené blokování lze ale pohlížet jako na držení, proto ono splývání obou faulů. V našich podmínkách (ale můžete si toho všimnout například i v NFL) je illegal use of hands zjednodušeno na blokování proti hlavě soupeře. Patrně klasickým příkladem je bump cornerbacka do hlavy receivera (pozor - je myšlen jakoby spravný blok (tj. otevřenou dlaní), "jen" je mířený na špatné místo, tj. helmu; není zde myšleno chytání za facemasku!), ale dojít k tomu může i mezi linemany. Nicmnéně je nezbytné podotknout, že na hlavu musí blok mířit primárně - pokud blok míří na hrudník soupeře a ten ohne hlavu, tak o nedovolené použití rukou nejde (ostatně stejné pravidlo platí například i u bloku do zad - úmyslné natočení zády k blokaři blok do zad "nevyrobí"). Jako ve včech pravidlech proti týmu je podstatný záměr útočníka - byl faul jeho cílenou akcí nebo vyplynul ze situace?

Roughing the passer (Napadení passera) - předně, jak vidíte, faul se týká obecně passera, nikoliv výlučně quaterbacka. Proto stejnou ochranu mají všichni hráči, kteří odhazují míč s cílem zahrát passovou hru (takže i například RB nebo WR při různých trick plays apod.). Podstata pravidla je, že tacklován může být jen hráč, který má míč v držení, přičemž pravidlo samozřejmě akceptuje momentum (setrvačnost) hráče, který svůj pohyb nemůže zastavit ve zlomku vteřiny. Jako ve všech pravidlech je ale otázka, zda-li hráč chce tacklovat hráče s míčem (sacknout QB) a míč je odhozen těsně před kontaktem a kontaktu již není možné se vyhnout nebo zda-li je míč jasně odhozen a obránce, aniž by vyvinul jakoukoliv snahu se passerovi vyhnout, tak jej trefuje. Dát quaterbackovi soupeře co proto a naznačit mu "víme o tobě, lehký to mít nebudeš" je možné a může to být součást taktiky, ale tým musí počítat s důsledky, protože toto chování může mít dramatické dopady na vývoj zápasu (více zde). Po odhození míče musí obránce udělat vše proto, aby se passerovi vyhnul, přičemž pády do nohou passera mají menší prostor na doběhnutí než do horní poloviny těla (pád do nohou passera nesmí být opožděn více než na dobu jednoho kroku od odhození míče). Zřejmý faul je vidět zde. Bílý hráč dopadá na QB (s tím nic dělat nemohl a v tom faul nespočívá!) a zjevně úmyslně před sebe dává helmu a po dopadu na QB úmyslně natahuje ruce s cílem odstrčit passera. Ačkoliv s dopadnutím na QB nemohl bílý hráč nic dělat, tak neudělal nic, aby dopad na něj zmírnil, ba naopak. Bílý hráč to nechal sežrat quaterbackovi, ale jestli mělo cenu to dělat a posunout soupeře o 15y, to si musí zodpovědět sám.
V každém případě platí, že nikdy nesmí dojít ke kontaktu s helmou passera a nikdy nesmí dojít k úderu helmou do jakékoliv části těla.
V případě roughing the passera platí více než v případě jiných faulů nepsané pravidlo o tom, zda-li je kontakt vedený jen touhou hrát nebo touhou poškodit passera. V rámci onoho rozdělení faulů na tři skupiny lze tento faul zařadit do kategorie "fauly proti jednotlivci".

Pass interference (PI, nedovolené bránění chycení přihrávky vzduchem) - nejzákladnější zásada týkající se tohoto faulu je, zda-li "faulující" hráč chtěl hrát míč nebo ne. Pokud chce hrát míč (a nemusí jej nutně chytat, sražení míčem k zemi je rovněž legitimní způsob hraní míče) a pouze míč, tak o faul jít nemůže, protože na míč mají právo obě strany - útok a obrana. Nutnou podmínkou pro hození flagu je fyzický kontakt obou hráčů.
"Hrát míč" mj. vyžaduje i sledovat dráhu letu míče, jinými slovy - pokud obránce sleduje jen receivera a svůj pohyb řídí podle něj, tak zjevně míč hrát nechce (a pokud dojde ke kontaktu hráčů, tak to bude faul obránce). Samozřejmě pokud hráč sice sleduje míč, ale současně úmyslně strká do soupeře, tak jde o faul.
Fyzický kontakt je sice podmínkou pro hození flagu, ale neplatí, že fyzický kontakt vždy znamená faul. Faulem je kontakt, který buď pomůže faulujícímu hráči uvolnit se od obránce ("separation"; tohle je zpravidla faul offense) nebo znemožní soupeři chytit míč (klepání přes ruce, žduchnutí do zad, atd.; toto je naopak zpravidla defenzivním faulem). Pokud dva hráči skáčou pro míč a oba mají snahu zasáhnout míč, tak kontakt mezi nimi faulem není, protože platí výše uvedené zásady. Je zřejmé, že rozhodnutí, zda-li hráč hrál primárně míč nebo soupeře může být v některých případech velmi sporné.
Podmínkou pro defensive PI je, že míč musí být v okamžiku kontaktu ve vzduchu a musí být chytatelný příslušnými hráči, tzn. že kontakt u levé sideline nemůže být DPI, pokud je míč ještě v rukách QB nebo pokud míč letí na pravou stranou. Rovněž tak nemůže jít o faul, pokud pass letící vzduchem není danými hráči chytatelný (což plyne z logiky, že faul musí tým nějak zvýhodnit - v případě nechytatelného passu žádná výhoda ale nevzniknou nemůže) Ale! Kontakty omezující receivery před odhozením passu mohou být posouzeny jako holding, atd. Další podmínkou pro PI je, že míč nesmí být tečován. Je-li míč v letu tečován (nebo jej třeba receiver nechytl na první pokus), tak kontakty mezi hráči nemohou být PI.
PI je zjevně příkladem faulu proti týmu, nicméně pokud hráč využije situace, kdy je porušena některá z podmínek pro PI (tj. míč je tečován nebo je nechytatelný) a v domnění, že jakýkoliv kontakt se soupeřem je legální, soupeře tackluje, tak tento kontakt může být faulem proti jednotlivci (personal faulem pro nepřiměřenou tvrdost)!
Kontakt útočících hráčů s obránci je ve smyslu offensive PI zakázaný po celou dobu, která platí pro obránce, ale i po dobu před odhozením passu. Jinými slovy - během passing downu nesmí hráči útočícího týmu blokovat v downfieldu (na "polovině" obrany) a přitom není rozhodující, zda-li pass je hozený vlevo nebo vpravo. Kromě tohoto blokování v downfieldu jsou receiveři omezeni zcela shodně jako hráči obrany.

Unsportsmanlike conduct (nesportovní chování) - ačkoliv pravidla NCAA v podstatě zakazují jakékoliv oslavy, tak tato pravidla v české lize aplikována nebudou a choreografická "vystoupení" po touchdownech jsou povolena. Samozřejmou podmínkou však je, aby šlo opravdu o "soukromé" oslavy a nikoliv o cílenou provokaci hráčů, trenerů nebo i fanoušků soupeře. V zásadě je povoleno i tradiční "střílení" do huddlu spoluhráčů, kteří postupně padají k zemi, ale musí jít opravdu jen spoluhráče... Kromě provokativních choreografií jsou i nadále zakázány takové, které neúměrně zdržují rozehrání extrapointu (spiknutí míče je v pořádku, ale pokud se míč odrazí 20 metrů daleko, tak jde o zdržovací oslavu).
"Zvířecí řvaní" nad soupeřem, který je tacklován (sacknut), povoleno není a je chápáno jako provokace. Běží-li hráč osamocen do endzony a skočí do ní, tak je to povoleno za předpokladu, že u toho divující hráč nedělá nějaké posuňky nebo cokoliv jiného k týmu soupeře. Ještě jednou - radost (i poněkud atypická) je v pořádku a to i v případě, že strhává pozornost na jednotlivce (pravidly NCAA je zakázaná), ale do této radosti nesmí být žádným způsobem zatažen tým soupeře.

Equipment (vybavení) - nejsou povoleny jiné shieldy než zcela čiré (pro srovnání - čirá je "barva", kterou má drtivá většina předních skel automobilů...) a nebude polemizováno, zda-li je shield světlý nebo průhledný nebo zda-li na to hráč má povolení nebo i doporučení od lékaře. Hráč s jiným než zcela čirým shieldem se hry nebude moci zúčastnit a to bez vyjímky.
Druhou záležitostí z tohoto ranku jsou hrací míče. Pravidlo říká, že hrát se musí s míčem novým nebo zánovním, míry míče jsou stanoveny poměrně jasně a jakýmsi poznávacím znakem míčů vyhovujícím NCAA pravidlům jsou dva bílé pruhy. Schválení míčů ale podléhá pravomoci rozhodčích, kteří mohou nepřipustit i míč splňující pravidlo s pruhy (bílé pruhy na míči z něj automaticky správný míč neudělají) a naopak mohou povolit i hru s kvalitním nepruhovaným míčem. Toto se týká zejména míčů Wilson F1000 nebo F1100, tedy míčů NFL (kromě chybějících pruhů se od NCAA míčů odlišují i tvarem - jsou o něco méně "kulaté"). Tento míč je nepřípustný v každém případě.

More to come

Procedurální fauly - false start, offside, encroachment, delay

Illegal formation - linemen, backs

Roughing the kicker -

Catching of the kicks -

Face mask - na co všechno se vztahuje

Blocking below the waist - after change of possesion

Kicking formation - roughing the snapper, leaping

Fouly proti jednotlivci - late hits, hits out of bounds, hits out of play

 

 

 

Late hit

Dead ball

http://packers.xf.cz/brno/Delay.avi

http://packers.xf.cz/brno/82Hold94FaceNehozenyPF.avi

http://packers.xf.cz/brno/Oob2.avi

http://packers.xf.cz/brno/6naLOS.avi

http://packers.xf.cz/brno/Punt.avi

http://packers.xf.cz/brno/Oob3.avi

http://packers.xf.cz/brno/Oob1.avi

http://packers.xf.cz/brno/False.avi

http://packers.xf.cz/brno/Shift.avi

http://packers.xf.cz/brno/MegaFalse.avi

http://packers.xf.cz/brno/Kicker.avi

http://packers.xf.cz/brno/5naLOS.avi

http://packers.xf.cz/brno/Encroachment.avi

http://packers.xf.cz/brno/Slot.jpg