Home  /  Zprávy  /  Prague Lions - Prague Panthers 14-28

Prague Lions - Prague Panthers 14-28

(po) 11. červen 2007, Michal Rosíval

Oba týmy avizovaly, že neplánují hrát celý zápas se startery, ani jeden tým se hlavně chtěl nezranit, ale přeci jen - zápas mezi pražskými šelmami nikdy není tuctový, takže náhradníci si mnoho hracího času neužili a naneštěstí ani zranění se zápasu nevyhnuly. Lions totiž přisli v průběhu pěti minut o dva přední receivery - Jana Gabriela a Jana Hlavatého.
Zápas měl kvalitu, dlouhou dobu i výsledkový náboj, ale bohužel i až neskutečný počet turnoverů. Přitom některé fumbly (celkem jich bylo rozhodně přes pět, k tomu nějaký ten interception a zblokovaný punt po nepovedeném snapu) rvaly oči, protože držet míč jen jednou rukou a shora k tomu, tak tohle asi ještě Panthers na tréninku proberou. Panthers vůbec byli častějšími strůjci fumblů. Již po krátké době "legendární" akce "belly weer" (tj. QB předává míč RB, ale hned mu jej vytrhne zpět) dnes sice na jednu stranu opět bodovala a lajna Lions po většinu zápasu působila bezradně, ale stranu druhou minimálně třikrát tahle (ne)předávka skončila fumblem. Bohužel když už lionská obrana "zastavila" pantherský útok (uvozovky jsou opravdu na místě, protože forced fumbly byly v menšině a k puntu Panthers přinuceni v zápase nebyli ani jednou), tak útok nedokázal chyby hostí trestat.
Zápas sice začal velmi rychle, protože Panthers na tři akce překonal celé hřiště (skoroval malý velký muž Jan Vrba - jako running back), ale na další změnu skore se čekalo až do poloviny čtvrtiny třetí. V ní Panthers postupně náskok navýšili až na 0-28 a Lions výsledek jen korigovali. Po jejich druhém touchdownu čtyři minuty před koncem dokonce i zalehli onside kick, ale stejně jako v prvním letošním zápase zaznamenali jen 14 bodů.
Vítězství Panterům v podstatě zaručuje první místo po základní části (k naprosté jistotě stačí doma porazit Devils nebo Bobcats). Lions sice ještě budou muset druhé místo potvrdit, ale personální problémy Bratislavy naznačují, že složitý úkol to nebude a že se pražské týmy letos utkají ještě jednou - poslední červencový víkend ve finále. A ve finále se bude začínat od stavu 0-0.

Scoring summary
1.čtvrtina
PAN - TD - 0-6 - Jan Vrba, 35y run (2pt conversion pass neúspěšný), 10:51
3.čtvrtina
PAN - TD - 0-14 - Jacob Shrum, 2y run (Ondřej Víšek 2pt conversion pass od Jacoba Shruma), 6:55
PAN - TD - 0-20 - Tomáš Béda, 0y fumble return (2pt conversion pass neúspěšný), 4:28
PAN - TD - 0-28 - Ondřej Víšek, 18y run (Sam Lancaster 2pt conversion pass od Jacoba Shruma), 3:34
LIO - TD - 7-28 - Martin Hamza, 4y pass od Libora Navrátila (Stanislav Jantoš kick), 0:00
4.čtvrtina
LIO - TD - 14-28 - Aleš Daňhel, 24y pass od Libora Navrátila (Stanislav Jantoš kick), 4:02

Diváků: 250
Rozhodčí: Rosíval, R.Bartošek, Košťál, Tománek
Počasí: Jasno, 30°C
MVP zápasu: neuděleno

 

Tři věci k probrání...
V zápase se udály dvě situace. Jedna měla vzbudit vlnu emocí, protože byla vážnou chybou rozhodčích, ale žádnou odezvu nevyvolala. Druhá byla naopak poměrně velmi jasná, ale paradoxně vlnu protestů vyvolala. Třetí věci k probrání je otázka z pléna...
1. Panthers zahráli záměrně backward pass, který ale nebyl chycen. Takový míč se stává volným (lehce nepřesně se dá říct, že jde o fumble) a zalehnou a případně pokračovat v běhu s míčem (advance) mohou oba týmy. Nejblíže k míči měl Lion, ale byl obtěžován blížícím se Pantherem, takže si vypomohl tak, že úmyslně plácl do míče a tímto zposůbem si jej pohodil vpřed (pravidla takovou činnosti nazývají batting) a posléze jej zalehl. Problém spočíval v tom, že rozhodčí ono "pohození" posoudili jako legální činnost navzdory tomu, že takový způsob "výpomoci" dovolený není (konkrétně se tomu věnuje pravidlo 9-4-1-c: No player shall bat other loose balls forward in the field of play or in any direction if the ball is in the end zone). Ruling na hřišti byl fumble Panthers, zalehnutý Lions a first down pro Lions. Správný ruling ale měl být 15yardová penalizace ve prospěch Panthers a rozehrávat měli oni.
2. Třetí pantherský touchdown proběhl tak, že některý z runningbacků (Víšek?, Dopita?) na lionských pěti yardech přišel o míč (fumble), ten se vkutálel až do endzony a tam jej zalehl Tomáš Béda (tedy pantherský center). Možná klíčový okamžik lionskou sideline velmi rozčílil, ale opravdu zbytečně. Žádost Lions spočívala v tom, že touchdown by neměl být uznán a Panthers by měli rozehrávat z místa fumble, tj. z pěti yardů. Tento argument se sice v pravidlech vyskytuje, ale platí jen a pouze a výhradně při čtvrtém downu (což "náš" případ na 99% nebyl). Při čtvrtém downu skutečně může fumble, který se kutálí dopředu zelehnout pouze hráč, kterému míč vypadl - pokud by takový fumble zalehl spoluhráč fumblujícího hráče, tak sice nejde o faul, ale hra končí a "vrací" se na místo fumble (jinými slovy - na čtvrtý down není možné hodit míč před sebe "jakože fumble" a doufat, že míč zalehne někdo ze spoluhráčů). Pokud takový míč zalehne obrana, tak hra pokračuje jako při "normálním" fumblu. V tomto konkrétním případě - pokud by v endzoně míč zalehla obrana, tak by výsledkem byl touchback (a Lions by rozehrávali z 20 yardů). Pokud by Dopita/Víšek/někdo míč do endzony hodil úmyslně a zjevně (pomíjíme skutečnost, že na pěti yardech by to bylo opravdu zbytečné), tak by hra skončila (z důvodu incomplete passu) a Panthers by byli penalizováni pěti yardy z místa faulu (tj. měli by First-and-Goal z 10 yardů). Tato situace ovšem byla "obyčejným" fumblem, který může zalehnout kdokoliv z útoku i obrany (pravidlo 2-2-3-3-b) a byla tudíž rozhodčími posouzena správně. Do redakce navíc prosákly informace, že pomýlení lionských trenérů je přijde na jednu čepici Lions:-))
3. Může lineman při runové akci blokovat (zepředu) pod pasem kupříkladu 15 yardů v downfieldu? Ano, tento blok je stoprocentně legální (samozřejmě pokud splňuje podmínku, že je součástí hry a není "out of main play" atd...)

Video ze zápasu
http://youtube.com/watch?v=uJSk2zcTL38