Home  /  Zprávy  /  NFL - Week 21 (SuperBowl)

NFL - Week 21 (SuperBowl)

(út) 5. únor 2008, Michal Rosíval

Taktiku (nepouštět Bradyho na hřiště) pro zápas Giants odhalili v plné své kráse hned v prvním drivu, který trval deset minut. První drivy obou týmů byly podobné a kolem 20 yardů od endzóny dospěly k třetím downům a long. Manning zvolil přihrávku, která neměla šanci získat first down, Brady házel do endzone, kde obrana spáchala DPI a drive zůstal při životě a místo field goalu Patriots skórovali touchdownem.
V dalším drivu našel Manning Toomera, který si sice asi pomohl OPI, ale vedle stojícího rozhodčího patrně okouzlil způsobem, jakým dokázal udržet obě nohy v hřišti a flag hozen nebyl. Drive ale skórováním neskončil, protože WR Smith jasný catch nezpracoval, navíc se od něj míč odrazil do vzduchu a Hobbs zaznamenal interception, což byl jediný turnover útoku Giants v celém playoffs.
Do poločasu pak obě obrany držely útoky na pořádný distanc a proběhly jen punty. Jeden turnover ale přijít mohl. Manningovu předávku totiž na vlastních 30 yardech nezpracoval Bradshaw, míč zjevně zalehli Patriots, ale Bradshaw míč získal zpět specialitou NFL - vytrháváním míče ležícímu hráči a útok Patriots tak do dobré pozice vpuštěn nebyl. Kromě toho, že Patriots byli nuceni opakovaně puntovat, tak se postupně rozkládal jejich stavební pilíř a to práce offensive line. Formace, která Pats držela celý rok byla zjevně přehrávána DL Giants a nejlépe to zdokumentovala three-and-out série před poločasem v pořadí záporný run-sack-sack, do tohoto dne nevídaný jev. Celkem měli Giants pět sacků (o dva více než letošní maximum NE) a pokud by se MVP vyhlašovala formaci, tak by volba musela být jasná.
První drive po přestávce ukázal, že Patriots si možná už nenahrávají hráče soupeře, ale s videem to pořád umí velmi dobře, protože trenéři odhalili (a officials review pak potvrdilo), že obrana Giants měla při puntu 12 hráčů na hřišti a drive šel dál. Místo 48yardového field goalu (při ideálních podmínkách) ale Bellichick rozhodl hrát 4th-and-13. Neúspěšně.
Po v podstatě dvou bezbodových čtvrtinách tak o všem rozhodl superdramatický závěr. Manning nejprve našel náhradního TE Bosse (kdo ví, kde by Giants byli s Shockeym...) pro 45 yardů a zahajovací drive poslední čtvrtiny zakončil touchdownovým passem na čtvrtého WR Tyreeho. Patriots posléze odpověděli stylem, kterým hráli celé playoffs - tj. v podstatě dvěmi passovými akcemi (screen na WR nebo slant na Welkera, případně RB) přešli celé hřiště, během drivu si Wes Welker připsal jedenáctý catch (z toho jedna route víceméně jako druhá) v zápase, čímž vyrovnal rekord Superbowlu a doté doby opět neviditelný (ovšem vázající několik obránců) Randy Moss využil pádu svého obránce a zapsal si touchdown. Skóre: Pats 14, Giants 10 a 2:42 do konce.
Nicméně Giants měli 3 timeouty (a 2-min warning), na druhou stranu museli skŕovat za šest, což se jim v zápase dosud povedlo jen jednou ze sedmi pokusů. V drivu překonali jeden čtvrtý down a hlavně se tentokrát opravdu zaskvěl Eli Manning. Z těžkého pronásledování obranci a v podstatě jasného sacku se dokázal zazračně vymanit a na 32 yardů nalézt Tyreeho, který přihrávku zpracoval jednou rukou a helmou. Pro tuhle akci, která byla rozhodně akcí roku a nebýt toho, že ubohé zprávy na Nově o Superbowlu informovaly zejména v rovině, že v poločase půlka amerika šla na záchod, tak to byl jasný "Borec na konec" asi slova chybí, nutno vidět. Giants tak měli minutu a 24 yardů k překonání. Manning to zvládl podobně jako Brady - přihrávkou na svého velkého muže, který do toho okamžiku dřímal - Plaxica Burresse.
Pro Patriots ale pořád zbylo 35 vteřin a tři timeouty, takže relativně dost času. Měli ale problém, Brady dnes nebyl schopný hodit přesný míč dál než na 15 yardů (ze čtyř dlouhých pokusů na Mosse byl jen jeden chytatelný, ostatní byli opravdu velmi nepřesné; ostatně v posledních dvou zápasech sezóny neměli pats ani jednu akce přes 20 yardů). Výsledek? Incomplete, sack, incomplete, incomplete, gratulace Giants.

Letošní Superbowl je oslavován jako jeden z nejlepších v historii, ale paměť fanoušků sahá asi jen k posledním dvěma ročníkům, protože už tři roky zpět jsou rovněž velmi dramatická vítězství v posledních vteřinách. A jedna z největších senzací nebo snad zázrak? (hlasování na ESPN zařadilo výhru Giants v SuperBowlu mezi top 5 největších překvapení ve sportu všech dob) Za posledních jedenáct let je to už potřetí, co byl některý z týmů v SuperBowlu favorizován o deset a více bodů. Světe div se, všechny tři takové SuperBowly favorit prohrál! A třikrát z 11 (resp. 3 ze 3) pokusů je na zázrak docela často, ne?
Ostatně včetně SuperBowlu Patriots uhráli handicap jen jednou z posledních devíti zápasů, zatímco Giants osmkrát. Takže opravdu překvapení, opravdu senzace? Kdo čte náš web, tak se těmhle věcem může jen pousmát, protože s výhrou Giants počítat přece musel:-)

Resumé? Velmi vyvedený SuperBowl (možná až na half-time show), perfektní práce týmu Giants, superdramatický závěr a zneperfektnětěná perefetní sezóna. Prostě ideální zápas amerického fotbalu. Za sedm měsíců nashledanou.