Home  /  Zprávy  /  Velkej tvrdej Josef Fuksa (rozhovor)

Velkej tvrdej Josef Fuksa (rozhovor)

(čt) 9. prosinec 2010, Michal Rosíval
Váží kolem 155 kilo, jedno balení těstovin mu vystačí na jeden oběd, pro svoji internetovou přezdívku našel inspiraci v české kreslené pohádce a děti se mu už neposmívají. Vyhrál nejprestžnější evropské soutěže, být o dva roky starší, tak možná přičichl i k NFL. A odpovídal na vše možné i nemožné.
 
Co chlapec tvé velikosti má třeba dnes na oběd?
Stejček na 300, červený maso je červený maso.
 
Co třeba těstoviny, na kolikrát ti vyjde jedno balení?
Jídlo se snažím držet, takže hlavně maso a maso. A tomu rýže a těstoviny. Ale bydlel jsem dva roky v turecké čtvrti, takže sním i pro Středoevropana docela netypické věci. Balení těstovin mám nadvakrát. Na oběd a na druhý oběd.
 
Tak mne napadlo, běžel jsi teď někdy 100 metrů nebo nějakých 40 yardů? Vždy mne v televizi fascinuje, když je dlouhý pass a první, kdo pomáhá na nohy složeném receiverovi je 300 lbs lineman...
Naposledy loni. Za 5.2. Centra, kterého popisujes jsme letos měli v Berlíně. Měl místo lýtek konve a v semifinále po interceptionu skládal soupeřova DB... Každopádně kluci ze států jsou někde jinde. Přes 5.0 tam neběhají snad ani trenéři.
 
Proč konec v týmu vítěze EFL a přestup do druhého týmu ČLAF?
Chtěl jsem zkusit něco nového a navíc se mi v příštích měsících hodí byt v ČR. Celkově ale snad ještě zahraničnímu fotbalu ve nedávám. Proč Black Hawks? Oslovil mě jejich program. A taky mi vychazí ve většině věcí vstříc.
 
Panthers tě svojí nabídkou neoslovili (jak doslova, tak obrazně)?
Oslovili, byl jsem v kontaktu s jejich managerem. Padla i nabídka, ale nakonec jsme se nedohodli. Potřebuju dodělat školu a mezi hraním pro Panthers a třebas Dresden Monarchs, kteří mají taky zájem o velké kluky z ČR, už není takový rozdíl v časové náročnosti. Ale Black Hawks za mnou přišli s nabídkou, která se neodmítá a hrát se starýma kamarádama proti favorizovaným Panthers je velká motivace. Navic je to se schopným coachem a je to spread offense.
Fakt mě motivovalo, když jsem viděl, jak ti kluci makají! Plus dostaneme treninkový equipment a já přiležitost dělit se o mé poznatky s celou OL. Čili to bude další zkušenost, že se budu snažit předat zkušenosti.
 
Spread offense? Offensive lineman rozlišuje, jestli je v týmu založeném na passové nebo na runové hře?
Ano, určitě! Moje největší "cena" je v tom, že jsem při zachování určité rychlosti celkem velkej. Pokud máš klasickýho pocket quarterbacka, tak hodnota tvýho LT narůstá exponenciální řadou. Pro pantherský weer neni potřeba velkých lajnařů a až si to kluci z Panthers uvědomí, tak týmům z AFL budou zatápět mnohem víc
 
Už víš, kdo bude tvůj quarterback?
Vím, ale nesmím říct. Je to Američan z NCAA, hrál už v Evropě a stydět by se za něj nemusela většina týmů GFL.
 
Je to Ex-Danube Dragon Eric Marty?
Nevím, jméno jsem vypustil:-)
 
Je možnost, že se s Josefem Fuksou blíže seznámí i OL soupeře, tzn. je v plánu i hra na DT?
Ano.
 
Odešel jsi z Lions, vracíš se do Black Hawks. Chápu, že v Lions bys postrádal motivaci, ale zasáhla tě nějak ta známá kauza? Cítíš se "podveden"?
Podveden se necítím, ale mrzí mě to. Lions jsou srdeční záležitost. Úplně přesně do zákulisních vztahů nevidím, ale vadilo mi, že se ta nezdravá rivalita táhne již rok. Btw, všichni si klepali na čelo, proč máme v Praze dva týmy, když můžeme mít jeden velkej. Teď máme tři... Jdu do Blak Hawks, protože mě oslovil jejich program, progres a v neposlední řadě smlouva. Lions jsou uplně jinde, ale líbí se mi styl s jakým hrají junioři a určitě jsem jim ve finále fandil. Asi jako většina kluků z Black Hawks, kteří to ale nepřiznají:-)
 
Pokud je řeč o přestupech Lions-Adler, tak se nelze nezeptat na Ladislava Jenšíka. Ten zůstává v Německu?
Láďa si teď udělal jmeno a má hromadu nabídek. Myslím, že si chce spravit chuť po prohraným German Bowlu (pozn.: podle vyjádření samotného Jenšíka jsou nyní ve hře čtyři možnosti).
 
Oba jste v týmu Youngguns pro Halové mistrovstí - trénujete nebo to bude hurá akce jednoho dne?
Trénujeme, ale určitě by to chtělo více. Proto bych na sebe tak jednoznačně nevsázel, když proti nám budou hrát týmy, které jsou sehrané již několik let. Nicméně myslim, že naše obrana bude pro ostatní tvrdým oříškem.
 
Cíl s Black Hawks je tedy titul? Jak moc reálně to vidíš? Tutovka to asi není, bude to 50/50?
Ještě nevím, jak bude vypadat finání soupiska Panthers. Myslím si, že ČLAF nebudou brát zas tak na lehkou váhu. Rozhodně si myslim, že máme šanci. Pomáhám klukům z Black Hawks už dva měsíce s přípravou a když vidím kolik elánu mají, tak bych si na Panthers nevsadil.
 
A co ty a období červenec 2011 a dál?
Uvidím, co zdraví, přítelkyně, škola... Když bude vše OK, tak v průběhu leta zkusím ještě jeden větší tryout a když to neklapne, tak bych si celkem rád zahrál playoff v Německu proti silným linemanům. Co bude potom je ve hvězdách, ale stále mě baví se připravovat na 100% a proto nepředpokládám, že bych se chystal ve 27 letech končit s velkým fotbalem.
 
Německo? Je nějaký plán, za koho by to bylo nebo to by se potom prostě uvidělo?
Mno určitě mám moc rád Berlin, ale trošku se bojim, že playoffs moc neužijí. Čili potom tu jsou Draždany kteří mě přemlouvají od začátku a budou plní mých bývalých spoluhráčů. A v neposlední řadě Maverick, kteří budou černým koněm ligy.
 
Berlínu teda moc nevěříš...
Klidně se vsadím, že svůj triumf v Eurobowlu nezopakují.
 
Fuksa pryč, Fatah pryč a tým je v rozkladu?:)
Spíš jde o to, že to příští rok bude uplně jiný tým. Nevím, jestli je to hlavně odchodem Fuksy, ale Fatah bude určitě citelná ztráta. Nejen kvůli jeho trenérským schopnostem, ale díky němu tam byla spousta hráčů, kteří ted změní působiště. Nebo skončí. Pro spoustu třicátníku z Adler je ideální asi skončit. Na vrcholu.
 
Budu na to myslet, až budu sázet a čtenáři snad také. Na webu ČAAF nikdy nebyla špatná rada, co se sázení týče:) Co ten "větší tryout"?
No s NFL jsem se už smířil, že bez pozitivní diskriminace díky programům NFLI to nevyjde, ale u jejich sousedů nemají špatnou ligu a Shuan (pozn.: Fatah-bývalý trenér Adler) mi slíbil podporu.
 
Jak ten tryout probíhá? Prostě předváděčka a buď někomu do oka padneš nebo ne?
Začalo to, když mě jako rookieho pozvali na combine kvůli NFL Europa, kde jsem se líbil, tak jsem s nima absolvoval 4 týdny campu, kde mě nevybrali do posledního měsíčního campu, kde už si hráče rozebírali do jednotlivých týmů. Řekli mi, že ze mě mají radost, že mám velkej talent a že ať to zkusím za rok. Jenže příští rok se už NFLE nehrála...
Rok na to si mě pozvali na combine do NFL, kde jsme bojovali o 16 míst do practise squadů. To se jmenovalo NFL International a združovali asi 4000 neamerických amerických fotbalistů. Z nich vybrali asi čtyři stovky na combine a z nich vybrali 70, se kterými jsme já a Miloš Hildebrand absolvovali měsíc hracích campů. Do posledních šestnácti jsme se ale neprobojovali. Rok na to to bylo to samé, zase jsem ukázal progres na combine, pozvali mě na campy, ale vybrali si skoro ty samé lidi jako vloni. No a na posledním campu v Hanau jsem měl fakt nadřeno, headscout mi dal čtyřku a řekli mi, ať si na příští rok nic nechystám, že mě čekaj velký věci. Za měsíc ten program zrušili kvůli světové krizi...
 
Poměrně dobře chápu, v čem má výhodu US QB proti českýmu, který začne hrát v 16. Fyziologicky chápu i rozdíly mezi černým RB a někým od nás. V defense pak trénink čtení hry atd. V čem je rozdíl u OL (případně DL)? V čem mají US hráči výhodu? Tedy kromě toho, že do NFL se dostane jeden z "tisíce", zatímco v Evropě je těch tisíc lajnmenů (v nadsázce) dohromady, takže se tady ten jeden výjimečný nemusí ani objevit?
Jak jsi psal, mají obrovskou hráčskou základnu a procházejí profesionálním programem již od mala. Ale zase jsou ti kluci ve dvaceti už kolikrát fakt rozbití, proto je OL jedna z mála pozic, kde se muže prosadit i Evropan. Viz Vollmer z Patriots, který po dvou letech NCAA a roce NFL celkem válcuje.
 
Prošel bys antidpingovým testem třeba v cyklistice?
Ano. A už jsem i prošel :) Dopingu neholduju, ale ani ho neodsuzuju.. Kdybych měl na vybranou být čistej tady, nebo nasypanej v NFL, tak bych asi nebyl takovej Mirek Dušín. Jinak kontroly jsou stejně přísné ve fotbale jako v cyklistice, jen ta četnost je uplně jinde. Na NFL campech nás kontrolovali všechny.
 
Čím se vlastně živíš? Smlouvou s Black Hawks?
Teď jsem nezaměstnanej, smlouvu mám od února.
 
Takže život "profi" fotbalisty vyloženě snadný není...
"Profi" jako já? Mno to rozhodně ne. Dělám to protože mě to baví, skoro vše v žiotě fotbalu podřiuju. Ale teď si aktivně hledám práci, protože mi to letošní zranění otevřelo oči a začínám tušit, že vše směřovat kvůli maličký šanci, že se podívám za moře není uplně chytrý. Ty peníze, co mi davaj nejsou špatný, jen mě nikdo nechce platit přez zimu, to je důvod, proč to nejde dělat dlouhodobě na full time.
 
Týkalo se to i zimy 09/10 (pozn.: Fuksa hrál v Berlíně v letech 2009 a 2010 a neměnil tak klub)?
Ano
 
Takže takový sezónní práce:-)
V celé Evropě znám jenom jednoho hráče, který byl částečně placený i v průběhu offseason
 
V čem je rozdíl mezi GFL a ČLAF? A trochu jiná otázka - proč ten rozdíl je? Případně to nemusí být srovnání s GFL, kde je ten rozdíl i důvod asi jasný, ale třeba proti GFL2
Větší základna - víc pozornosti - víc peněz
 
Myslím spíše ve hře
Aha. V rychlosti! Jednoznačně. Je to i rozdíl jít z GFL do campu NFL. Všechno je mnohem ryhlejší. Když jsme se střídali po třech lajnách, tak z těch ran, co se ozývaly z kontaktu OL/DL jsem měl husí kuží a adrenalin na max. V Čechách je bohužel zažitej standard jsi malej budeš skills, jsi tlustej, budeš OL. Přitom všude ve světě jsou DE jedni z nejrychlejších a OL taky (trochu :-) atleti
 
Vybavuji si, jak jsem se vrátil z ME-B, kde to bylo všechno mnohem rychlejší než v naší lize. Pak jsem si pustil v televizi NFL. Je to zajímavý, jak v tom jsou vyloženě rychlostní stupně.
Jo, to jsou. To co vidíme v NFL v telce, vypadá uplně kosmický. Ale když jsem jsme měli videorozbory třebas z campu Cowboys, tak když je to amaterská kamera, ty kluci tam dělají stejný chyby jako my tady. Jen jsme pomalejší a 10000x levnější.
 
Jaký naše LB a DL nemáš rád?
Nemám rád? To znamená ve skutečnosti kterých si vážim a respektuju je. Určitě má na hřišti co říct Dan Krejbich. A Šimánek, ale ten ještě potřebuje čas a dospět :-) Z DL Poříz a o Firstakovi (pozn.: Milan Fürst) jsem si dřív vždycky myslel, že je to nejsilnější člověk na světě.
 
...
Ještě jak jsme srovnávali GFL a ČLAF. Určitě je velký rozdíl v penězích, ale není to hlavní. Na fóru ČAAF jsem četl nějaký plačící juniory, že ligu u nás by spasilo, kdyby měla víc peněz. Přitom ten člověk sám ať hračsky, tak atleticky není schopen jako jednotlivec konkurovat nikomu a nikde. Jedinou šanci vidim v tom, že mladší hráči budou tvrdě makat a starší se budou zaměřovat i na určité promo.
 
Jsem z těch posledních, co by se chtěli zastávat plaček z fóra, ale ty peníze by asi mohly pomoct v tom, že by byla větší základna. Pravda, díky tomu by odpadly v mnoha případech právě ty plačky. Teď hrají, protože nemají náhradníky. Když bude více lidí v týmech, tak z nich budou náhradníci...
Rozumim, ale každej by měl v první řadě makat na sobě, než začne fňukat. Resp. neměl by fňukat, když nedělá ani elementární práci na sobě.
 
Nechci srovnávat úroveň pískání, ta je logicky úměrná úrovni herní, ale chci se zeptat na tvůj pocit z Německa ve smyslu nadávání (komukoliv) a nesportovnímu chování a obzvlášť nějakým faulům mimo hru. Moje osobní zkušenost s Evropou je hodně jiná, než v Česku. Pravda, jižní národy jsou něco extra a v Evropě se setkávám s tím nejlepším, nikoliv se všemi úrovněmi.
Nikdo nenadává. Popravdě třebas dohrávání mimo hru je taková česká specialita, viz zápas Panthers proti Dragons. Ti z toho rostli. Ale v Německu si rozhodčímu nikdo nic říct netroufne
 
Jaký je důvod? Asi by bylo naivní říct, že němečtí rozhodčí nedělají chyby... Přitom tedy nejde jen o chování k rozhodčím, ale i k soupeřům
Je to o týmové disciplíně. Jednak, když si otevřu hubu, nebo oplácim, tak mě trenér stáhne a hotovo. A já oslabím tým, což si jako pro-player nesmím dovolit.
 
Musím teda říct, že některé tradičně problémové týmy se za poslední rok dva dramaticky zlepšily v tomhle...
Jojo, taky to pozoruju. Ale stejně ještě nejsme na úrovni Evropy.
 
Co německá reprezentace. Jak se hrálo v zemi mistrů Evropy?
Německá repre: to je k smíchu. Evidentně jsou Němci mimo americký kontinet nejlepší fotbalová země. S největší základnou a teměř nejkvalitnějšíma hráčema. Ale v jejich reprezentaci není ani jeden GFL trenér. Ne protože by byli nafoukaní a nechtěli to dělat, ale protože vědí, jak to má vypadat a skutečnost se od toho opravdu liší! Jsou tam trenéři z druhé a třetí ligy, kteří si tam na úkor kvalitních hráčů přitáhnou svoje svěřence, kteří kvalitama nejsou schopni konkurovat
Jo a když si tady Češi stěžujeme na to, že nám v repre vše neplatí asociace, tak třebas Němci: Výlet na mistrovství do Japonska stál každýho jednoho hráče 900 €. A na letošní Evropu (pozn.: hrálo se v Německu) si museli koupit cestu, přispívat na ubytování, cestování a k tomu zaplatit 100€ příspěvky...
 
Ještě pomlouvej:-)
Koho? Já mam špínu na každýho!
 
Radši nic, nikdy nevím, kdy to skončí u mne.
:-))
 
Na závěr: co tvůj nejsilnější fotbalový moment. Vyhráls nejlepší ligu v Evropě, vyhráls evropskou ligu, byl jsi relativně blízko k NFL...
Loňské finále, když jsme prohrávali s týmem, který byl lepší individualisticky, ale my jsme byli lepší tým. Mno a před 18 tisíci diváků jsme potřebovali udělat two point conversion. A udělali a nakonec vyhráli :)
 
Díky.