Home  /  Zprávy  /  Top 10 zápasů 2005-2010 na českém území

Top 10 zápasů 2005-2010 na českém území

(čt) 3. březen 2011, Michal Rosíval
Po sezóně 2009 byl sestavený žebříček za roky 2005 až 2009, možná čas podívat se s odstupem, jestli se na žebříčku nějak podepsal rok 2010. Připomenutí "zásad" hodnocení: při sestavováním pořadí byly zápasy hodnoceny v pěti kategoriích:
  • Liga a její úroveň - seniorská liga byla hodnocena výše, než juniorská; evropská soutěž více než česká soutěž
  • Důležitost zápasu - stejný zápas ve finále je lepší, než zápas základní části. Ostatně návštěvy na finálových zápasech to jasně dokládají. Americká poptávka po vstupenkách na různé zápasy rovněž.
  • Atraktivita - Velmi subjektivní, fanoušek obrany by asi vyzdvihl zápas s výsledkem 3:0, berme tedy průměrného TV diváka ESPN America, který vysoce pravděpodobně raději zvolí zápas Colts-Saints než Raiders-Redskins, protože hra Colts a Saints se obecně považuje za líbivější... 
  • Dramatičnost - Předpoklad je, že pěkný zápas s výsledkem 55:0 je pro diváka méně zajímavý, než zápas, který jde do prodloužení. Efekt se v Česku na stadionech hodnotí těžko, nicméně při televizním sledování je jistě snazší televizi vypnout před koncem zápasu, když je vítěz jasný. Naopak při vyrovnaném zápase spíše sledování protáhneme...
  • Atmosféra - hlasitost a počet byla kritéria v této kategorii
Ve všech kategoriích se udělovalo 5 bodů, celkové maximum tedy bylo 25 bodů. 25 bodů by získalo finále Eurobowlu hrané ve výborné atmosféře, které by přineslo dostatek bodů po pestrých akcích a které by se rozhodlo v samotném závěru utkání. Naopak na minimum (tedy 5 bodů) aspiroval například zápas Rangeros-Highlanders na Halovém mistrovství.
 
10. Panthers-Thonon Black Panthers (EFAF Cup 2009) – 16 bodů
Největší český úspěch v historii. Měřeno pouze "velikostí" výsledku jasná jednička tohoto žebříčku. Jenže o zápase se těžko dá mluvil o strhujícím a už vůbec ne jako o dramatickém (Panteři "bohužel" vyhráli příliš jasně). Fantastický úspěch ve velkém zápase, ale nikoliv fantastický fotbal. Na druhou stranu, i sebehorší Superbowl zanechá mnohem větší dojem než sebelepší zápas dvou týmů s bilancí 5-11...
 
9. Panthers-Lions (ČJLAF 2009) – 17 bodů
Rozhodující zápas o vítězství v základní části (oba týmy ale s jistotou postupu). Lions potřebovali vyhrát o dva body. Vyhráli o tři díky field goalu v momentě, kdy vypršel hrací čas.
 
8. Panthers-Lions (ČLAF 2008) – 17 bodů
Poslední zápas základní části. Panthers, tradičně, vyhráli, ale až v prodloužení. Předtím Panteři třikrát vedli, ale Lvi třikrát srovnali.
 
7. Lions-Monarchs (ČLAF 2006) – 19 bodů
Finále seniorské ligy 2006, tak trochu Lions versus Slovensko. Lions jako favorit zápasu rychle vedl 17:0, ale v polovině třetí čtvrtiny vedli Monarchs 21:17 a početná skupina Slováků v hledišti byla u vytržení. Lions nakonec "vyloupení" české ligy nedovolili a 21 body v řadě zápas dovedli vítězství a svému dosud poslednímu titulu.
 
6. Panthers-Lions (ČLAF 2008) – 19 bodů
První velké finále. Nedá se říct, že by šlo o vyloženě úchvatný zápas, ale tento zápas byl velký především místem. Finále v "čerstvě" otevřeném Edenu prostě není možné vynechat. První zápas, při kterém diváci mohli sledovat i opakované záběry.
 
5. Česko-Slovensko (Přátelský mezistátní zápas) – 19 bodů
První zápas reprezentace na domácí půdě. Herně trochu slabší zápas byl vyvážený podstatností okamžiku, atmosférou zápasu, na které se valnou měrou podíleli slovenští příznivci a ačkoliv zápas nakonec skončil o deset bodů, tak průběh zápasu nenudil.
 
4. Oldboys-Panthers (Halové mistrovství 2005) – 20 bodů
Finále turnaje a nejlepší halový zápas. Zápas skončil 13:13 v základní hrací době. Remízu po prvním prodloužení zachránili Panthers lateralem (je opodstatněné se domnívat, že inspiraci pro svoji slavnou akci nalezli Boise State právě zde), aby padli až ve druhém.
 
3. Lions-Panthers (ČJLAF 2010) – 20 bodů
Finálové zápasy juniorské ligy se do popředí žebříčku budou dostávat asi pravidelně, protože atmosféru mají pravidelně výbornou a i dramatičnost zápasů je mezi Lions a Panthers velmi dobrá, byť tedy loňské finále za rokem 2009 mírně zaostalo.
 
2. Panthers-Lions (ČLAF 2009) – 21 bodů
Druhé velké finále v Edenu. Zápas na nejvyšší úrovni. Kdyby Lions zcela zbytečně neztratili vedení v závěru prvního poločasu a šli do přestávky se sedmibodovým vedením, tak by celkové pořadí zápasu bylo ještě vyšší. Nevýhoda seniorského finále: velká část zápasu se hraje za přírodního světla - umělé osvětlení zápasům přidává na atraktivnosti
 
1. Lions-Panthers (ČJLAF 2009) – 22 bodů
Co do součinu bodů obou týmů (skore 38:29), tak rekord juniorské ligy. Měřeno součtem, tak 8.místo (z celkem 117 zápasů), přičemž pět prvních míst patří "blowoutům" minimálně 70 bodů ku nule. Tohle všechno ve finále soutěže, ne v "nevýznamném" zápase v poklidné přátelské atmosféře. Kromě rekordního počtu v bodech (přitom se v žádném případě nedá říct, že by obrany hrály špatně!) rekord v počtu diváků, kteří v daném období vytvořili nejlepší fotbalovou atmosféru. Dojem ze zápasu je sice příliš čerstvý, ale tento zápas měl všechno.
 
Další zajímavé zápasy roku 2011:
Panthers-Lions (ČJLAF 2010) – 16 bodů
Odvetný zápas základní části, ve kterém Panthers potřebovali vyhrát o 7 bodů, ale zvítězili v základní části. Nakonec v dramatickém zápase vyhráli o dva a volný los do finále si zajistili Lions.
 
Panthers-Black Hawks (ČLAF 2010) – 16 bodů
Další z velkých finále v Synottip Aréně. Výborný výkon Panthers, jenže o výsledku nebylo nejmenších pochyb po čtvrthodině hry. Obtížně hodnotitelný zápas.
 
Panthers-Berlin Adler (EFL 2010) – 16 bodů
Nejlepší evropský tým, který zde ve sledovaném období hrál, což ostatně dokázal i tím, že EFL vloni vyhrál. Atmosféra zápasu čítající několik stovek diváků byla zcela neadekvátní důležitosti zápasu.
 
Monarchs-Black Hawks (ČLAF 2010) – 17 bodů
Aneb nejlepší zápas na českém území, který se nehrál v Česku:-) Šlo o semifnále loňské ligy s tříbodovým rozdílem ve výsledku.