kategorie článků
články dle soutěže
Letem světem 3/2011
(po) 28. březen 2011, Michal Rosíval
EFL
Badalona Dracs - Amiens Spartiates 12:62
Zápas španělského s francouzským týmem odstartoval letošní sezónu evropských soutěží. Francouzi výhrou defacto postoupili do čtvrtfinále proti Tirol Raiders, ačkoliv se za týden má hrát odveta. Příští týden je na programu i souboj Dragons-Panthers.
EFAF
Před samotným zasedáním parlamentu EFAF, který nepřinesl zhola nic, se v sobotu konala diskuse nad několika tématy. Některé byly již zmíněny v předchozím článku, teď ještě k dalším a rozvinutí již stávajících informací.
Prvním tématem byl flag fotbal. V Česku víceméně nepopsaná mapa a aktivita, která se přisuzuje hlavně dětem. Jak dalece je tato zakořeněná myšlenka mylná, se dozvíte třeba na tomto videu, které je pochopitelně jen jedno z mnoha. Není to tedy čistý flag fotbal, avšak děti tam nevystupují žádné. Diskuse samozřejmě nebyla vedena v duchu, že by flag fotbal nebyl ideální formou, jak k fotbalu dostat nejmenší hráče, nicméně o flagu bylo hovořeno jako o sportu pro všechny, nejen pro děti. Mezi dospělými lze flagu využít jako variantu hry pro ty, kteří na tackle variantu nemají odvahu nebo pro ty, kteří se tacklu už věnovat nemohou. Ať už kvůli věku nebo pro zranění. A v neposlední řadě je to zcela ideální forma pro skupiny, které nemají možnost vytvořit klasický tým pro 11s fotbal. Bohužel v Česku v duchu zásady „flag je pro děcka, my jsme ale pořádní chlapi“ platí spíše pravidlo, že cokoliv bez výstrojí není fotbal, zatímco doslova cokoliv ve výstrojích fotbalem je. Zcela se přitom pozapomíná, že ve flag fotbalu lze hrát velmi snadno soutěže včetně mezinárodních (v 7s se nedá hrát nic, protože tuhle formu nikdo kromě nás nepraktikuje) a v neposlední řadě často zmiňované finanční hledisko ve flagu nehraje víceméně žádnou roli, protože kompletní výstroj pro celý tým je levnější, než jediný míč. Je tedy paradoxní, že u nás se před 11s verzí dává přednost 7s verzi, ačkoliv náklady na každého z hráčů jsou víceméně totožné.
V Česku by první flagovou akcí měl být zamýšlený flagový turnaj o letních prázdninách. Pokud byste měli zájem se takového turnaje zúčastnit, můžete se ozvat na flag2011@caaf.cz. Podrobnější informaci o projektu přijdou během roku.
Druhým tématem byly soutěže národních týmů. Zde měl první slovo předseda EFAF Huber, který vychválil loňské ME v Německu a obecně hovořil, zjevně s ohledem na nedělní program, o úspěších EFAF, resp. přesněji AFVD (německého svazu). Konkrétně jmenoval tři German Bowly a dva zápasy ME v Commerzbank ve Frankfurtu a German-Japan-Bowl v Esprit Areně v Dusseldorfu. Samozřejmě skvělé akce, bohužel však lehce přesně v tom EFAF stylu – čili velkolepý stadion, bohužel však ve všech případech mnohem větší, než jaký by byl potřeba, protože moderní aréna pro 20 tisíc diváků by byla naprosto ideálním místem. Současně výčet těchto úspěchů přinejmenším českého zástupce nemohl dojmout, neboť pokud je finále v moderní areně i v „zaostalém“ Česku, tak by cokoliv jiného v Německu bylo spíše na pováženou. Jeden podstatný rozdíl zde ale je – v Německu všechny tyto akce jsou z místních rozpočtů, neboť si je pod patronaci bere město (stadiony jsou městské, nikoliv soukromé), které se ke sportům samozřejmě staví zcela jinak než jejich české protějšky. Ostatně ani města na pronájmech stadionů „zdarma“ neprodělávají, protože celá dotace z veřejných rozpočtů se bohatě vrátí například z DPH jen z prodaných vstupenek.
Chvála dále mířila na tři zápasy vysílané na stanici Eurosport 2. Což tedy bezesporu bylo chvályhodné, nicméně nejlepším komentářem k nim je asi slůvko „konečně“, protože při studiu TV programu zjistíte, že fotbal byl asi to poslední, co Eurosport vysílal (podobnost s Českou televizí) a o přenosech z ženské italské ligy volejbalu nebo evropské lize pozemního hokeje se v žádném případě nedá říct, že by v hledišti přes15 tisíc diváků. Že na Eurosportu chyběly a stále chybí přenosy třeba z EFL, o tom řeč nebyla...
Dalším tématem bylo již zmíněné MS v Rakousku. Rakousko by věc rádo prezentovalo jako celoevropský svátek fotbalu, což ostatně je pravda. Navíc další MS zde v Evropě bude asi nejdříve za 12 let a pokud nebude v Německu, tak rozhodně bude dál od Česka... Rakouský kraj Steiermark dokonce již brzy v českém tisku rozjede propagační kampaň a jedním z lákadel k dovolené v regionu bude i MS ve fotbale. Rakouští pořadatelé se jeví jako velmi zodpovědní, spolupráce je navázaná se státní televizí i s nejposlouchanějším rádiem v zemi. Bohužel ani v Rakousku se nevyvarovaly chybky umístit finále na padetitisícový stadion, za čím ale můžeme hledat i vliv politický ve smyslu „velké MS musí být na velkém stadioně“ a to bez ohledu na to, jestli to má smysl. Každopádně Rakousko počítá a zve české fanoušky k návštěvě. Naneštěstí MS koliduje se závěrem ČLAF. Již bylo usneseno, že finále ČLAF nebude v sobotu a nebude tedy kolidovat s finále MS, nicméně je kolizi dochází i předcházející víkend. Přesunutí zápasů bohužel možné není, nicméně bude snaha být alespoň konkrétnější při stanovení termínů semifinále tak, aby zájemci o zápasy v Rakousku měli možnost naplánovat si svoji cestu bez obavy, že by přišli o zápasy ČLAF. Nebo takové riziko alespoň snížit. Mimochodem, rozpočet MS je sedmimístné číslo v eurech a ve srovnání s ME v Německu je dvojnásobný (i německý rozpočet byl sedmimístný). Na organizaci se pochopitelně značně podílí i rakouská spolková vláda, stejně jako místní samosprávy. Šéf rakouského svazu byl dokonce přijat i rakouským prezidentem. I toto v Česku zní až nemyslitelně...
O celém zasedání se již objevila i zpráva na stránce EFAF. Nedělní akci shrnulo do jedné věty, která je značně eufemistickým popisem dění a neméně zajímavým mediálním jazykem se věnuje i „nástupci“ Challenge cupu. Jeden výklad zní, že EFAF s přípravou Challenge cupu tak otálel, až se Maďaři a Srbové dohodli na společném projektu, do kterého nepřizvali Turecko, které bohužel doplácí na svoji polohu. Druhý výklad, ze stránek EFAF, pak je, že Huber a maďarský předseda Laszlo Toth na tiskovce představili Interligu jako nástupce Challenge cupu, který byl "great success". Chce se dodat, že právě pro ten skvělý úspěch Challenge cup musel skončit...