Home  /  Zprávy  /  Letem světem 17/2012

Letem světem 17/2012

(po) 9. červenec 2012, Michal Rosíval

Německo
Dresden Monarchs - Braunschweig FFC 51:21
Rhein-Neckar Bandits - Wiesbaden Phantoms 28:16
Schwäb.Hall Unicorns - Franken Knights 70:39
Lübeck Cougars - Hamburg Blue Devils 17:29
Düsseldorf Panther - Berlin Adler 30:31
Monarchs porazili Braunschweig po týdnu i doma a mají zhruba v polovině základní části bilanci 5-3 a celkem komfortní náskok na pátý tým, kterým je právě Braunschweig s bilancí 3-6. První čtveřici na severu (Kiel, Berlin Adler, Dusseldorf a Dresden) by tak mohli z playoffs pozic ohrozit patrně již jen Berlin Rebels.
Na jihu to vypadá na souboj pěti týmů o čtyři místa; kromě očekávaných Hallu, Stuttgartu a Marburgu se do souboj přimíchali Franken Knights a Rhein-Neckar Bandits.
Mimochodem, ve vysoké výhře Unicorns zazářil quarterback Jake Spitzlberger (ano, i obhájce německého titulu si "dovolil" posílit se na klíčové pozici quarterbacka...) s passovou bilancí 23/25 pro 325 yardů a 4 touchdowny, ke kterým přidal 129 yardů (z 12 pokusů) a 2 touchdowny po zemi.
Přesuny finálových zápasů nyní "hýbou" fotbalovou střední Evropou. AFVD oznámil, že finále se letos nebude konat stejně jako vloni v Magdeburgu, kde se obě strany dohodly na vypovězení smlouvy. Asi o týden byl oznámeno náhradní místo German Bowlu - finále německé ligy se po mnoha a mnoha letech podívá do hlavního města. Jen pro zajímavost - co se týče návštěvnosti ligových zápasů, tak je to právě tým z Berlína, který má nejvyšší průměrnou návštěvnost. Možná překvapivě ale nejde o Adler (na jehož stadionu se finále bude hrát), ale o Rebels.
A ještě jedna novinka z Německa - Dresden Monarchs začínají být velkoodběratelem hráčů z české ligy. Dříve zde působil Libor Maška, v současnosti si působení za naší severozápadní hranicí nemohou vynachválit Ladislav Jenšík a Josef Fuksa a nyní do Monarchs přestoupil další hráč z české ligy - Black Hawks před začátkem playoffs opustil Dominic Gast.

Rakousko
"Inspirováni" německými kolegy se finále rozhodli přesunout i v Rakousku. Společný bude patrně důvod, kterým jsou v obou případech finance a nedohoda na podpoře od místní samosprávy. Na rozdíl od Němců se ale AFBOE rozhodlo pro změnu tak trochu za pět minut dvanáct (konkrétně méně než jeden měsíc před naplánovaným datem) a vzdálenostně půjde o změnu pořádnou, protože z innsbruckého Tivoli (hrají zde Raiders) se zápas přesunul na vídeňskou Hohe Warte (Vikings). Termín zůstal nezměněn (sobota 28.července od 20:30) a na Hohe Warte se tak bude hrát netypicky pod umělým osvětlením.
Kromě ekonomického ukazatele se zmiňují i důvody pragmatické a to, že v semifinále proti sobě hrají dva vídeňské týmy (ve finále tak s jistotou bude jeden vídeňský tým) a do Innsbrucku to má větsina týmů příliš daleko. Na oba tyto argumenty se ale chce namítnout, že tohle všechno bylo známé (nebo reálně hrozilo) už před sezónou...

MS juniorů
Semifinále:
USA-Rakousko 70:7
Kanada-Japonsko 33:24
Semifinále:
Kanada-USA 23:17
Konečné pořadí:
1.Kanada, 2.USA, 3.Japonsko, 4.Rakousko, 5.Americká Samoa, 6.Francie, 7.Švédsko, 8.Panama
Možná ne senzační výhra Kanady, ale určitě překvapivá. Pozici nejlepšího evropského týmu obhájil mistr starého kontinentu Rakousko. Tomu ale asi dost nahrál los, protože se díky čtvrtfinálovému spárování s Panamou dostal "snadno" do první čtyřky. Na tu by naopak měla asi určitě Americká Samoa, kterou ale do spodní poloviny pořadí poslala prohra s USA

IFAF vs EFAF
Dlouhou dobu trvající boj mezi dvěma skupinami uvnitř evropského fotbalu je asi u konce a to díky zasedání světové federace (IFAF). Na jejím volebním kongresu byl potřetí v řadě zvolen prezidentem Tommy Wiking, který byl nakonec jediným kandidátem, a s ním i zbrusu nová koncepce organizace světového fotbalu. Ten byl, po vzoru basketbalu, rozdělen do kontinentálních subfederací (Evropy se tedy týká IFAF Europe atd.), které nově budou partnery IFAF. Evropská federace vedená "úhlavním Wikingovým nepřítelem" Robertem Huberem avšak i nadále nepřestává existovat a její vedení již stihlo vydat i prohlášení, že se i nadále považuje za jediný subjekt oprávněný k vedení fotbalu v Evropě. Boj tak asi definitivně u konce ještě není (k posledním zasedání IFAF a EFAF patří i žaloby na výsledky atd.) a zajímavé bude sledovat například vyhlašování evropských pohárů pro rok 2013. Šéfem IFAF Europe se stal Rakušan Michael Eschlboeck.

CEI
Nyíregyháza Tigers - Bratislava Monarchs 25:20
Monarchs ve čtyřčlenné "uherské" soutěži na titul nedosáhli a to docela smolně. Dvě minuty před koncem zápasu šli do vedení, ale domácí Tygři si jej vzali ihned zpět kikcoff return touchdownem.
Bratislava si tak připsala druhé neúspěšné finále v mezinárodní konkurenci (v roce 2006 proti nim obrátili skóre ve finále české ligy Lions). Těšit je však může obhajoba sedmičkového slovenského titulu (na Slovensku je vzhledem k tomu, že 7s a 11s sezóny se nepřekrývají, možné, aby jeden tým hrál 7s i 11s), když ve finále SFL7 drtivě porazili Topolčany.