Home  /  Zprávy  /  Hráčem amerického fotbalu roku 2012 se stal Jan Dundáček

Hráčem amerického fotbalu roku 2012 se stal Jan Dundáček

(po) 10. prosinec 2012, Michal Rosíval

Jan Dundáček, dosud wide receiver Prague Panthers, navázal na svůj úspěch z premiérového ročníku ankety a stejně jako v roce 2010 se stal nejlepším českým hráčem. Na druhém místě se umístil jeho týmový spoluhráč Daniel Krejbich, třetí Petr Boháček hrající na univerzitě v USA.

Pořadí Hráče roku 2012
Není-li uvedeno jinak, čísla jsou vždy za základní část soutěže.

1. místo: Jan Dundáček (Prague Panthers)
V české lize ve čtyřech zápasech nachytal 230 yardů z 15 catchů. Ke dvěma touchdownů přidal třetí z kickoff returnu. Zazářil ale hlavně v playoffs, kdy skoro všechny doteky s míčem proměnil v touchdowny – v semifinále z pěti catchů zaznamenal tři, ve finále ze tří dva. V AFL nachytal 44 catchů, z nich 696 yardů a 6 touchdownů a byl i primárním returnerem (s průměrem necelých 20 yardů z puntů). Ve finále české ligy mu statistici zapsali dokonce i 3.5 tacklu.
Dundáček anketu vyhrál předloni, vloni ale kvůli zranění nebyl ani nominován.


2. místo: Daniel Krejbich (Prague Panthers)
V lednu osmatřicetiletá hrající legenda v tomto seznamu asi nebude chybět dokud bude hrát (a možná i nějaký rok poté). V české lize nastoupil víceméně až v playoff, v semifinále měl 8 combine tacklů (team high), ve finále pak 6.5. V rakouské lize musel dva zápasy vynechat a v osmi, kdy nastoupil, zapsal 34 kombinovaných tacklů a jeden interception. Krejbich anketu vyhrál vloni a spolu s Víškem jsou jedinými dvěma hráči, kteří jsou v Top 10 potřetí.


3. místo: Petr Boháček (St. Norbert College)
Sice ho nikdo nikdy neviděl, ale alespoň máme důkazy, že existuje. Asi málo Čechů o sobě bude moct říct, že hráli fotbal ve slavném Green Bay. Boháček zatím tedy jen v DIII škole, ale… S 38.5 combine tackly (přepočítáno na poloviny tacklu za asistence) byl na pozici DE (pokud si pamětníci vzpomenou, tak za moře odcházel jako quarterback) pátým nejlepším tacklerem a 7.5 sacku bylo vůbec týmovým maximem. V playoff zápase přidal dva tackly.


4. místo: Petr Plaček (Pardubice Stallions)
Asi největší hvězda týmu Stallions, dá-li se v tomto týmu o hvězdách mluvit. V pěti zápasech základní části ČLAF A (chyběl proti v zápase proti Patriots, který Stallions vyhráli 41:2) naběhal v průměru 123 yardů (celkem 614, 7.0 ypc) a stal se jediným Evropanem s průměrem nad 100 yardů. Z běhů pak vytěžil 9 touchdownů. Desátý touchdown pak přidal receiving a připsal si tak většinu všech touchdownů týmu v sezóně. S 10 catchi byl i nejčastěji chytajícím hráčem Pardubic a přidal z nich 76 yardů. Dalších 218 pak z osmi kickoff returnů.


5. místo: Jan Štiegler (Prague Panthers)
Hráč, který Panthers naučil nosil růžové rukavice a má značkovou oslavu touchdownu. V sezóně měl zdravotní problémy, v základní části chytil jen 6 passů, ale z nich třikrát skóroval (čtvrtý TD přidal z punt returnu). Ve finále míč chytil dvakrát, skóroval jednou a za celý rok tedy z osmi catchů vytěžil 4 touchdowny. V AFL byl leading scorerem mezi receivery s 10 touchdowny, yardů nachytal 601 (z 37 catchů).


6. místo: Stanislav Jantoš (Prague Black Hawks)
Jeden ze sedmatřicátníků v přehledu (všichni ostatní nominovaní hráči jsou o deset nebo více let mladší). V základní části 18-249 (13.8 yardu na catch) a 4 touchdowny. V playoffs pak přidal dalších 6 catchů a z nich 86 yardů.
Stále provozuje svoji oblíbenou disciplínu a sice kickoff returny, z osmi pokusů vydoloval 276 yardů.


7. místo: Michal Kielor (Ostrava Steelers)
První RB Steelers. V základní části ČLAF A zaznamenal nejvíce rushing yardů ze všech hráčů (818), což bylo dílem samozřejmě díky devíti zápasům, ale i průměr 91 yardů (6.1 ypc) na zápas je velmi solidní. Z touchdownu se radoval osmkrát. Zápasem roku byl pro Kielora duel s Titans, kdy naběhal 185 yardů a 3 touchdowny. V playoff zápase proti Giants přidal dalších 93 yardů.


8. místo: Ondřej Víšek (Prague Black Hawks)
Těžko vynechat primárního running backa mistrů. V základní části části naběhal 253 yardů (5.2 ypc), pětkrát ho zazstavila až goal line. Monstrzápas měl v semifinále proti Lions, na 15 pokusů naběhal 152 yardů a 2 touchdowny. Ve finále roli prvního RB převzal Andre Whyte, Víšek naběhal 41 yardů a 1 TD. Zaznamenáníhodný je ale počet jeho runů, kdy byl zastaven se ztrátou. Z celkem 71 runů se to obráncům podařilo za celý rok jen dvakrát (vždy ztratil po yardu).


9. místo: Ladislav Jenšík (Dresden Monarchs)
O Jenšíkových výkonech mohla asi většina z nás jen číst (případně je poslouchal v rádiu), každopádně čísla z GFL říkají, že nastoupil ve všech 16 zápasech a v nich měl 44.5 tacklu. K nim pak přidal 4 interceptiony a rovněž první český touchdown v GFL, když skóroval returnem ze zblokovaného field goalu.
Jenšík se bronzovým Hráčem roku stal v roce 2010, když zachraňoval reprezentaci v zápase proti Slovensku.


10. místo: Daniel Balažovič (Prague Black Hawks)
Jeden z oblíbených cílů Ferniho Garzy. V základní části chytil 16 passů pro 205 yardů (12.8 ypc) a 4 touchdowny. V playoffs přidal dalších 122 yardů a 3 touchdowny ze 13 catchů, z toho plných 11 v Czech Bowlu.
Balažovič postoupil do Top 10 z loňského "pod čarou".Jak kdo hlasoval
Všech 30 hlasujících a kompletní pořadí nejlepší desítky

Do Top 10 se nedostali
Tito hráči byli nabídnuti hlasujícím, nicméně mezi nejlepší desítku se nedostali. Získali mezi 9 a 12 hlasy.

Michal Fojtik (Ostrava Steelers)
V devíti zápasech nasbíral 6 sólo a 2 asistované sacky, což bylo ligové maximum absolutně i relativně k počtu zápasů. Celkem si v základní části připsal 35 tacklů, v playoffs přidal dalších šest.

Josef Fuksa (Dresden Monarchs)
Nelze jej vynechat, současně ale o něm nelze nic říct. Doslova velká neznámá…

Martin Herman (Brno Alligators)
Nejlepší receiver ČLAF A co do počtu nachytaných yardů (359), byť k tomu měl největší možnost díky devíti zápasům. Touchdownů si zapsat pět, tři z nich proti Titans. Ve čtvrtfinále ale nechytil nic, i proto, že Alligators měli jen 3 chycené passy ze 17. Herman kromě statisticky nejlepšího receivera byl i úspěšných kickerem, proměnil 3 ze 4 field goalů a 12 z 15 extra pointů a byl dokonce i nejdelším puntem vůbec. Jeho puntům naměřili v průměru 37 yardů.

Tomáš Louda (Prague Lions)
První junior, který se objevuje v nabídce (pozn.: v minulosti byl Hráč roku vyhlašován už při finále ČJLAF, takže možnosti juniorů byly omezené). V juniorské lize měl 39.5 kombinovaných tacklů v šesti zápasech, z toho 8.5 a 12.5 v klíčových zápasech proti Panthers. Louda ale nebyl jen nejlepším mezi juniory, už na jaře bylo jeho 17.5 tacklu týmovým maximem v ČLAF.

Tomáš Svoboda (Prague Panthers)
Možná Krejbichův nástupce, letos stejně jako jeho o 14 let starší kolega vynechával základní část. Ve finále byl leading tacklerem týmu s 7.5 tackly. V AFL nastoupil ve všech zápasech a měl v nich 34.5 tacklu.

Nenominovaní hráči
Tito hráči hlasujícím nabídnuti nebyli a nebylo pro ně možné hlasovat. Jejich sezóna si však zaslouží zmínku alespoň touto formou.
Petr Datel (Prague Black Hawks)
Marek Hruboň (Liberec Titans)
Stanislav Melichar (Příbram Bobcats)
Jakub Skácel (Brno Alligators)
Stanislav Tománek (Prague PanthersHistorie ankety
Letos se koná již třetí ročník. V premiéře v roce 2010 zvítězil Jan Dundáček, vloni nejvíce hlasů získal Daniel Krejbich

Způsob hlasování
Vyhlašovatel ankety hlasujícím nabídl patnáct hráčů. Každý hlasující musel vybral pětici nejlepších a seřadit ji. Takto seřazení hráči získali od pěti (nejlepší) do jednoho bodu. Platné hlasy od všech hlasujících se sečtou a určí Hráče roku

Hlasující
Možnost hlasovat byla nabídnuta této třicítce osobností českého fotbalu: Daniel Leško, David Dobiáš, David Krejbich, David Ospalý, Jakub Skácel, Jakub Valta, Jan Klimeš, Jan Raspopčev, Jan Šesták, Jan Veselý, Jiří Dluhoš, Jiří Vencovský, Jiří Kalemba, Libor Coufal, Lukáš Machala, Martin Kocián, Michal Beránek, Michal Rosíval, Pavel Poříz, Peter Matlovič, Petr Kalhous, Petr Košťál, Radek Janhuba, Radek Miklovič, Richard Gazdík, Tomáš Sedláček, Václav Bubník, Vlastminil Tománek, Zach Harrod, Zbyněk Zelinka.
Platný hlas vrátilo 29 hlasujících, jeden hlasující se výslovně zdržel hlasování.

Výsledky
Pořadí na prvních deseti místech bude detailně rozkryto po vyhlášení vítěze ankety. Při rovnosti bodů rozhodoval větší počet hlasů (bez ohledu na body), dále větší počet prvních míst, druhých míst atd.