Home  /  Zprávy  /  Czech Bowl XIX (Všechny informace o finále ČLAF A)

Czech Bowl XIX (Všechny informace o finále ČLAF A)

(st) 25. červenec 2012, Michal Rosíval

Preview zápasu
Potřetí v řadě se ve finále české ligy utkávají Prague Black Hawks a Prague Panthers. V roce 2010 spolu sehráli pravděpodobně nejnudnější finále historie, naopak v roce 2011 skoro jistě nejzajímavější zápas české historie (finále 2011 se dostalo do žebříčku nejlepších zápasů na českém území). Kromě sezóny 2010, což byla premiérová sezóna pro Black Hawks vůbec, se vítězné týmy pravidelně střídají a po poslední letošní výhře Black Hawks 42:3 jsou teoreticky na řadě Panthers. Nemožné to navzdory jasnému poslednímu zápasu není, protože v tomto zápase Panthers nehráli v plné sestavě a lepší vypovídací schopnost má první letošní zápas, který Panthers vyhráli 62:48.
Vysoký počet bodů lze očekávat i nyní a v ohrožení je rekordních 74 bodů ve finále z roku 2010. Oba týmy disponují silnými útoky, ale současně relativně slabými obranami, které, pokud čelily kvalitním útokům, letos vždy zaostávaly. Panthers v 11 zápasech proti rakouským týmům v rámci kvalitní rakouské nebo evropské ligy inkasovali vždy minimálně 30 bodů (průměr byl dokonce přes 40), s Black Hawks pak v české lize tuto kvótu ještě překonali, když ve dvou zápasech dostali 90 bodů. Black Hawks čelili během sezóny jen dvěma výzvám a obě dopadly pro obranu velmi nelichotivě – 60 bodů od Panthers v lize a 43 bodů od dánského Sollerodu v EFAF Cupu. Nicméně traumata defensivních koordinátorů jsou zpravidla velmi příjemnými chvilkami pro fanoušky…
Hlavními postavami obou týmů jsou američtí quarterbaci, u Black Hawks Ferni Garza (letos v šesti zápasech 105/177 pro 1317 yardů při 14 touchdownech a 1 interceptionu), u Panthers Justin Walz (letos ve čtyřech zápasech 46/67 pro 865 yardů při stejném počtu touchdownů i interceptionů jako Garza; Walz má ale i 6 rushing touchdownů). Zatímco Garza je jedním ze tří Američanů na soupisce Black Hawks, Walz je (kromě maďarského kickera Gabora Sviatka) jediným cizincem na soupisce Panthers. Toto nepřímo znamená, že Panthers se ve finále musí obejít bez svého primárního running backa Amose Allena a prvním running backem tedy s největší pravděpodobností bude dvacetiletý Jan Sýkora, který vloni přivedl juniory Panthers k vítězství v ČJLAF. V zápase se představí i oba vyhlášení Hráči roku amerického fotbalu – Daniel Krejbich (2011) a Jan Dundáček (2010), oba v dresu Panthers.

Zápasové soupisky (pro zvětšení klikněte)
     

Silná a slabá místa sestav
Black Hawks: hlavní zbraň: quarterback, slabina: defensive line
Panthers: hlavní zbraň: wide receiveři, slabina: defensive backs

Prague Black Hawks
Počet titulů českého mistra: 1 (2011)
První sezóna v ČLAF: 2010
Prezident: Pavel Poříz
Black Hawks vznikli na konci roku 2009, kdy se z úspěšného klubu Prague Lions odštěpila významná skupina trenérů a hráčů nespokojená se stavem v Lions a na svoji stranu zakrátko přetáhli takřka celý kádr tehdejších Lions. S určitou nádsázkou lze tedy jejich první sezónu označit za následovníky Lions. První sezóna byla ovšem velmi krušná - svůj vůbec první soutěžní zápas Black Hawks prohráli v Bratislavě a v druhém senzačně prohráli v Příbrami. Svůj postup do playoffs v roce 2010 zachránili až díky vzhledem k předchozím výsledkům nečekaně vysoké výhře v Brně. V semifinále vrátili porážku Bratislavě a postoupili do finále. V něm ale utrpěli historický debakl 0:74 s Panthers.
Změna v roce 2011 přišla jednoznačně s Ferni Garzou a Andre Whytem. Garza do Black Hawks přinesl to, co jim posledních několik let (včetně lionské éry) chybělo a sice kvalitního quarterbacka. Jeho styl je přesně tím, co vyhovuje útoku Black Hawks a současně přesně tím, co nevyhovuje obranám všech soupeřů.
Zatímco na české scéně se Black Hawks na vrchol dostali velmi brzy, v Evropě zatím tápou. Vloni v EFAF Cupu překvapivě vyhráli ve francouzském Thononu, ale následně postup ze skupiny nedokázali potvrdit doma proti Milánu a po ofenzivní přestřelce vypadli. S velkým očekáváním nastoupili také do letošního EFAF Cupu, nicméně hned v prvním zápase je doma jasně přehrál dánský Sollerod a evropská pouť tak skončila dříve, než pořádně začala. Je však nutné zmínit, že Sollerod nakonec EFAF Cup vyhrál.

Prague Panthers
Počet titulů českého mistra: 12 (naposledy 2010)
První sezóna v ČLAF: 1994 (zakládající člen ČAAF)
Prezident: František Skuhra
Panthers jsou bez jakýchkoliv pochyb klasikou českého fotbalu. Dominovali v raných létech (z prvních deseti ročníků vyhráli osmkrát), na začátku nového tisíciletí předali vládu Lions, aby si ji v roce 2007 vzali na čtyři roky zpět.
Sezóna 2007 byla zlomem v moderních dějinách (dá-li se takto popsat klub založený před 20 lety) Panthers. Následovala totiž po nejhorší sezóně Panterů vůbec, když se v roce 2006 nedostali do finále (prohra s Bratislavou). V sezóně 2007 se do dresu znovu oblékli hráči, kteří dříve kariéru ukončili, ale úspěchy Lions je donutily vrátit čest a slávu jménu Panthers. Tito veteráni společně se zcela novými tréninkovými postupy nového trenéra Johna Srholce a novým quarterbackem Pantery na vrchol vrátili a dá se říct, že ze změny spojené se Srholcem Panthers těží dodnes. Neméně důležité však bylo i nastartování juniorského programu, který týmu dospělých dodává nepochybně budoucí hvěždy českého fotbalu (Tomáš Svoboda, Jan Sýkora, bratři Tománkové). Ve Srholcově éře zaznamenali Panthers i největší úspěch českého fotbalu na mezinárodní scéně - v roce 2009 vyhráli EFAF Cup.
Loňská sezóna se Panterům příliš nepovedla. Výsledkově ani personálně (nepovedené akvizice na klíčových postech manažera týmu, hlavního trenéra a quarterbacka) a po sezóně z týmu odešlo několik klíčových hráčů právě do Black Hawks. Letošní rok se ale personálně povedl pro Panthers náramně, QB Justin Walz se do herních šablon hodí skvěle a práci Kanaďana Adama Rity (mimochodem svého času vítěze kanadské CFL, tedy druhé nejlepší světové soutěže dospělých!) si Panteři nemohou vynachválit. Jak letošní sezóna dopadne výsledkově, to ukáže finále.

Cesta obou týmů do finále
Black HawksPanthers

Vzájemné zápasy finalistů (od nejčerstvějšího)
Základní část 2012: Black Hawks – Panthers 42:3, statistiky
Základní část 2012: Panthers – Black Hawks 62:48, statistiky
Finále 2011: Panthers – Black Hawks 31:32, statistiky, video
Základní část 2011: Panthers – Black Hawks 30:13, statistiky
Základní část 2011: Black Hawks – Panthers 30:28, statistiky
Finále 2010: Panthers – Black Hawks 74:0
Základní část 2010: Black Hawks – Panthers 17:49

Rozhodčí Czech Bowlu XIX
Michal Rosíval (Referee)
Jan Klimeš (Umpire)
Peter Martinček (Head linesman)
Radim Kroulík (Line judge)
Richard Gazdík (Back judge)
Pavel Moravec (Side judge)
Petr Valenta (Field judge)

Informace pro návštěvníky i účastníky zápasu

Parkování
Možnosti parkování jsou bohužel velmi omezené. V bezprostřední blízkosti stadionu bude parkování možné pouze pro VIP hosty uvedené na jmenném seznamu a osobám bezprostředně zajišťujícím chod zápasu. Ostatní návštěvníci i účastníci zápasu nechť prosím použijí parkovacích míst v okolních ulicích nebo ploch.
V každém případě doporučujeme zejména divákům použití veřejné dopravy.

MHD
Nejbližší zastávkou je Kubánské náměstí, kterou obsluhují tramvajové linky 4, 7, 22 a 24. Lze použít i vzdálenější autobusovou zastávku Slavia (autobusy 135, 136 a 213).

Vstupné
Ceny vstupenek jsou pro diváky 100 Kč, pro předem ohlášené členy programu Víc než jen fotbal 50 Kč. Pozvaní hosté (prostřední vstup) mají vstup volný.

Vstup
Vstup na tribunu bude možný od 15:30. K dispozici budou divákům dva vstupy.
První vstup je primárně určen pro fanoušky Panthers, kterým je určena levá část tribuny (při pohledu od vstupu). Toto rozdělení je však samozřejmě pouze doporučené, místa nejsou nijak omezena a výběr místa (i vstupu) je zcela volný.
U prostředního vstupu není zakoupení vstupenky možné a vstup na stadion je tudy možný pouze osobám uvedeným na příslušných jmenných seznamech.
Třetí vstup (nejblíže k železniční trati) je pak určen primárně pro příznivce Black Hawks a dále pro všechny členy programu Víc než jen fotbal, kteří si v termínu požádali o slevu. Ta jim bude přiznána pouze u tohoto vstupu.

Prostřední vstup
Prostřední vstup je určen výhradně pro účastníky zápasu, organizační spolupracovníky, pozvané hosty, pracovníky médií a VIP.
Pro VIP (hosté pozvaní asociací) bude vyhrazen prostor tribuny vpravo od prostředního vstupu, mají možnost parkování u tribuny a v poločase pro ně bude připraveno drobné občerstvení ve VIP stanu v cateringové sekci.
Pozvaní hosté (asociací a oběma finalisty) mají volný vstup a volný výběr místa na tribuně vyjma VIP prostoru.
Prostředního vstupu nechť prosím užijí i všichni nahlášení účastníci zápasu, organizační spolupracovníci a akreditovaní novináři.

Na stadioně
Toalety jsou k dispozici pod tribunou, pro dětské návštěvníky je připraven skákací hrad vlevo od tribuny (pro přístup k němu použijte prosím schodiště zcela vlevo). Vyjma přístupu k toaletám a prostoru před skákacím hradech není divákům dovoleno opouštět tribunu a vstupovat na atletickou dráhu.
Před, během a po zápase je k dispozici bohaté občerstvení na pravém konci tribuny. V rámci cateringové sekce bude během poločasové přestávky a případně po zápase připraven i stan s drobným občerstvením pro VIP hosty.
Před tribunami budou připraveny prodejní stánky se suvenýry obou finalistů.

Poločasová tombola
Ze vstupenek budou v poločase vylosováni tři diváci, kteří se mohou těšit na cenu od ČAAF, poukázku na nákup zboží dle vlastního výběru ve stánku Panthers v hodnotě 500 Kč a tutéž poukázku Black Hawks.

Orientační mapka
Všechny významné orientační body jsou zaneseny na mapce Czech Bowlu XIX.

Detail zápasu

Prague Black Hawks
35 : 34
Prague Panthers Prague Panthers
Q1 Q2 Q3 Q4
Black Hawks 7 21 0 7
Panthers 14 14 6 0
Statistiky

Zápasová soupiska není dosud připravena k zobrazení.
Zápasová soupiska není dosud připravena k zobrazení.
Datum: 29.7.2012 v 17:00
Rozhodčí: Michal Rosíval (R), Jan Klimeš (U), Peter Martinček (HL), Radim Kroulík (LJ), Richard Gazdík (BJ), Pavel Moravec (SJ), Petr Valenta (FJ)