Home  /  Zprávy  /  Informace o přestupech, odstupném a franchise tagech

Informace o přestupech, odstupném a franchise tagech

(ne) 5. srpen 2012, Michal Rosíval

Mezi normy ČAAF byl doplněn dokument, který vysvětluje podstatu jednotlivých pojmů, o kterých koluje celá řada mýtů, kdy leckteří nejen hráči v těchto otázkách nerozlišují organizovaný sport a pohybovou zábavu a toto pak naneštěstí vede k rozpakům, když například jejich bývalý klub postupuje v souladu s pravidly. Tato pravidla navíc nejsou ve fotbale nijak výjimečná, v různých podobách platí ve všech sportech a nikde nelze přestupovat pouhou vůli jednotlivce. Dá se říct, že je to "daň" právě za tu organizovanost sportu.
Dokument byl vytvořen jednak ze snahy zodpovědět nejrůznější možné otázky s problematikou spojené, ale zejména z důvodu právě běžící lhůty pro označování hráčů franchise tagy. Tato lhůta měla vypršet dnes (v neděli 5. srpna), nicméně z důvodu zavádění této novinky (pozn.: samotný koncept ale vznikl před zhruba půl rokem a o horkou a neznámou novinku tedy nejde) do norem byla lhůta prodloužena do středy 8. srpna do 12:00 (poledne).
Do středečního poledne tedy kluby mohou tagovat až pětici svých hráčů (s jejich souhlasem). Tyto "franchise tagy" mají smysl při případném odchodu hráčů do jiných klubu, kdy mohou navýšit odstupné, které nový klub musí vyplatit původnímu klubu.
Franchise tagy jsou společně se smlouvami nástroji, které pomáhají klubům chránit své "investice" do hráčů. Současně platí, že všichni hráči podepisující hráčské smlouvy (závazky setrvat v klubu) nebo souhlasící s tagnutím by měli velmi pečlivě zvážit, co činí.
Celková přestupová problematika bude mezi sezónami (tzn. v zimě) podrobena revizi, dojde k většímu sladění lhůt a je možné, že dojde i k určitému znormování oněch smluv, které mají leckdy zvláštní podoby a formy.