Home  /  Zprávy  /  ČLAF 2014

ČLAF 2014

(pá) 10. leden 2014, Michal Rosíval

Dnes uplynula základní lhůta pro přihlašování do letošního soutěže dospělých. Jasno je v nejvyšší divizi, ve zbývajících dvou je meteorologicky řečeno skoro jasno, avšak zatím nejde bohužel vyloučit i lokální bouřku.
Většina týmů už má přihlašovací proces za sebou, některé ho dokončí na začátku příštího týdne. Toto až na jednu výjimku, kterými jsou Ústí nad Labem Blades. Ti si ještě nechávají čas na rozmyšlenou. Účast dalších týmů je velmi nepravděpodobná (B-týmy nebo 2-týmy se účastnit nebudou) a ligy se tak má zúčastnit 23 týmů.

ČLAF A
Jak bylo dříve představeno, divize bude mít 6 účastníků, každý z nich odehraje 8 zápasů. Tedy vše dle dřívějších oznámení. Účastníky jsou Brno Alligators, Pardubice Stallions, Prague Black Panthers, Prague Lions, Příbram Bobcats a Trnava Bulldogs. Vše je tedy dle původních předpokladů, až na složení. V šestici elitních týmů totiž Příbram nahradila Ostravu Steelers. Steelers se nakonec sami vzhledem k poměrně silnému oslabení kádru rozhodli regenerovat o úroveň níže. ČLAF A by tedy mohla slibovat velmi vyrovnané boje a třeba ani postup do semifinále nemusí mít leckterý obvyklý účastník playoffs jistý. Podrobněji se v nejbližších hodinách až dnech podíváme hlavně na dění v Bobcats.
Při šesti týmech a osmi zápasech bude platit, že týmy se vzájemně potkají určitě jednou, na tři svoje soupeře každý tým ale narazí dvakrát. Tito dodateční soupeři budou určeni částečně regionálně a částečně případně náhodným losem. Západní (a východní) trojice se vzájemně potká dvakrát, třetí zápas navíc bude muset být napříč a to buď náhodně losem nebo vzhledem ke vzdálenostem Pardubice dvakrát narazí na Příbram a los určí jen to, který pražský tým se dvakrát potká s Brnem a který s Trnavou. Každopádně tento mechanismus jenom určí, které soupeře tým potká dvakrát, jinak budou všechny týmy seřazené v jediné tabulce!

ČLAF B
Druhá divize bude mít pět nebo šest týmů. Jistými účastníky jsou Ostrava Steelers, Pilsen Patriots, Prague Hippos, Prague Mustangs a Zvolen Patriots. Možným šestým týmem ČLAF B jsou Blades.
Ať týmů bude 5 nebo 6, půjde o jednu skupinu. Počet zápasů je zatím nejistý (buď 6, nebo 8). Počet účastníků divize ovlivní patrně i formát playoffs. Při pouze pěti týmech by následovalo pouze finále, při šesti týmech možná i semifinále.
Možným formátem při pěti týmech je dvakrát každý s každým s následným finále. Při šesti týmech buď stejný model jako v divizi A nebo s jediným zápasem navíc.

ČLAF C
Tato divize bude mít 11 nebo 12 účastníků, záleží na volbě Blades. Jejich možnými soupeři budou Bílovice Sígrs, Brno Pitbulls, Budweis Hellboys, Karlovy Vary Warriors, Liberec Titans, Pardubice Bucks, Přerov Mammoths, Šumperk Dietos, Trutnov Rangers, Vysočina Gladiators a Znojmo Knights. Formát divize bude velmi poplatný konečnému počtu účastníků, naneštěstí číslo 11 je sice ideální pro počet hráčů na hřišti, o poznání méně se ale hodí pro vytváření soutěží. A pro číslo 12 platí přesný opak.
Počet zápasů v základní části bude pravděpodobně 6 (vůle většiny účastníků), playoffs je zatím nejasné, protože i pro něj platí, že je třeba nejprve znát počet účastníků.
Je zřejmé, že divize bude rozdělena do skupin, dvou nebo tří. I určení skupin (nebo snad soupeřů) je však zatím předčasné a je zbytečné nad ním i spekulovat. Při dvanácti týmech se nabízí jak dvě šestičlenné skupiny (s jedním zápasem mimo skupinu), tak tři čtyřčlenné skupiny hrané bez mimoskupinových zápasů. Při jedenácti týmech (a pouze šesti zápasech) by rozdělení bylo poněkud náročnější.