Home  /  Zprávy  /  Hráčem roku 2014 se stal Jan Dundáček

Hráčem roku 2014 se stal Jan Dundáček

(út) 23. prosinec 2014, Michal Rosíval

Hráčem roku amerického fotbalu se letos, už potřetí v kariéře, stal Jan Dundáček, receiver a quarterback pražských Black Panthers a reprezentace.
Na medailových stupních jej doplnili jeho spoluhráči z klubu i reprezentace Jan Kabát a Jakub Woleský. Hráči Black Panthers tentokrát obsadili prvních osm míst, první patnáctku pak pouze hráči PBP a Bobcats.
Dundáčkovo letošní vítězství bylo naprosto drtivé, získal více bodů než hráči na druhém až čtvrtém místě dohromady! Snad jej v příští sezóně nepotká zranění, kterými prokládal svoje mistrovské sezóny v předešlých dvou případech.

Loňský vítěz, Tomáš Svoboda, letos skončil až šestý, vloni druhý Josef Fuksa letos nedostal ani hlas a vloni třetí Daniel Krejbich ve své rozlučkové sezóně skončil dvanáctý. Ostatně pouze tři hráči z loňské top desítky toto zopakovali - kromě Svobody i Marek Hruboň a vítězný Dundáček.
Dundáček je skutečným mazákem ankety, v pěti ročnících ankety byl čtyřikrát v top pětce. Z letošní nejlepší pětice pouze Jan Šimánek už v minulosti nakoukl do elitní společnosti českých hráčů, v prvním a druhém ročníku. Zbývající trojice jsou absolutní nováčci v anketě.

Hlasující letos mohli vybírat hráče zcela libovolně, nebyli omezeni žádným předvýběrem, což je i na některých hlasech znát. Na rozdíl od posledních dvou ročníků ankety, kdy možnost hlasovat využilo vždy 29 z 30 oslovených, letos hlasovalo bohužel jen 23 oslovených (viz přehled výsledků).

Hráč roku 2014 - Top 5
Pod jménem hráče je uveden jeho klub a pořadí v předchozích ročnících ankety.

Vítěz
Jan Dundáček

Prague Black Panthers, 2013: 4., 2012: 1., 2011: -, 2010: 1.
Dundáčkovi patří všechny sudé roky. Protože ale v lichých letech následovalo tu menší, tu větší zranění, tak může mít s výhrou spojenou i obavu z toho, co bude následovat. Dundáček měl stejně jako vloni dvě tváře - receiver v AFL, quarterback v ČLAF.
Na pozici receivera byl s Kyle Newhall-Caballerem v zádech patrně nejlepším receiverem AFL, možná společně s vídeňským Walchem. Měl nejvíce catchů, nejvíce nachytaných yardů i nejvíce touchdownů, víc to netřeba pitvat. Ve světle těchto čísel působí jeho QB bilance samozřejmě jako chudá příbuzná, i s průměrem 114 yardů na zápas byl ale nejlepším českým QB v lize a za sebou nechal i Garzu z Brna. Poměr touchdownů a interceptionů 11-2 pak vyznívá skvěle v jakémkoliv měřítku. Jako QB vedl i národní tým proti Nizozemsku a čísla z tohoto zápasů odpovídají přesně jeho průměrům z ligy - naházel 117 a naběhal 58 yardů (jeho ligový běhací průměr byl 63) a hodil jeden touchdown.


2. místo
Jan Kabát

Prague Black Panthers, dosud nikdy v top 10
Patrně nejlepší hráč reprezentačního zápasu, jeho dva interceptiony nám zápas možná vyhrály. Se čtyřmi total tackly byl i druhým nejlepším hráčem v tacklech. Do české ligy se takřka nezapojil, nicméně právě on chytil jediný finálový interception.
Skvělá jsou každopádně jeho rakouská čísla. Se čtyřmi interceptiony byl druhý v celé lize (za spoluhráčem Milošem Hildebrandem), s devíti ubráněnými passy třetí. Co se tacklů na zápas týče, tak jen šest hráčů dosáhlo lepších výsledků.


3. místo
Jakub Woleský

Prague Panthers, dosud nikdy v top 10
Asi ne náhodou, stejně jako první dva hráči, i Woleský patřil v zápase s Nizozemskem k našim nejlepším, byl nejlepším receiverem týmu. V Czech Bowlu chytil touchdown a v jedné z nejhezčích akcí zápasů zaznamenal nejdelší akci finále. V celé lize pak byl nejlepším punterem.
V rakouském týmu vystřídal Jana Štieglera na pozici druhého receivera týmu a s rozsahem paží od "čáry k čáře" získal značnou oblibu Caballera, která v číslech znamenala třetí místo mezi všemi receivery v chycených passech i touchdownech a čtvrté místo v pořadí nachytaných yardů.


4. místo
Vojtěch Svoboda

Prague Panthers, dosud nikdy v top 10
Každý ročník má svého velkého velkého muže. Loňského giganta Josefa Fuksu v nejlepší pětce nahradil Vojtěch Svoboda, mistr "Tackle for loss" (čili specialista na zastavování soupeře bez získaného yardu) a určitě jeden z českých nedoceněných hráčů, kterému ani výška nestačí z pozice DL k vyniknutí.
V finále české ligy zapsal 2.5 tacklu, z toho, jak jinak, 1.5 tacklu pro ztrátu. Famózními čísly se může pyšnit ze zápasů AFL - 12 tacklů pro ztrátu je nejvíce v celé lize, v pořadí sacků byl s pěti složenými quarterbacky třetí.


5. místo
Jan Šimánek

Prague Black Panthers, 2013: -, 2012: -, 2011: 5., 2010: 6.
Druhý zástupce blackpantherské defensivní lajny. Zápas reprezentace ze zdravotních důvodů vynechal, podílel se ale na českém titulu i na výkonech v rakouské lize. S 27.5 tackly skončil ve vnitrotýmovém hodnocení na čtvrtém místě, za Kabátem, Vojtěchem Svobodou a Tomášem Svobodou. Z tacklů byly 4.5 pro ztrátu a 2 sacky.Úplné výsledky anketyPřání šťastných Vánoce a všeho nejlepšího od Hráče roku amerického fotbalu roku 2014