Home  /  Zprávy  /  Preview #15.5

Preview #15.5

(čt) 7. květen 2015, Michal Rosíval
Trnava, Energo, pátek 8.5., 15:00

Trnava Bulldogs

vs

Příbram Bobcats

Letí to, letí, je zde poslední kolo první poloviny základní části. Výhra Bulldogs osamostatní tým z Trnavy na druhém místě, vítězství Bobcats by naopak nejspíše srovnalo tři týmy na bilanci 2-2.
Bulldogs v minulém zápase smázli útok Lions, ano, velký vliv mělo zranění Hainese, a jdou dál. Ačkoliv těžko lze pochybovat o tom, že momentálně jsou číslem dvě v divizi, tak se stále staví do role outsidera a roli favorita přenechávají soupeřům. Mix pokory a alibismu proti Lions zafungoval dobře. Bulldogs mají zatím nejlepší obranu v lize a protože na druhé Bobcats mají náskok 300 yardů, tak skoro jistě tuto pozici uhájí i v "poločase" základní části. V útoku jsou pak role prohozené, nejlepší útok (podle yardů) mají Bobcats a s odstupem 400 yardů jsou druzí Bulldogs. Statisticky tedy proti sobě nastoupí dva nejlepší útok i dvě nejlepší obrany.
Bulldogs mají stále otazník u receivera Kloknera, RB Klementovič měl v závěru zápasu s Lions také problémy. Několik významných hráčů útoku i obrany ale budou postrádat i Bobcats a v tomto ohledu se tedy ani jeden tým nemá na co vymlouvat. Bobcats mají každopádně zpět RB Tumpacha a doufají, že mu zdraví vydrží až do července. Jinak jsou v problémech. Do hry se již asi dostane čtvrtý příbramský import, lineman Robin Svallin (seznamte se).
Bulldogs si pochvalovali, že Lions měli přečtené tak, že v podstatě každou akci věděli, co přijde, u Bobcats tuto jistotu ale trochu postrádají, příbramský útok vidí jako nevyzpytatelný. A asi i je, ačkoliv QB Givens působí v zápasech mírně nejistým dojmem, tak Bobcats mají v útoku nejvíce bodů, nejvíce yardů i nejvíce touchdownů a Givens osobně je nejlepší rusher D-I. Statistika rushingu je ostatně velmi zajímavá, protože na čele pořadí jsou hned tři hráči Bobcats, což je skutečně unikátní bilance.
V pick´em jsou síly padesát na padesát.


Praha, Slavia, sobota 9.5., 16:00

Prague Black Panthers

vs

Swarco Raiders

Zápas, který trenér Leško hodnotí jako letos zatím nejtěžší a hlavně zápas se soupeřem, se kterým vloni zápasy skončily výsledky 62:63 a 40:21. Do Prahy přijíždí jeden z nejbohatších týmů Evropy, innsbručtí Raiders.
Raiders minulý týden prohráli doma s Braunschweigem (tedy nejspíše nejbohatším týmem současné fotbalové Evropy) v Big6 (hlavně rakousko-německá soutěž) ve velmi dobrém zápase a o týden dříve doma porazili Vikings v také velmi dobrém zápase. Stručně a jasně, Raiders teď na začátku května opravdu nemají nic společného s Raiders na přelomu března a dubna a Leško má pravdu, když říká, že budou nejsilnějším soupeřem PBP prozatímního průběhu sezóny. Ale v přímém souboji o druhé místo v AFL asi nikdo snadný zápas nečeká. Hodnotit Raiders z dosavadních statistik není snadné, u nich vždy záleží (záleželo?) jaký tým postaví a relevantní údaje a výkony lze číst asi jen z odvety proti Vikings. Zápas v oboustranně fantastickém tempu a velmi dobrá individuální i trenérsko-taktická hra Innsbrucku byl vizitkou dobrou.
PBP budou mít zpět Jiřího Hamala, který proti Dragons obraně chyběl a v secondary si určitě zahraje dosyta. Obrana hlásí jeden podstatný návrat - ready už je DL Vojtěch Svoboda, pro kterého to bude první zápas sezóny. Problém má ale i nadále útok na místě RB, Adam Synáček stále není stoprocentně fit a i když by, na rozdíl od zápasu s Dragons, hrát měl, útok bude opět spíš na Kyle Newhall-Caballerovi a jeho rukách než na klidné hře po zemi. Výjimečný, a pro trenéry asi strašný, zápas z loňského Innsbrucku se asi opakovat nebude, ale že by součet skóre mohl šplhat ke sto bodům si představit lze. Nezajímavé a možná i rozhodující bude, jestli se special týmy PBP prosadí i proti AFL soupeři, v české soutěži jsou pražské returny možná nebezpečnější než jejich útok. Jestli special týmy hořely proti Vikings, tak proti Raiders mají možnost nápravy.
Pick´em už není tak optimistická jako proti Dragons, ale pro PBP je stále většina, okolo dvou třetin.
Druhý zápas tohoto kola AFL, Giants-Vikings, vysílá ORF Sport Plus (k dispozici i online, obdoba i-vysílání ČT) v sobotu od 13:00.

Praha, Hostivař, neděle 10.5., 14:00

Prague Lions

vs

Prague Black Panthers

Pěkná neznámá z obou stran, ani jeden tým přesně neví, co ho může čekat. Lions neví, jaký tým PBP  nastoupí, protože o den dříve hrají Panthers AFL. PBP sice znají většinu hráčů, kteří nastoupí, ale nemají jasno u dvou klíčových postů - lionský QB a RB.
Lions před týdnem nenavázali na druhý poločas proti Příbrami a v Trnavě víceméně propadli. Velkou měrou se na tom ale podílelo zranění Hainese, který je na neděli "gametime decision", tzn. o jeho nastoupení se rozhodne až v neděli. A aby toho nebylo málo, totéž platí i pro running backa Růžka. Lions by teď potřebovali volný týden, ale hrají i za týden, velmi důležitý zápas v Příbrami, dvouvíkendové volno následuje až poté.
PBP mají samozřejmě mnohem větší manévrovací prostor a mohou pružně zareagovat na to, zda-li Haines (a Růžek) na soupisce budou nebo ne, ale je zřejmé, že by jim vyhovovalo, kdyby nebyl. Proti Lions bez Hainese by šli v podobné sestavě, jako hrála proti Brnu a možná i Chvalinou jako starterem. Proti Lions s Hainesem by to pak Panteři měli asi složitější, vždyť čístě "český" tým prohrál s Alligators druhý poločas a pohled na statistiky není pro PBP nijak luxusní. Ano, jsou to jenom nezajímavá čísla, ale plyne z nich, že bilance 3-0 tak trochu nad poměry, dá-li se to tak říct. Tým žije z toho, že má naprosto výjimečné special týmy (kde "trénují" hráči rakouského týmu) a hlavně má možnost kdykoliv přepnout na vyšší rychlost. Black Panthers mají ale zatím, co se yardů týče, kromě Brna, nejhorší obranu i útok. Útok má průměr yardů jen něco přes 200 yardů na zápas. Není to ale čistě tím, že by útok byl špatný, ale často díky special teamu a díky výhodným pozicím na hřišti. PBP mají průměr z kickoff returnů skoro padesát (!!) yardů a ze všech returnů dali už čtyři touchdowny, z toho tři Štiegler a jeden Woleský. Naopak Hruboň polovinu svých kickoffů proměnil v touchback a tím pádem posunul soupeře na jeho 20 yardů. Lions společně s Bobcats z třiceti kickoffů "nekopli" touchback ani jeden. Až si tedy řeknete, že povídání o důležitosti třetího (special) týmu jsou jen takové řeči, tak možná, že jsou, ale díky těmto řečem jsou Black Panthers 3-0...
Pick´em příliš konkrétní sestavy neřeší a sází na jednoduchou zásadu "PBP jsou PBP", takže 90 % tipů je na Black Panthers.

Předzápasové informace k zápasům nižších divizí najdete každý pátek na webu czechfootball.cz!