Home  /  Zprávy  /  Preview #15.15

Preview #15.15

(pá) 17. červenec 2015, Michal Rosíval
Praha, Eden Aréna, pondělí 20.7., 19:00

Prague Black Panthers

vs

Příbram Bobcats

O víkendu naši nejlepší "tanečníci" nastoupí k zápasu s velký Z, k finále Divize I, k Under Armour Czech Bowlu XXII. Jako favorit do zápasu vstupují zcela jistě PBP, ale stejná situace jako vloni to určitě není. Black Panthers letos obhájili vítězství v základní části, ale nebyli neporažení, letos jednou prohráli a to právě s Příbrami. Drtivě, 51:0. A je úplně jedno, v jaké konkrétní sestavě PBP (a Bobcats) hráli, 51:0 je prostě palba, byla to druhá největší výhra v letošní D-I a nejostudnější prohra PBP v jejich české listorii. Aby byl výčet letošních setkání ze základní části úplný - v prvním kole vyhráli Black Panthers 10:9.

Možná lze stav přirovnat k letům 2010 a 2011. Ve finále 2010 tehdejší Black Hawks (čili dnešní Black Panthers) prohráli s Panthers 0:74 a šlo o největší finálovou blamáž historie ČLAF. Rok na to Black Hawks Pantery porazili v základní části (ale skončili v ní druzí) a ve finále favorita zaskočili 32:31. A přesně takový pocit má před letošním Czech Bowlem prezident (a linebacker) Bobcats Bohuslav Rom, který tehdejší obrat samozřejmě zažil v dresu Black Hawks (dnes Black Panthers).

Na svůj historicky první titul by naopak ve výše uvedeném smyslu neradili vzpomínali Black Panthers, ti se samozřejmě budou raději inspirovat v loňském finále, kdy nad Bobcats vyhráli v relativním klidu 40:0. Stejně jako vloni ve finále PBP použijí, poprvé a naposledy, svůj klenot, quarterbacka Kyle Newhall-Caballera. K ruce bude mít všechny své hvězdné receivery, u kterých již ale rozhodně nelze mluvit o nějakém dělení na "rakouské" a "české". Jediný zápas v české lize tak na receiverovi samozřejmě odehraje i Jan Dundáček, jinak nastupující na postu quarterbacka. Otazníček by mohl být u Jakuba Woleského, který nedohrál semifinále v Innsbrucku a vynechal i české semifinále proti Trnavě. Ryze "česká" je OL, naproti tomu v obraně nastoupí to nejlepší, co je k dispozici bez ohledu na to, kolik snapů absolvovali v dosavadních zápasech. Hrát určitě nebudou safetyové Jan Kabát a Miloš Hildebrand, kteří nesplnili podmínku absolvování alespoň čtyř zápasů v základní části. Naopak hrát může v semifinále vyloučený Remigius Machura, kterému byl trest zrušen.

Bobcats samozřejmě nemají tak široký kádr a nemají až takové možnosti vybírat mezi hráči, ale ve finále budou mít k dispozici všechny hráče vyjma Kamila Rusína, který si odpykává třízápasový trest ze základní části. Pokud budou PBP hrozit zejména vzduchem, tak síla Bobcats je asi na zemi, běhová nabídka ofenzivního koordinátora Zbyška Lavičky je skoro neomezená. Má k dispozici Petra Datla, k jehož složení je potřeba většinou série tacklů a jeho průrazná síla českému fotbalu chyběla od vrcholu Martina Dlouhého. Alternativou je Pavel Tumpach, čtyřicátník s mrštností dvacetiletého, který souboj jeden na jednoho řeší sice odlišně než Datel, ale stejně úspěšně. A za nimi jsou k dispozici samozřejmě ještě dva černí tanečníci, Melvin Davis a quarterback Columbus Givens. Obrana Bobcats je v plné síle a hlavní zbraní je dvojice linebackerů Josef Murgaš-Ray Leicht.

Pokud by mělo dojít na vyrovnaný zápas, tak by mohlo dojít i na srovnání kickerů. Ostatně právě kopání rozhodlo zmíněné finále 2011 (i 2012). Nicméně zde už mají jasný trumf PBP, Marek Hruboň letos v D-I potvrdil 28 z 28 touchdownů, což je naprosto famózní počin. A když jsme u special týmů, tak veškeré returny mluví také pro Black Panthers, jejichž return hra je jednoznačně nejlepší u nás.

Pick´em nabízí celkem 22 příležitostí týkajících se tohoto zápasu. Lid věří PBP, ale možná překvapivě "jen" 70 až 75 procent. Možná tedy Romovo deja-vu nevidí jen on:-) Výhra PBP by podle tipérů měla být někde mezi 20 a 25 body.

Sestavy obou týmů. Starteři budou oznámeni zítra.


 

V neděli před Czech Bowlem se zakončí i boje v Divizi III a Divizi IV. Ústí nad Labem přivítá Bronze Bowl, Znojmo Iron Bowl. Oba zápasy, kromě horkého počasí, slibují i velmi dobré náštěvy a budou jistě skvělými zakončeními svých divizí.

Do Ústí přijíždí Sígrs, obhájce vítězství ve třetí výkonnostní divizi z loňského roku (kdy se ale hrálo sedm proti sedmi). Oba týmy se před měsícem utkaly v Brně a byl z toho vyrovnaný zápas, který vyhráli Blades 27:20 a tím si zajistili domácí výhodu. Zápas spolu svede "největší malý" tým se skvělým progresem a velmi zkušený tým, který ale úspěšně prochází generační odměnou a mění se z původně "hobby" týmu těžícího z obrovských zkušeností v plnohodnotný tým, který již nebude muset spoléhat jen na bývalé hráče Alligators.

Knights jsou jediný tým z šestice účastníků playoffs loňské "sedmičkové" ČLAF C, který nepřešel do jedenáctkové formy. Místo změny formy a vstupu do 11s formy dal přednost setrvání v začátečnické formě a za cíl si vytkl získání Iron Bowlu pro Znojmo. Soupeřem jim budou, poměrně překvapivě, Gladiators, kteří si v základní části poradili se Šumperkem a v semifinále šokovali Karlovy Vary. Ani jeden jejich letošní zápas neskončil vyšším než dvoutouchdownovým rozdílem. Vlastně až na jeden - až na předsezónní přípravu proti Knights, který Vysočina prohrála 0:52. Zápas má zajímavý příběh - předsedou klubu z Vysočiny je Michal Fiala, který se ale se svým klubem "nepohodl" a hostuje v Knights. V neděli tedy jako Rytíř půjde ve zbroji proti klubu, kterému sám předsedá. Cokoliv jiného než výhra Znojma bude překvapením, ale totéž bylo napsáno už před semifinále...

Předzápasové informace ke všem zápasům nižších divizí najdete v pátek na webu czechfootball.cz!