Home  /  Zprávy  /  Dnes začínají podzimní soutěže

Dnes začínají podzimní soutěže

(ne) 13. září 2015, Michal Rosíval

Zatímco jaro je tradičně, resp. od roku 2001, kdy se přestala ČLAF hrát celoročně, vyhrazena mužské soutěži, na podzim, právě od roku 2001, hrávají svoji soutěž junioři. Letošní podzim ale přináší velmi významný upgrade, k juniorům se připojují i dorostenci a ženy. V akci tak na podzim bude hned 14 týmů, zatímco dosavadní podzimní maximum bylo 6. A samozřejmě pokračuje i flagové mistrovství hráčů do 15 let.

Junioři - Česká juniorská liga amerického fotbalu (ČJLAF)
Zde je třeba zmínit, že ČJLAF se vlastně vrací po dvouleté pauze, protože vloni a předloni se hrála pouze "sedmičková" podoba pod názvem Juniorský pohár. Do soutěže se přihlásilo pět týmů, kompletní loňská sestava JP. Týmy jsou spolu v jedné skupině, kde budou hrát každý s každým doma nebo venku (protože spolu hrály i vloni, tak se pouze prohodilo pořadatelství), tedy čtyři zápasy. První čtyři týmy postoupí do semifinále, finále se odehraje nejpozději 17. listopadu.

Junioři - Juniorský pohár (JP)
Ne jednu, ale hned dvě soutěže jsou letos připraveny pro juniory. Kluby, které nemají dost hráčů na přihlášení týmu do ČJLAF, mohly svoje juniory přihlásit do JP. Vznikla tak tříčlenná soutěž určená "osmičkovým" týmům, ve které týmy odehrají čtyři zápasy, s každým soupeřem doma i venku. Playoffs v JP nenásleduje.

Dorost - Dorostenecký pohár (DP)
Zatímco věková kategorie junioři (chcete-li U19) je určena hráčům ročníků 1996-1998 (případně i 1999), nově byla nabídnuta i možnost přihlásit tým do soutěže pro mladší hráče. Dorostenecká kategorie (U16) je určena hráčům ročníků 1999-2000 (případně i 2001). Možnosti využily tři kluby, Brno Pitbulls, Ostrava Steelers a Příbram Bobcats a tyto kluby daly vzniknout nové "generaci". V rámci DP se bude hrát "pětkový" fotbal (princip hry je podobný flag fotbalu, samozřejmě ale včetně kontaktu) a týmy se potkají během podzim třikrát, vždy u každého účastníka. Celkem tak odehrají šest zápasů (tři proti každému soupeři), každý na 2×10 minut. Ani v DP nenásleduje playoffs.

Ženy - Ženský pohár (ŽP)
Nejen dorost je novou soutěžní kategorií, premiéru zažijí i ženy. I zde půjde o tříčlennou soutěž, ve které se týmy střetnou doma a venku, celkem tedy čtyři zápasy. Na rozdíl od JP, který má shodný systém základní části, v ŽP se dva týmy na závěr sezóny potkají ještě potřetí, ve finále.