Home  /  Zprávy  /  Steelers čeká náročná výzva

Steelers čeká náročná výzva

(st) 17. únor 2016, Radim Kroulík

V pravidelné rubrice si před začátkem České ligy amerického fotbalu představíme účastníky, kteří budou hrát o účast v Czech Bowlu a zisk titulu Mistra České republiky v americkém fotbale. Jako první se podíváme na Ostravu Steelers, která se dostala do ČLAF až po odmítnutí účasti Brna Alligators. Oba účastníci Silver Bowlu z minulé sezóny tak na sebe narazí i letos.

Steelers byli v loňské sezóně krok od zajištění účasti v nejvyšší lize. Tu měl jistou vítěz Silver Bowlu, ve kterém ale ostravští podlehli Stallions. Přestože Silver Bowl jednoznačně ovládli Stallions, byli to právě Steelers, kteří jako jediní dokázali hřebce zdolat, a to v posledním kole základní části na domácím hřišti. Zápas již neměl žádný vliv na konečné pořadí základní části a Stallions šetřili své nejlepší hráče na blížící se finále. I tak se výhra 17:7 nad vítězem Silver Bowlu cení. Steelers se dlouhodobě proti Stallions daří, když i vroce 2013 zvítězili stejným skóre a v 2012 zvítězili dokonce 19:0 na hřišti Pardubic. Za Steelers nastupoval v loňské sezóně na pozici Quarterbacka junior Michal Dudek, který se za své výkony v ČJLAF umístil na druhém místě v anketě Junior roku 2015. Dudek měl průměr naházených yardů na zápas 142 yardů, což by ho v Divizi I v loňském roce řadilo těsně na čtvrté místo v této statistice hned za Givense. Steelers to vzduchem umí, ale lze předpokládat, že zisk yardů je v nejvyšší lize náročnější a průměr Dudka by byl zde nižší. Passová hra Steelers zaznamenala v loňském roce hned 9 interceptionů a neztrácení míčů bude určitě důležitým prvkem pro letošní zápasy. Úspěch útoku Steelers byl založen na kvalitní běhové hře v čele s Michalem Kielorem, který měl vloni průměr na jeden běh 6,3 yardů. Trojice Kielor, Wessely, Dvorský vládla v backfieldu Steelers a dohromady si připsali 1346 yardů a 14 touchdownů. Možnost opřít se o kvalitní běhovou hru je pro mladého Quarterbacka vždy výhoda, letos to bude platit dvojnásob.

Letos se na českých trávnících představí rekordní počet zahraničních posil, ale Steelers jako jediný tým ČLAF nebude spoléhat na výkony importů nebo trenérů. Steelers dlouhodobě spoléhají na rozvoj vlastních hráčů, a proto mají mimo týmu mužů takté týmy juniorů a dorostenců. I tak se budou Steelrs snažit vyhnout baráži, která čeká na poslední tým základní části. Naposledy se v nejvyšší lize představili Steelers v roce 2013, ve kterém porazili Stallions a Bobcats, kteří skončili na posledním místě bez jediné výhry. Poslední dvě sezóny odehráli Steelers jako favorité, což potvrdili vítězstvím v druhé lize v roce 2014 a druhým místem v loňské sezóně. Tentokrát čeká na Ostravu role opačná. Více Steelers přiblíží trojice ocelářů v rozhovoru.

Jan Klimeš - manažer klubu

Jak hodnotíte sezónu 2015?
Opět jsme se probojovali do Silver Bowlu, ale herně to nebylo tak dobré, jak je v silách našich hráčů. V druhém roce v nižší lize bylo vidět, že motivace některých hráčů v soubojích proti slabším soupeřům není dostatečná, což se poté projevilo na jejich výkonech proti soupeřům, se kterýmy jsme měli hrát vyrovnané zápasy.

Váhali jste s přijetím do ČLAF po vypadnutí Alligators?
Váhali jsme pouze chvíli, protože nakonec převážila hodnota kvality ligy, vyšší úrovně všech soupeřů a tím možnost pro naše hráče nabrat cenné zkušenosti.

Jak probíhá příprava na sezónu?
Vždy se připravujeme tak, aby tým prodal svůj potenciál během sezóny. I letos se o to snažíme a věříme, že budeme adekvátně připraveni na souboje v ČLAF.

Na čem potřebujete nejvíce zapracovat?
Celý tým musí zapracovat na přístupu k tréninkům a zápasům. Musíme se připravit na to, že již nebude lehkých zápasů a není prostoru pro vypuštění čehokoliv. Musíme zapracovat na naší psychické odolnosti, jelikož lehce vítezící tým nyní bude v situaci skoro opačné.

Uvažujete nad posilami do nejvyšší ligy jako vaši soupeři?
Nad posilami uvažujeme, ale v současné době za námi nestojí natolik silní partneři, abychom si mohli vybírat mezi placenými hráči či trenéry. Posily tak hledáme mezi zkušenými českými a zharaničními hráči a trenéry, kteří nejdou do Ostravy primárně kvůli hraní fotbalu.

Co od ČLAF očekáváte?
Jak už jsem jednou zmiňoval, očekáváme hlavně velmi kvalitní zápasy proti velmi kvalitním týmům a hráčům. Očekáváme využítí plného potenciálu zkušených hráčů a nabrání cenných zkušeností těch nových. Zocelení hráčů těžkými zápasy a uvědomění si, že předvedený výkon je mnohdy důležitější než výsledek. A v neposlední řadě také kvalitnější propagaci našich partnerů, bez kterých bychom se nemohli našim sportem bavit.

Michal Kielor - Running Back

Na kterého soupeře se nejvíce těšíte?
Těším se na všechny. Zápasy budou velice náročné. Fyzicky i psychicky. Těším se na ně moc, ale na všechny stejně.

Je příprava na ČLAF jiná ve srovnání s přípravou na Divizi II v minulých letech?
Můj přístup k přípravě je stejný. Chci podávat co nejlepší výkony ať hraji v 1. nebo 4. lize. Věřím, že stejný přístup má celý tým

Co bude klíčem k tomu, aby se útok Steelers vyrovnal s obranami týmů ČLAF?
Perfektní fyzická i psychická příprava a zodpovědný přístup k tréninkům. Také bezchybná znalost týmového playbooku a nastudování soupeře.

Steelers budou bez zahraniční posily na Quarterbackovi. Berete to tak, že je na vaší pozici, aby vzala více zodpovědnosti na sebe?
Ne, tak to neberu.

Petr Foldyna - Defensive Back

V září jste se zúčastnil ME ve flagu, lze si z toho něco vzít i do tacklové soutěže?
Myslím, že ano, protože bránit hráče ve flagu je podle mě těžší než v tacklu. Souboje s nejlepšími hráči Evropy přinesly velké množství nových zkušeností.

Nejvyšší liga je výrazně více zaměřená na passový útok než v ostatních ligách. Změnila se proto příprava obrany nebo je příprava stejná?
V podstatě se nějak moc nezměnila, protože na tréninku hrajeme proti našemu útoku, který je také velmi výrazně passový.

Co bude klíčem k tomu, aby obrana Steelers držela soupeře od endzóny?
Asi 11 importů :)

Jestli se podaří Steelers ustát výzvu a vyhnout se baráži, zjistíme brzy. Sezóna ČLAF začíná 2. dubna a Steelers odehrají své domácí zápasy tradičně na stadionu v Porubě. Jako první čeká na Steelers cesta na Slovensko, kde se v úvodním zápase ligy střetnou s Trnavou Bulldogs. Jako další tým si představíme soupeře Steelers ze Silver Bowlu, Pardubice Stallions.