Home  /  Zprávy  /  Sečteno, podtrženo - 4. část

Sečteno, podtrženo - 4. část

(st) 24. srpen 2016, Radim Kroulík

Ve druhém a třetím díle této rubriky jsme se podívali na týmy nejvyšší ligy, které zůstaly před branami Czech Bowlu. Tentokrát se podíváme na pražské týmy, které se probojovaly až do posledního zápasu o všechno. Cesta obou týmů do Czech Bowlu byla značně rozdílná.

Prague Lions 

Offenzivní koordinátor Zach Harrod před sezónou uvedl, že jedním z klíčů k úspěchu bude zdraví. Zranění hrála výraznou roli v sezóně 2015. Mimo české ligy čekala na Lions také účast v Champions League, která byla pro hráče cennou zkušeností.

Lions se podařilo do týmu přivést výborné posily, jednu přímo exkluzivní. Defenzivní end James Brooks se může pochlubit například zápasem proti současnému quarterbackovi Indianapolis Colts, Andrew Luckovi, na kterého narazil při působení na univerzitě Arizona State. V útoku řádila po celou sezónu dvojice Silva - Wall. Nejlepší passový útok základní části si především díky této spolupráci připsal 40 touchdownů, Wallovi patřilo celkem 21 touchdownů.

Po úvodní výhře nad Stallions dokázali svou kvalitu v prvním vzájemném zápase s Black Panthers. Po vydařeném začátku zápasu dokázali Lions zaskočit svého městského rivala a ve druhé čtvrtině vedli 28:7, kdy si Silva připsal 4 touchdowny. Ve druhém poločase Black Panthers mohutně dotahovali, ale byli to Lions, kteří si připsali první vzájemné vítězství. V odvetném zápase začali lépe Black Panthers, kteří skórovali po typickém běhu Jana Dundáčka. Poté již úřadoval Silva, který nejprve našel s vypršením prvního poločasu Brookse a ve druhém poločase naházel tři touchdownové passy Wallovi. V obou vzájemných zápasech měl ve vzájemném duelu Wall - Jenšík navrh receiver Lions.

V desátém kole s Trnavou si stále bezchybní Lions vybojovali jistotu účasti v Czech Bowlu. Bulldogs po domácí výhře nad Stallions 49:41 vyrazili do Prahy v dobrém rozpoložení. První vzájemný duel vyhráli Lions pouze o bod, a tak se očekával vyrovnaný duel i v Hostivaři. Hned úvodní kickoff return Coryho Holmese ale naznačil, že tentokrát to vyrovnaný zápas nebude. Stav 42:9 v poločase byl důkazem dominance pražského týmu, kterého hnala vidina zajištění účasti v Czech Bowlu.

Jestli někdo čekal, že se Lions budou po zbytek základní části šetřit, ten se mýlil. Hned v dalším zápase zavítali na hřiště Bobcats, kteří měli poslední šanci udržet se ve hře o druhé postupové místo. Přestože Lions měli výrazně menší motivaci, podařilo se jim v průběhu zápasu spustit mercy rule. Lions se vyřazením Bobcats ze hry o Czech Bowl alespoň částečně pomstili za poslední dvě sezóny, ve kterých Příbram v semifinálových zápasech ukončila Lions sezónu. V sezóně, která byla rekordně vyrovnaná, se Lions podařilo vyhrát všechny zápasy základní části.

Snový průběh základní části nepatrně zhoršují výsledky v Champions League. V prvním zápase proti dánským Razorbacks se hned v úvodu zranil Silva, kterého se snažil zastoupit na pozici quarterbacka Lukáš Růžek. Ani ten zápas nedohrál a pro Lions to byla velmi smolná první zkušenost se soutěží. Navzdory zraněním se Pražanům podařilo sehrát vyrovnaný výsledek 7:20. Druhý zápas v rámci Champions League sehráli Lions doma proti budoucímu vítězi soutěže, Wroclaw Panthers. Nevydařený zápas před domácími fanoušky skončil jednoznačnou prohrou 7:48.

Do Czech Bowlu vstupovali Lions z pozice nejlepší scoring offense, kdy průměrně nadělili soupeři 38 bodů a zároveň nejlepší scoring defense, kdy průměrně v základní části obdrželi pouze 14 bodů (Black Panthers měli scoring offense 24 bodů a scoring defense 19). V Czech Bowlu jsme viděli dohromady pouze 19 bodů. Ne nadarmo se říká, že obrany vyhrávají tituly. Lions měli vyhrát a obrana předvedla opravdu skvělý výkon, kdy za celý zápas neobdržela touchdown. V útoku to ale nebyli Lions, na které jsme byli zvyklí po celou základní část. Zatímco ve vzájemných zápasech ze základní části řádil především Wall, ve finále se podařilo receivera Lions udržet na 32 yardech bez touchdownu. Silva ve finále naházel 4 interceptiony, což je téměř stejně jako za celou základní část, kdy hodil 6 interceptionů. Přestože Lions nasbírali více yardů, jsou to právě turnovery, které často mají větší váhu a vliv na výsledek zápasu. Výše uvedené nemění nic na tom, že Lions měli po velice bizarním závěru slavit svůj první titul od roku 2006.

Prague Black Panthers


Rok 2016 lze označit za éru po Caballerovi. Ten se po dvou úspěšných sezónách, které skončily tituly v české lize a semifinálovými zápasy v rakouské, rozhodl zůstat v Americe, kde přijal práci skauta v Oaklandu Raiders. Před sezónou si manažer Black Panthers David Krejbich uvědomoval, že letošní sezóna bude pro Black Panthers velmi náročná. Síla ostatních týmů v české lize, těžké zápasy v rakouské lize a četná zranění vedla k nevydařenému vstupu do sezóny. Po dvou prohrách s Lions přišel narvaný program zápasů, ve kterém Black Panthers odehráli 6 zápasů v 16 dnech. Vyvrcholení náročného programu přišlo v zápase v Pardubicích. Zde přišla třetí prohra v základní části a zkomplikování cesty do Czech Bowlu. O druhém postupujícím týmu do finále tak rozhodlo předposlední kolo, ve kterém Pardubice zavítaly na hřiště obhájců titulu. Po úvodu, ve kterém se útok vedený Janem Dundáčkem nedokázal posouvat po hřišti, se za stavu 0:7 rozhodli Black Panthers nasadit Luka Zahradku na pozici quarterbacka. Posila pro rakouskou ligu hned prvním passem zaznamenala touchdown a zavelela k obratu a k postupu do finále.

Black Panthers tak do Czech Bowlu postoupili s bilancí 6-4 a skóre 235:193, což je rozhodně nestavělo do role jasného favorita tak, jak tomu bylo v předchozích letech. Pro srovnání, v roce 2015 postoupili Black Panthers do Czech Bowlu po základní části s biancí 7-1 a skóre 202:117, rok předtím 8-0 a 261:97.

Výraznou změnou v Czech Bowlu oproti základní části byla obrana proti Eriku Wallovi. Black Panthers se rozhodli nasadit na Walla Jana Kabáta a posunout Ladislava Jenšíka na safetyho. Tento tah lze zpětně označit za mistrovský. Kabát si za svůj výkon po právu odnesl cenu pro MVP zápasu. Závěr zápasu nabídl dva netradiční momenty v endzóně Black Panthers. Nejprve se Daniel Leško rozhodl nechat si na čtvrtý down dát safety, kdy se Woleský snažil ukrojit co nejvíce času a zároveň místo puntu z vlastní endzóny, vykopávali Black Panthers z vlastních 20 yardů. Poslední akce zápasu vzbudila velkou kontroverzi, která se dostala až na stránky NFL. Jan Dundáček zaskočil všechny včetně rozhodčích, když skončil s míčem ve vlastní endzóně po zachycení interceptionu. Přehlédnutí rozhodčích, kteří o 2 yardy nepřesně označili místo zachycení interceptionu, pomohlo Black Panthers k zisku Czech Bowlu.

Pro Black Panthers byla výhra v Czech Bowlu náplast za nevydařenou sezónou v AFL. V příští sezóně již Black Panthers do rakouské ligy nezasáhnou a budou se moc soustředit na českou ligu. Úřadující mistr teď stojí na rozcestí. Bude účast v jedné lize znamenat dominanci Black Panthers na českých trávnících nebo bude boj o místo v Czech Bowlu pro Pražany opět dramatický až do konce?

V posledním díle Sečteno, podtrženo se podíváme na ostatní ligy, které se na jaře odehrály. Pak se již naplno vrhneme na podzimní část, která opět nabídne spoustu zápasů.