Home  /  Zprávy  /  Přichází renesance Ostravy Steelers?

Přichází renesance Ostravy Steelers?

(čt) 8. prosinec 2016, Radim Kroulík

Před dlouhými 20 lety vyhráli Czech Bowl IV. Jak rychle vyletěl tým z Ostravy vzhůru, tak rychle zase spadl. Na přelomu tisíciletí zanikl úplně. V roce 2010 se rozpadlý klub dal opět dohromady a krátkými kroky se snaží dostat zpět na vrchol. Po výhře ve druhé lize v roce 2014 a druhému místu v 2015 přišel další významný krok. Návrat do nejvyšší ligy, kde byli Steelers naskok i v roce 2011 po svém znovuobnovení.

To, že na Steelers nečeká v letošní sezóně nic lehkého, bylo zřejmé. Těžkou sezónu, ve které měli skóre 119:372, se jim podařilo zakončit jedinou výhrou v sezóně proti zdecimovaným Bobcats. Alespoň nějaká vzpruha do příprav na další sezónu. Do vybudování týmu se položil Adam Synáček, který se snaží nastavit offseason program tak, aby příští sezóna skončila podobným výsledkem pro tým jako v devadesátých letech.

Hráči amerického fotbalu v Moravskoslezském kraji zažívají nebývale náročnou přípravy na sezónu 2017. Ostrava Steelers zahájila fyzickou přípravu již v letos září. Ostravští oceláři trenují podle nejmodernějších treninkových plánů sestavených na základě předsezóních příprav v americké NFL a sestavené profesionálními trenéry z oboru atletiky a silového posilování. 
Tuto novinku hodnotí samotní hráči velmi kladně, i když připouštějí, že není žádná sranda s náročným plánem držet krok. Trenuje se 4x týdně, za každého počasí venku a v posilovně. Asi Vás napadá otázka proč. 

Vedení Steelers se rozhodlo změnit přístup a obrátit sestupnou tendenci úrovně mužského A-týmu. Ostravský tým minulou sezónu výkonostně moc neoslnil a jeho výkon měl špatný vliv na morálku hráčů, ochotu sponzorů i zájem fanoušků. Na obranu nicméně musíme říct, že vedení Steelers bojovalo na více frontách. Dres se znakem ocelářů oblekalo několik týmů v různých kategoriích. Takto široké pokrytí kategorií jako u Steelers najdete jen zřídka.

Dnes je však maximalní prioritou připravit hlavní A-tým na úspěšnou sezónu 2017, od které si oceláři slibují průlom a návrat na přední příčky výsledkových tabulek. 

V sobotu 10.12. se na městském stadionu v Ostravě uskuteční první soustředění týmu, které má úkázat schopnosti hráčů. Novinkou totiž bude i rozdělování hráčských pozic. Dle vedení klubu dojde letos k novému rozdělení hráčských pozic na základě předpokladů každého jednotlivce a dosažených výsledků v treninkovém programu. Soustředění bude mnohem více a celkově je celý kalendář ocelářů dosti nabitý.


Když už rekonstrukce, tak se vším všudy. Dlouholetý matador Ostravské obrany Petr Foldyna okomentoval přípravy na sezónu takto: „Je to jako porovnávat trabant s mustangem. Konečně zvítězil zdravý rozum a neplatíme zbytečně balík za tělocvičnu. Máme program, který dává smysl a viditelně ho lidi plní, i když je z části dobrovolný. Evidentně došlo k navýšení maximálek, takže je viditelný progres. V sobotu jsem odehrál zápas a fyzicky jsem ho dal úplně v pohodě, takže za mě spokojenost.”

Bude zajimavé sledovat, jestli všechna tato energie dosáhne kýžených výsledků. Podle slov architekta celeho programu, Adama Synáčka, je velmi důležitý osobní přístup každého hráče. „Je důležité poskytnout hráčům idealní podmínky pro trénink a starat se o ostatní věci, aby se oni mohli soustředit pouze na zlepšování svého výkonu.” 
Uvidíme jak moc se rekonstrukce ostravských Steelers povede. Podaří se Steelers sestavit konkurenceschopný tým? Odpoveď najdeme už na jaře roku 2017.

Spoluautor článku: Michal Fojtík