Home  /  Zprávy  /  Alligators pokračují na cestě zpět do nejvyšší ligy

Alligators pokračují na cestě zpět do nejvyšší ligy

(pá) 10. březen 2017, Radim Kroulík

Své představení má 3.Liga i 4.Liga za sebou. Ve 2.Lize se již podíváme na účastníky podrobněji. Seriál představení zahájíme s Brnem Alligators. Ti mají za sebou netradiční cestu. Pravidelný účastník nejvyšší ligy spadl v loňském roce až do 3.Ligy. Restartování klubu zatím probíhá podle plánu. Asi nikdo nepochyboval o tom, že Alligators nebudou mít ve 3.Lize problémy. A také neměli. Základní části prošel brněnský tým bez prohry a s dominantním skóre 208:13. Navíc 13 obdržených bodů padlo z returnů po interceptionech quarterbacka Fortelného. Obrana Alligators udržela v základní části nulu. Ani v playoffs nedali brněnští svým soupeřům šanci. Mustangs sice začali semifinále sympaticky, ale déle než první čtvrtinu odolat nedokázali. V Bronze Bowlu nedostali šanci Knights. Výhra 81:6 ve finále, to už svědčí o obrovské převaze. Tým naplnil předsezónní prognózy a bez sebemenších problémů získal trofej pro vítěze Bronze Bowlu.

Tento rok už to tak jednoduché nebude. Druhá liga nabízí kvalitní týmy, některé včetně zahraničních posil. Zatímco loni mohli jet Alligators na půl plynu, letos musí dát pedál až na podlahu. Alligators se nebudou spoléhat na zahraniční posily. Jejich zkušenost z minulosti asi ještě dnes slouží jako odstrašující příklad. Útok se bude opět opírat o výkony devětadvacetiletého Tomáše Fortelného. Ten už má zkušeností na rozdávání. Silnou stránkou by měla být opět obrana. Tentokrát to s nulou pravděpodobně nebude, ale i tak by mělo jít o silnou zbraň brněnského týmu.

Podaří se Alligators vrátit do nejvyšší ligy? Tento rok slibuje 2.Liga skvělou podívanou a boj o postup do ČLAF, která se příští rok rozroste o dva týmy. Třešničkou letošní 2.Ligy bude brněnské derby. První bitva o Brno čeká Alligators a Sígrs hned v prvním kole 14. dubna. To by si v Brně neměl nikdo nechat ujít!

Více nám o přípravách na sezónu řekne trojice Alligatorů:

Zbyněk Zelinka, manažer Brna Alligators a člen Síně slávy ČAAF

Jak hodnotíte zkušenost s přechodem z ČLAF do 3.Ligy?
Musím přiznat, že po trápení se v ČLAF, především v sezóně 2015, to byl pro náš tým vymodlený životabudič.

Co tým z loňské sezóny získal?
Pro nás to byla především příležitost zapojit do hry kompletní kádr, vyzkoušet si herní akce a hlavně získat herní pohodu a chuť do každého zápasu, o kterém jsme předem věděli, že není prohraný. Je pravdou, že jsme nepochybovali o postupu do Bronze Bowlu, neboť úroveň týmů byla nižší, než na co jsme byli zvyklí. Je škoda, že se slibně "nakopnutý" tým ze Znojma rozhodl přejít do nižší ligy, než kterou hrál v ČR - letos by byl určitě přínosem variability úrovně napříč týmy. 

Jak se v Alligators těšíte na derby se Sígrs?
Bereme jej jako zápas jako každý jiný, avšak s puncem nostalgie, neboť část hráčů Sígrs začínala s Alligators před více jak dvaceti lety. Bude vzrušující sledovat hráče, kterým je více jak 40 let (nejstarší má 44 let), jak do toho opět proti svým bývalým spoluhráčům "buší". U týmu jsem dvacátou šestou sezónu a znám je. Každopádně hrát domácí zápas, nebo zápas "venkovní" a být vlastně doma v Brně je hodně příjemné.

Co očekáváte od 2.Ligy?
Nové soupeře se zkušenějšími hráči a logicky náročnější zápasy.

Je postup do ČLAF hlavním cílem?
Ať již hrajeme dobrovolně jakoukoliv ligu, je pro nás ta nejvyšší meta zahrát si finále a zde zvítězit. Pokud se to nepodaří, ale podaří se vybudovat tým vlastními prostředky bez pomoci importů v konkurenci týmů s importy, a na tento tým se spolehnout v následující sezóně, tak lze jistě hovořit o 100% naplnění interních cílů.

Nemůže být absence importů problém proti Patriots a Sígrs?
Importi jsou vždy velkou pomocí týmům, které vykrývají své slabiny, nebo se naopak obrací na "univerzála", který to vše odehraje a získá pro svůj tým vítězství. Někdy i na úkor herního času vlastních hráčů. Ale jak import přijede, tak i odjede. My se snažíme vychovat z našich hráčů co nejlepší sportovce a věříme, že své zkušenosti mohou výhledově zúročit v další pomoci klubu - třeba se stanou trenéry a asistenty na trénincích juniorky, flag fotbalu a z jejich zkušeností můžeme těžit dlouhodoběji, než-li je pomíjivá herní injektáž od importa.

Tomáš Fortelný, Quarterback

Očekáváte velký rozdíl v obranách soupeřů 2.Ligy a loňské 3.Ligy?
Bohužel to nemůžu posoudit, protože jsem za poslední 3 roky nehrál s žádným týmem z 2.Ligy, ale viděl jsem několik zápasů živě a každý tým má několik kvalitních hráčů.  

Co si hráči odnesli z loňské 3.Ligy?
Hráči hrající méně než dvě sezóny si určitě odnesli spoustu zkušeností, protože když jsme byli schopni ve většině případů rozhodnout zápas během první půlky (díky výborně hrající obraně), tak potom trenéři měli prostor je poslat do hry. U starších hráčů to určitě bylo k prospěchu také, ale tentokrát v útoku, protože jsme měli více akcí během každé útočné série a to nám pomohlo k vyhranosti jako celku.

Co očekáváte od 2.Ligy?
Očekáváme vyrovnané zápasy, zkušenější soupeře a složitější herní kombinace ostatních týmů. A to, na co čekají snad všichni fanoušci amerického fotbalu v Brně, zápas mezi Alligators a Sígrs.


Je postup do ČLAF hlavním cílem? 
Ano, náš cíl zůstal od loňské sezóny stejný a tím je v návrat opět mezi nejlepší týmy v České republice, a to se zlatou medailí na krku z 2.Ligy.

Na co se útok Alligators nejvíc připravuje před vstupem do nové ligy?
Nevíme co konkrétně očekávat v obraně od ostatních týmů, takže přípravy probíhají standardně jako loňskou sezónu.

Jiří Řezáč, Linebacker

Očekáváte velký rozdíl v offense soupeřů 2.Ligy a loňské 3.Ligy?

Většina týmů dle předsezónních zpráv mohutně posiluje hlavně na útočných postech, takže z tohoto pohledu nás čeká mnohem větší výzva. Stavebním kamenem útoku je ale kvalitní a sehraná ofenzivní lajna a uvidíme, jak se s tímto naši soupeři poperou.

Co si hráči odnesli z loňské 3.Ligy?

Loňská sezóna hráčům lehce pozvedla herní sebevědomí pošramocené předchozími sezónami v ČLAF a ukázala jim, že jako tým na tom ještě nejsme tak špatně, jak nám někteří "odborníci" předpovídali. 
Dále se nám podařilo do týmu zapracovat několik velice talentovaných nováčku, kteří by za pár let mohli být klíčovými hráči týmu. Pokud jim vydrží nasazení, obětavost a hlavně ochota tvrdě na sobě pracovat. 
Na hřiště se loni podívali úplně všichni hráči soupisky, a to by v nejvyšší soutěži nebylo možné. Na druhou stranu našemu týmu určitě chyběly zápasy s těžšími soupeři, kdy jdete nahoru jako tým prostě víc. 

Co očekáváte od 2.Ligy?

2.Ligu očekávám více vyrovnanou. Na papíře vypadají všechny týmy velice dobře a až první zápasy ukáží, jak na tom doopravdy jsou. Žádného soupeře rozhodně nepodceňujeme.

Je postup do ČLAF hlavním cílem?

Zajistit si přímý postup do ČLAF je naším hlavním cílem. Skončit mimo první dvě postupová místa by byl obrovský neúspěch. 

Na co se obrana Alligators nejvíc připravuje před vstupem do nové ligy?

Jako každý rok v tuto dobu řešíme spíše základní věci, tj. zapracování nových hráčů do obrany, pochopení playbooku a systému, individuální dovednosti a další. Zvláštní péči budeme věnovat každému soupeři až před zápasem, kdy se na něj budeme svědomitě připravovat.

Fotografie k článku: Jiří Franěk