Home  /  Zprávy  /  Hippos chtějí navázat na vydařenou druhou půlku loňské sezóny

Hippos chtějí navázat na vydařenou druhou půlku loňské sezóny

(út) 14. březen 2017, Radim Kroulík

Pokračujeme v představování týmů z 2.Ligy. Po návštěvě v Brně se dostáváme do Prahy za Hippos. Pražský tým se vyznačuje silnou běhovou hrou. Stačí se podívat na statistiky z domácího zápasu s Blades. Hippos zvítězili 28-27 pouze s jedním passovým pokusem, který byl navíc nekompletní. Hroši sice vstoupili do sezóny výhrou nad Titans, ale následně jim ujel vlak. Z bilance 1-3 na 4-4 pomohl Hippos nový hlavní trenér Mike Rogers, který v půlce sezóny vystřídal Ciarana Kellyho (Kelly je pro letošní rok hlavním trenérem Blades).

Hippos mohou loňskou sezónu hodnotit kladně. V roce 2015 skončili na posledním místě s bilancí 1-7. Loni to bylo již 4-4. Letos budou chtít pokračovat ve vzestupné tendenci. Lehké to mít rozhodně nebudou. Papírovými favority budou Sígrs, Patriots a Alligators. K tomu přidejme Blades a je jasné, že na Hippos lehké zápasy nečekají.

Hippos provedli v týmu několik změn. Dlouholetý quarterback Stanislav Tománek se přesouvá do obrany na linebackera. Nepříliš obvyklá cesta pro quarterbacka. Většinou pokud quarterbaci hrají v obraně, bývá to na pozici safetyho. V secondary Hippos si zahraje druhý z bratrů Tománků. Jakub Tománek se přesouvá z receivera na safetyho. Hlavní otázkou je, kdo bude quarterbackem Hippos. To zatím pražský tým tají. Pokud budou Hroši vyznávat stejnou filozofii útoku, tak to až tak důležitá otázka není.

Více nám o přípravách na sezónu řekne trojice Hippos:

Mike Rogers, hlavní trenér Prague Hippos

Jak probíhá příprava na ligu?
Letošní offseason byla skvělá z pohledu nových hráčů, kteří se připojili k týmu i těch kterých se do týmu vrátili a celkově výhledu do letošní sezóny. Učíme a připravujeme hráče a snažíme se vyrůst jako skupina každý trénink, tak jako každý jiný tým v lize. Jako tým jsme chětli, aby offseason byla o soutěživosti a vyžadovat více než co se očekává. Tým na tuto výzvu zareagoval velmi dobře a nemohu být více spokojený nejen se soutěživostí v týmu, ale i s mírou odpovědnosti hráčů.

Jaké jsou ambice týmu v nabité lize? Máte v hlavách postup do ČLAF?
Samozřejmě cílem je vždy vyhrát ligu. Nedělal bych to, pokud by to nebyl náš cíl. Nicméně ve 2.Lize je větší konkurence než loni. Chceme se ujistit, že začneme sezónu dobře a nedostaneme se do ztráty po zbytek sezóny. Musíme vyhrát důležité zápasy a je jasné, že Brno Sígrs budou favoritem ligy. Zaslouženě vyhráli loni a pokud chceme letos vyhrát, bude to právě přes Sígrs. Jsem rád, že máme hráče, kteří si na tuto výzvu věří. Soupeřit každý víkend je pro nás dostatečnou motivací. Já, trenéři ani hráči nepřemýšlíme o nejvyšší lize. Na to je čas v červenci.

Co stálo za loňským obratem po půlce sezóny?
Jsem nesmírně hrdý na závěr loňské sezóny, protože to vzešlo přímo od hráčů. Byla to touha vyhrát. Hráči se ujali rolí, které předtím neměli, dali do toho vše a cítili jsme, že máme věci víc pod kontrolou než předtím. Je lehké hodit ručník do ringu po pomalém začátku, ale hráči věřili mě i sobě a byli jsme schopni dokončit sezónu dobře, což bylo skvělé i pro naší offseason.

Hippos se vyznačovali silnou běhovou hrou, lze očekávat stejný styl i letos?
Máme spoustu zkušených hráčů na running bacích a offenzivní lajně, takže lze očekávat podobný styl. Samozřejmě chceme i passovat, ale chtít něco a být schopný to udělat, je něco jiného. Uvidíme, máme skvělé hráče, kteří umí tvořit hry. Počkejte si a uvidíte, co všechno zvládneme.

Jiří Brychta, Guard

Co očekáváte od 2.Ligy?
Jako každý rok čekáme zvýšení úrovně soupeřů, stejně jako je tomu ve všech ligách. Čtyři z pěti týmů hrály stejnou ligu i minulou sezónu, a proto zde bude určitá rivalita a možnost vrátit účty za sezónu 2016.

Hippos nebudou favoritem ligy, čím mohou své soupeře zaskočit?
Letošní tým je od prvního ročníku, kdy Hippos nastoupili v jedenáctkovém formátu, určitě nejsilnější. Máme mnoho nových mladých hráčů, kteří jsou velmi draví, a budou se rvát o místo v základní sestavě. Určitě se soupeři mohou těšit na to, že nic nebude zadarmo.

Na čem potřebuje útok před sezónou nejvíce zapracovat?
Určitě je to hra vzduchem, která nám citelně chyběla v minulých letech. Také vzhledem k úspěšnému náboru je třeba pilovat základní herní techniku, abychom zabránili většímu počtu fumblů, dropnutých passů a missnutých bloků. Pracujeme také na zvýšení disciplíny hráčů jak herní tak emocionální, abychom se vyhnuli zbytečným faulům, které mnohdy znamenají rozdíl mezi úspěšným drivem a puntem z vlastní poloviny.

Je vidina postupu do ČLAF motivací?
Je to určitě výzva, ale spíše než motivace je to bonus. Motivací stále zůstává být nejlepší v naší lize a ukázat všem, že s Hippos se prostě musí počítat.

Miroslav Vogal, Strong safety

Hippos loni inkasovali nejvíc bodů. Co je potřeba změnit, aby letos nedostal tým tolik bodů?
Ačkoliv čísla možná nevypadají nijak úžasně, pod naším hlavním trenérem Mikem hrajeme jednoduchý, ale velmi účinný systém obrany. Posouvá nás dál a dál a i loni obrana nehrála vyloženě špatně. A naše slabiny? Chyběla nám agresivita na defenzivní lajně, naši endi nedokázali vytvářet tlak na quarterbacky soupeřů. Pokud quarterback hraje v klidu, secondary má opravdu velmi těžkou práci. Dále občas naši hráči tolik touží po výhrách a bojí se proher, že mentálně neustojí celý zápas. Myslím tedy, že musíme celkově zlepšit práci defenzivní lajny, všichni zrychlit a především pak mentálně dospět. Naučit se hrát jako stroj za jakéhokoliv skóre.

Co očekáváte od 2.Ligy?
Naší ligu opustil tým, který bohužel loni moc nepředvedl a místo něj tu máme Alligators, tedy velmi tradiční tým s obrovskými zkušenostmi. Logicky tedy očekáváme ještě větší konkurenci, ještě vyrovnanější ligu a opravdu velmi těžké zápasy.

Na čem potřebuje obrana před sezónou nejvíce zapracovat?
Jak jsem již zmínil, naše defenzivní lajna se musí posunout dál a opravdu vytvářet tlak. Na tréninku to zatím vypadá dobře, hrajeme velmi agresivně a doufám, že to přinese ovoce. Pak máme v týmu hodně talentu i mezi nováčky, náš věkový průměr obecně je poměrně nízký. Budeme se proto snažit ten talent v co nejkratší době přetavit na schopnosti a zkušenosti.

Je vidina postupu do ČLAF motivací?
Když budu mluvit za sebe, tak určitě! Něco jsem ještě za Panthers v nejvyšší lize nahrál a rád bych se tam vrátil. Byl by to ale jen takový bonus. Týmově se musíme soustředit na každý zápas zvlášť, na rozvoj sebe samých a jestli to přinese Silver Bowl a ČLAF, nebo "jen" ČLAF, nebo třeba pouze pozitivní bilanci, tak je to za mě v pořádku. Chceme být především vidět v naší lize a všem ukázat, že umíme hrát super a fér fotbal.