Home  /  Zprávy  /  Oslabené Patriots čeká náročná cesta zpět do Silver Bowlu

Oslabené Patriots čeká náročná cesta zpět do Silver Bowlu

(po) 20. březen 2017, Radim Kroulík

Lepší vstup do sezóny 2016 si nemohli přát. Plzeňský tým kráčel od jedné výhry k druhé a po pěti zápasech se mohl pyšnit pěti zářezy na pažbě. V polovině sezóny to vypadalo, že jasným favoritem jsou právě Patriots. I Sígrs si na ně v prvním vzájemném zápase vylámali zuby poměrem 13:31. V útoku dominovala především dvojice Vainer - Vojtěchovský. Quarterback Patrik Vainer byl nebezpečný nejen svými passy na Vojtěchovského a další spoluhráče. I svoji dovednost běhat s míčem několikrát přetavil v touchdownové body.

Nejen v útoku to Patriots šlapalo. V prvním zápase udržela Blades s Imrem na 14 bodech, následovala nula na hřišti Liberce. A 13 obdržených bodů proti Sígrs je také výborná vizitka.

Prvním vykřičníkem byla těsná výhra s Hippos, kteří se v té době ještě trápili. Krutou první opravdovou ranou byla odveta na hřišti Sígrs. Brněnský tým, který čerstvě posílil Terry Gaitor, rozprášil Patriots drtivým rozdílem 54:14. Následovala prohra s Blades a v posledním kole i s Hippos. V posledním kole základní části sice Patriots o nic nešlo, ale vstupovat do finálového zápasu se třemi prohrami v řadě není ideální. Silver Bowl jen podtrhl, jak moc odlišné poloviny sezóny Patriots zažili. Plzeňský tým ještě v první čtvrtině proti Sígrs odolával, ale nástupem druhé čtvrtiny bylo jasné, že o vyrovnaný zápas nepůjde.

Loňský finalista by měl být mezi favority i letos. Budou ale Patriots favority i bez Patrika Vainera? Ztráta quarterbacka je pro tým vždy velmi citelná. V Plzni tak budou vyhlížet zahraniční posilu, která dorazí v průběhu sezóny. Aby už ale nebylo pozdě. Do týmu přišel srbský obránce Miodrag Kocic. Podaří se mu pomoc zastavit útok Sígrs a ostatních soupeřů? 

Více nám o přípravách na sezónu řekne trojice Patriotů: 

Libor Kurfirst, předseda klubu

Jak probíhá příprava na ligu?
Pochopitelně je příprava v plném proudu. Vzhledem k tomu, že náš tým opustilo celkem jedenáct hráčů ze základní sestavy (ať už přestupem, z rodinných, nebo jiných důvodů), tak se nám vcelku vydařily nábory a nabrali jsme vcelku početnou skupinu potenciálních Patriotů. Kteří na rozdíl od minulých ročníků vydrželi. 

Jaké jsou ambice týmu v nabité lize?
Protože náš tým bude více jak z poloviny obnoven, naše cíle na letošní sezonu jsou spíše kladeny na tým jako celek. Pochopitelně vítězství na domácím hřišti bychom si přáli. Ale jak víme, 2.Liga bude letos, dle mého názoru, ještě lepší než loni. Týmy už se znají, ví co mohou čekat a přípravy budou o to větší. Nevidím tam jasného favorita. Ale ani outsidera. Myslím, že to bude jedna z nejlepších sezón, co hraji fotbal. Ani my jsme neponechali nic náhodě a přivedeme do svých řad hráče ze Srbska, Miodraga Kocice. Doufáme, že nám pomůže s obranou a hlavně s přípravou. V průběhu sezóny by měl ještě dorazit hráč z USA Van Parker jr. Od něj potřebujeme pomoc na postu quarterbacka a při tréninku. Co nás opustil Patrik Vainer, tak to je náš největší problém.

Patriots loni začali s bilancí 5-0, nakonec z toho bylo 5-3 a prohra v Silver Bowlu. Co stálo za poklesem formy?
Loňská sezona pro nás začala až moc krásně. Měli jsme nový styl útoku a soupeři to prostě nepobrali. Každopádně nejsou hloupí a rychle pochopili o čem hra je. Náš tým, bohužel si to musíme přiznat, byl trochu namachrovaný a s přibývajícím tlakem soupeřů se neuměl vyrovnat. Navís se zranil Patrik Vainer a na postu QB a sním spoustu jiných hráčů. Zachary Lewis, seč se snažil jak mohl, nedokázal tým vrátit na vítěznou kolej. A zbytek už známe.

Co loni chybělo k poslednímu kroku v Silver Bowlu?
Silver Bowl byl jen dovršením druhé půlky sezóny a už jsme se po pár inkasovaných touchdownech nedokázali soustředit a semknout jako tým. Na tom musíme také pracovat. 

Jan Procházka, Center

Loňský Silver Bowl se útoku Patriots vůbec nevydařil. Co stálo za nulou ve finále?
Silver Bowl se nepodařil nejen útoku, ale celému týmu. Za jednoznačnou porážku s nulou na našem kontě určitě stojí shoda několika pro nás nepříjemných faktorů. Odlet importa z rodinných důvodů, ale především velký počet zranění. Rozpad ofenzivní lajny a ztráta quarterbacka nám určitě na klidu nepřidali.

Co očekáváte letos od 2.Ligy?
Od 2.Ligy neočekávám nic nového. Už loňská sezona ukázala jak je 2.Liga vyrovnaná. Už se na ni těším.

Na čem potřebuje útok před sezónou nejvíce zapracovat?
Zapracováváme nové hráče. Času na to bylo dost, takže bych se toho nebál. Jde jim to.

Je vidina postupu do nejvyšší ligy motivací?
Vidina postupu do ČLAF je určitě zajímavá,ale pro mě osobně je důležitější účast v Siler Bowlu. Nejdřív musíme vyhrát 2.Ligu, a pak až řešit co budeme dělat v ČLAF.

Stanislav Košík, Defenzivní end

Čím si vysvětlujete, že po skvělém začátku loňské sezóny došel týmu dech?
Dech nedošel, spíše jsme přestali chodit na tréninky. Možná jsme si mysleli, že teď už to půjde samo, nebo že to za nás vyhraje Wes Worthen. Ke mě osobně se z různých stran (ne od veteránů) dostalo, že už jsme vítězové  a takové ty řeči.  

Co očekáváte letos od 2.Ligy?
Trochu se bojím dominance brněnských týmů. Čekám vyrovnané zápasy plné herních emocí. Myslím, že největší souboje budou o třetí místo. A hlavně, si chci pořádně zahrát.

Na čem potřebuje obrana před sezónou nejvíce zapracovat?
Podle mého názoru obrana funguje docela dobře. Dokonce i v minulé sezoně to fungovalo. Martin Vokurka nastavil pro defenzivní lajnu velmi dobrou strategii. Ale chybičky se vloudí. A po letošní přípravě to bude doufám ještě lepší. Ale co se děje za mnou moc nevím. 

Je vidina postupu do nejvyšší ligy motivací?
Postup pro mě není motivace. Neznamená to že nechci hrát jak nejlépe umím a vyhrávat, ale myslím, že na to, aby jsme hráli první ligu ještě potřebujeme trochu herně vyzrát. Máme nový tým a potřebujeme se sehrát.