Home  /  Zprávy  /  Blades s reprezentanty a novým trenérem vyráží proti favoritům

Blades s reprezentanty a novým trenérem vyráží proti favoritům

(út) 21. březen 2017, Radim Kroulík

Nebudou mít ve svých řadách dominantní zahraniční posilu jako Sígrs. Ani zkušenosti jako Alligators. Ústí nad Labem Blades se ale mohou pyšnit hned čtveřicí hráčů v reprezentačním dresu z loňské kvalifikace v Anglii. Pro tým z 2.Ligy něco nevídaného. Bláha, Imr, Lukášek a Vlasák mohou zužitkovat své zkušenosti, které v průběhu reprezentačního působení načerpali. Blades sice nejspíše nebudou mít ve svých řadách zahraniční posilu, ale i oni mají ve svých řadách výborné hráče, kteří potáhnou tým.

Ústí nastoupilo v loňské sezóně premiérově do 2.Ligy. V sezóně 2015 se ve třetí lize probojovali základní částí bez prohry, ale ve finálovém Bronze Bowlu nestačili na Sígrs. Hned v prvním zápase dostali Blades lekci od Patriots, kdy prohráli 14:36. Po této prohře přišlo probrání a tým se prezentoval velmi vyrovnanými výkony.

Přetahování o druhé postupové místo nakonec prohráli. Blades může mrzet prohra 27:28 s Hippos, kdy přišli o vítězství necelé tři minuty před koncem. Nestává se moc často, aby tým prohrál i přes to, že nedovolí soupeři zkompletovat jediný pass.

Po tomto smolném zápase přišel drtivý finiš, ve kterém Blades porazili Patriots, Titans a v závěrečném kole i Sígrs (kteří ale měli postup do Silver Bowlu zajištěný). Ani to ale na druhé místo nestačilo. I tak mohou Blades hodnotit loňskou sezónu pozitivně.

I tuto sezónu se můžeme těšit na útočné zbraně Bláha, Imr, Lukášek. Passy Bláhy často končily v rukou Lukáška a Imr, to je mašina na touchdowny. Velkou změnu udělali v Ústí na pozici hlavního trenéra. Za kormidlo usedne Ciaran Kelly. Ten v loňské sezóně vedl krátce Hippos. Začnou hrát Blades téměř výhradně po zemi jako Hippos? S Bláhou na quarterbackovi by to asi vhodný tah nebyl. Jak moc se změní styl hry Blades, zjistíme v prvním kole, kdy Blades zavítají na hřiště Patriots.

Více nám o přípravám na sezónu řekne trojice Blades:

Jakub Valjent, manažer klubu

Jak probíhá příprava na ligu?
Příprava začala již v září atletickou průpravou a nyní se blížíme k vrcholu přípravy. V současné době jsme se z posilovny vrátili na atletický ovál, kde se budeme snažit udržet sílu a nabrat maximální rychlost. K tomu všemu probíhají fotbalové tréninky, kde ladíme playbook. První březnový víkend jsme absolvovali přípravný kemp a první víkend v dubnu nás čeká přátelská scrimmage v sousedním Německu. 

Jaké jsou ambice týmu v nabité lize?
Ambice týmu jsou jako každoročně mít vítěznou bilanci. Pro mě osobně by finále a postup do ČLAF bylo vyvrcholením dlouholetého působení a vývoje klubu od sedmičkového fotbalu v roce 2012. Nicméně všechno má svůj čas. 

Jak tým zužitkuje zkušenosti hráčů z reprezentace?
Ze zkušeností všech našich reprezentantů se snažíme vytěžit maximum. Kluci z reprezentace všem hráčům ukazují, jaký by měli mít k tréninkům přístup, a jaký by měl mít trénink náboj. Navíc věřím, že jejich individuální schopnosti a zkušenosti, které v reprezentaci postupně zíkali, budou na hřišti rozdílové. 

Co do týmu přinese nový head coach Kelly?

Od coache Kellyho si slibujeme, že do týmu přinese systém, který bude týmu sedět přesně na míru dle typologie hráčů, které máme k dispozici. Dále věříme, že tým připraví natolik, aby mohl bojovat o nejvyšší příčky. 

Jan Bláha, Quarterback

Co očekáváte od 2.Ligy?
Myslím si, že 2. liga bude o proti té loňské zase o krok vpřed. V takhle nabité konkurenci jsme pravděpodobně ještě nehráli a každý zápas bude boj. Občas je příjemné mít zápas s trochu slabším soupeřem, vyzkoušet nové hry, upravit playbook a trochu si odpočnout, ale to nás letos určitě nečeká a na těžké zápasy se těším moc.

Jak hodnotíte osobně zkušenost z reprezentace?
To co se naučím na reprezentačních kempech se nikde jinde nenaučím. Jsou to pro mě asi nejtěžší fotbalové tréninky, které jsem absolvoval. Dost náročné fyzicky tak i mentálně, spousta nových informací a nespočet naházených míčů. Je to především rozdílem mezi nejvyšší ligou, úrovní národního týmu a zbytkem českého fotbalu. Ten skok je veliký a i přestože playbook v nároďáku není tak obsáhlý jako playbooky prvoligových týmu a každý rok má podobný základ, je spousta věcí, které na kempech musím dohánět. Na úrovni domácího týmu nejsme schopni hrát podobné věci jako v reprezentaci, a proto po absolvování kempů národního týmu je pro mě mnohem lehčí naučit se podstatně lehčí hry v domácím klubu.

Na čem potřebuje útok před sezónou nejvíce zapracovat?
Máme nového hlavního trenéra klubu Ciarana Kellyho a to s sebou přínáší nový systém a nové hry. Na něco navážeme z loňské sezóny a doplníme o nové akce. Potřebujeme zakomponovat nováčky do týmu a dost potrénovat, aby to vypadalo trochu jako fotbal. Před sezónu je v každém útoku spousta práce a doufám, že toho stihneme co nejvíce na blížicím se soustředění a následně se už budeme připravovat pouze na konkrétní soupeře, kteří nás v sezóně čekají.

Je vidina postupu do ČLAF motivací?
Přiznám se, že pro mě není. Nedokáži si představit, že bychom v následujících letech byli členy ČLAF a byli schopni konkurovat prvoligovým týmům. Myslím si, že v tomto směru je před námi ještě mnoho práce a měli bychom se zatím soustředit na 2.Ligu a v té si klást vysoké ambice. Je možné, že se pletu, ale zatím bych zůstal nohama na zemi.

Jan Pittner, Defenzivní back

Blades Loni těsně utekl postup do Silver Bowlu, co chybělo?
Bohužel jsme každý zápas měli slabé začátky, které jsme párkrát nestačili v druhé polovině obrátit v náš prospěch. Začátek sezóny byl mírně ospalý. S postupem času se to zlepšovalo ale jak jsem zmínil, nestačilo to. Hodně nás určitě mrzela prohra s Hippos kdy jsme prohráli o jeden bod, což bylo na konci víceméně rozhodující.

Co očekáváte od 2.Ligy, rozdíl oproti loňsku?
Určitě jsme zvědaví na Brno Alligators. Nikdy jsme s nimi nehráli a i když minulou sezónu hráli 3.Ligu, stále mají dlouholeté zkušenosti z nejvyšší ligy. Rozhodně bude ve 2.Lize co sledovat. Přece jen jde o postup do ČLAF a Blades ještě nepozvedli v historii klubu vítěznou trofej nad hlavu, takže motivace je proto ještě vetší.

Na čem potřebuje obrana před sezónou nejvíce zapracovat?
Jako každý rok, je potřeba se naučit systém a zodpovědnosti každého hráče. Když každý bude dělat to co má správně, pak můžeme myslet na vítězství. Důležité je jít zápas od zápasu.

Je vidina postupu do ČLAF motivací?
Rozhodně je to pro nás motivující. Už minulý rok jsme jako jediný tým ve 2.Lize chtěli jít do baráže. Minulý rok to nevyšlo takže věříme, že letos se to povede.

Autor fotografie článku: Karel Dvořáček