Home  /  Zprávy  /  Konečně titul. Bobcats mají po nevydařené sezóně jasný cíl

Konečně titul. Bobcats mají po nevydařené sezóně jasný cíl

(ne) 26. březen 2017, Radim Kroulík

Po dvou prohraných finálových zápasech to měla být jejich sezóna. Jediným úspěchem by byl pouze titul. Příbram Bobcats vstupovali do loňské sezóny s velkými ambicemi a očekáváním. To se rychle otočilo v jednu velkou noční můru. Jedno zranění střídalo druhé a hlavní trenér Fandert, který se do Příbrami vrátil, brzy tušil, že to nemusí být nejlepší sezóna. První zápas na domácím hřišti se Stallions napověděl, že k pro vytoužený titul budou muset v Příbrami zabrat proti všem soupeřům. Úvodní prohru se Stallions v Příbrami brali jako poučení. Ale zranění ne a ne se týmu vyhnout.

Do Trnavy vyjel tým v ideálním počtu na kopanou nebo hokej. Úzký kádr dokázal držet krok pouze první čtvrtinu. Rázem byl předsezónní favorit v těžké situaci. Žádná výhra a dvě prohry. Navíc do Czech Bowlu postupovaly přímo dva nejlepší týmy. Tak si to v Příbrami nepředstavovali.

Jiskra naděje přišla pro Příbram v dalších dvou zápasech, ve kterých si nejprve snadno poradili na hřišti Ostravy. Následovala nervydrásající výhra v Pardubicích, kdy vítězný touchdown quarterbacka Webstera přišel až s „nastavenou“ hrou, která následovala po faulu s vypršením času. A když dokázala Příbram doma přestřílet Trnavu 40:35, zdálo se, že sezóna opět směřuje k vytyčenému cíli.


Z následujících dvou proher s Black Panthers se už Bobcats neoklepali. Hrstka zbývajících hráčů musela ztrpět dvě vysoké prohry s Lions. Do toho ještě prohra se Steelers, kteří se tak mohli radovat z jediné výhry v sezóně. Bilance 3-7 a předposlední místo. Drsná ukázka toho, že předsezónní prognózy a papírová síla může brzy vzít za své.

Bobcats se i letos vydali cestou mohutného posilování ze zahraničí. Tentokrát bude zahraniční sestava velmi pestrá. Američani, Rusové, Mexičani, Angličan a Fin potáhnou tým k návratu do Czech Bowlu a dokonání posledního kroku. Na široký kádr zahraničních hráčů jsme u Bobcats zvyklí. Tento rok se v Příbrami rozhodli posílit i trenérský kádr. Příjezd Jeremyho Brighama je zdá se z rodinných důvodů nejistý. I tak se v Příbrami rázně vrhli do sestavení týmu, který bude opět mířit na nejvyšší mety.

Kdo bude na pozici hlavního trenéra zatím tedy nevíme. Bobcats jsou na tom stejně jako Black Panthers a Lions. Sebastian Fandert stejně jako Jim Ward (Black Panthers) a Kyle Duncan (Lions) po sezónách 2015 a 2016 skončil.

V Příbrami se museli také smířit s citelnou ztrátou. Z týmu odešel zkušený Martin Hamza, který loni také patřil mezi početnou marodku. Hamza bude letos hájit barvy Prague Lions. Quarterback Craig Maynard se tak bude spoléhat na Jiřího Kohuta s Ashleym Bayleym.

Papírově vypadají Bobcats silně. Schází zodpovědět několik otázek. Jak široký kádr v Příbrami mají, a jestli dokáží udržet hráče zdravé. Jak si sedne mix zahraničních hráčů a trenérů do českého týmu a prostředí.

Příbram začne sezónu v neděli doma proti Ostravě. Ne jednomu hráči se asi vybaví loňský zápas, ve kterém utrpěli prohru. Ani tentokrát nepůjde o snadný zápas. Také Ostrava mohutně posilovala a má vysoké ambice. Zápas na Marile začíná ve 14:00.

Více nám o přípravách řekne trojice Bobcatů:


Bohuslav Rom, manažer týmu

Co stálo za loňským kolapsem?
Hlavní příčinou loňského kolapsu byla obrovská smůla na zranění. Během sezóny se nám zranilo celkem 22 hráčů a někteří do konce sezóny. Poslední zápas proti Lions  jsme tak dohrávali v 19ti lidech.

Jak náročné to bylo loni psychicky?
Psychicky to bylo velmi náročné. Do sezóny jsme po předchozích sezónách šli s velkým očekáváním. To se ale bohužel po prvních zraněních velice rychle rozpadlo a bylo velmi těžké hráče motivovat k dalším zápasům.

Co si tým odnesl pozitivního z loňské sezóny?
Myslím si, že nás to mnohem více semklo a většina hráčů díky tomu pochopila, jak moc důležitá je fyzická příprava jako prevence proti zranění.    

Popište posily pro letošní sezónu?
Na pozici quarterbacka bude hrát zkušený Craig Maynard od kterého si slibujeme větší variabilitu útočné hry.Na wide receiverovi ho doplní Angličan Ashley Bayley a mexický RB Ricardo Ruiz. Do útočné lajny jsme angažovali Nikitu Fenina a Nikitu Yuferova z Ruska. V obraně nám pomůže Američan Demetrius Allen, který zaplní nedostatek linebackerů a s passovou obranou nám pomůže Mexičan Fabian Hurtado. Na pozici defenzivního lajnmena bude hrát Fin Marco Tiilikainen. Velmi výrazně jsme se letos také zaměřili na trenérský kádr, kam letos už od samého začátku přípravy přibyli celkem 4 zahraniční trenéři Ruben Salazar, Edmundo Herrera, Fernando Muniz a Ron Kish.

Zůstává stejný cíl - titul nebo nic?
Samozřejmě je to jeden z hlavních cílů a po loňském roce si chceme spravit chuť a chceme titul o to víc. Letos nám do seniorského týmu přichází první generace hráčů, kteří prošli flagovým programem a později U16 a U19. Takže pro mě osobně je letošním cílem začlenění těchto hráčů do týmu, tak aby jsme v budoucnu na těchto hráčích mohli stavět.     

Jiří Kohut, wide receiver

Jak náročné to bylo loni psychicky?
Sezóna 2016 psychicky náročná byla, ale v kladném slova smyslu. Vyrovnanost ligy a nejisté místo 2. finalisty do poslední chvíle nenechá nikoho klidným.

Jaký je největší rozdíl mezi týmem 2016 a 2017?
Rozdíl mezi týmem 2016 a 2017 je samozřejmě v posílení trenérského týmu. Za zmínku ovšem stojí přístup každého hráče, který je mnohem lepší než v uplynulých letech.

Co přinesly zahraniční posily z pohledu útoku?
Posily přinesly hlavně rychlost. Myslím si že letošní útok bude na tomto atributu hodně stavět.

Co si tým odnesl pozitivního z loňské sezóny?
Pozitivum na loňské sezoně vidim v tom, že se tým z neúspěchu nezhroutil a dodalo nám to motivaci makat víc.

Jak náročné je sehrávat se každý rok s novými posilami?
Sehrát se s novými posilami je vždy nejnáročnější časově, ale kluci co přijíždí ze zahraničí i naši kluci jsou už zvyklí, že se každý rok sehrávají s novými hráči.

Berete letošní sezónu jako možnost dokázat ostatním soupeřům, že loňská sezóna byla jen výjimka a opět budete útočit na Czech Bowl?
Přesně tak. Přivést titul do Příbrami, to je cíl.

Jan Jadrný, defenzivní back

Co přinesly zahraniční posily z pohledu obrany?
Svěží vítr, nasazení a vášeň pro hru.

Jak náročné je sehrávat se každý rok s novými posilami?
Základní chemie mezi zahraničními posilami a českými hráči je rozhodně potřeba i na pozicích defensive backu. Ale z mého pohledu jde především o porozumění odpovědnostem při jednotlivých herních situacích, které není až tolik náročné. Věřím, že náročnější to bude se sehráním na linebackerech a na lajně.

Co si tým odnesl pozitivního z loňské sezóny?
Pouze tvrdá práce přináší výsledky, jak na hřišti jak ve vedení týmu. A také už jsme se odrazili ode dna a bude to jen lepší.

Co udělat pro vyhnutí se loňskému kolapsu?
Hodně času jsme věnovali a stále věnujeme fyzické přípravě, abychom předešli četným zraněním z minulé sezóny. Mnoho úsilí a energie vedení týmu vložilo mimo jiné do zajištění širšího trenérského kádru, což se projevuje na kvalitě tréninků.

Je z pohledu obrany těžší hrát proti útokům soupeřů ve srovnání s minulostí?
Rozhodně ano. Výkonnostní úroveň české ligy se neustále zvyšuje. Hráči, kteří nyní nastupují na starting pozicích mají za sebou již několik sezón a stovky fotbalových tréninků, kde se naučili správné fotbalové techniky. Již to není pouze o přirozeném talentu, ale i o tvrdé práci. Jen tak dál.

Zůstává stejný cíl - titul nebo nic?
Fotbal je dvojnásobná zábava, když se vyhrává. Cíl zůstává stejný - titul!