Home  /  Zprávy  /  Preview #17.15: Semifinále Bitters ligy a Silver Bowl

Preview #17.15: Semifinále Bitters ligy a Silver Bowl

(pá) 7. červenec 2017, Radim Kroulík

Druhým víkendem pokračují vyřazovací boje soutěže mužů. Po týdenní pauze se ke slovu opět dostává Bitters liga. Semifinálové zápasy nám určí složení Czech Bowlu. Steelers a Black Panthers mají výhodu domácího prostředí, ale oba týmy hrají na netradičních místech. Ve 2.Lize se v neděli dozvíme, který tým je v Brně nejlepší a získá pohár za vítěze Silver Bowlu.

Ostrava Steelers - Prague Lions

První semifinále nás čeká v Ostravě, kam dorazí pražští Lions. Zápas slibuje vyrovnanou bitvu okořeněnou pořádnými emocemi. Vždyť v zápase 12. kola, kdy ani jeden tým nemohl získat víc než psychickou vzpruhu z výhry, emoce doslova sršely a výsledkem byla i dvě vyloučení. Nedá se tak očekávat, že by v zápase o všechno hrály týmy více v klidu. Možná ale právě to bude klíčem k vítězství. Kdo se dokáže lépe koncentrovat na zápas, může být nakonec šťastnějším týmem.

Dalším předpokladem tohoto semifinále je nízké skóre. První zápas základní části ovládli Lions 10:0, v odvetě vyhráli Steelers 7:0. O tom, že obrana Steelers patří letos k absolutní špičce, nikdo nepochybuje. Obrana Lions neprožívá stejně vydařenou sezónu jako v loňském roce, ale proti Steelers se ji daří.

Obrany by měly hrát prim, proto útočnou přestřelku neočekávejme. Lions sice v posledním kole se Stallions dokázali nasázet 44 bodů, ale obrany Steelers a Stallions se mohou jen těžko porovnávat. Stejně tak nelze 35 obdržených bodů od Stallions považovat za výpadek formy obrany Lions. Pojetí ostravského a pardubického útoku je diametrálně odlišné. Steelers spoléhají na běhovou hru v čele s Dominikem Dvorským a jeho dvorním „rozrážečem“ Lukem Wildungem.

Otázkou zůstává, koho bude zastavovat lionská obrana ve vzduchu. Nastoupí Michal Dudek nebo Oskar Drockila? Oba quarterbaci Ostravy předvádí podobné výkony. Ať již bude quarterbackem domácího týmu kdokoliv, jeho hlavním úkolem musí být omezení turnoverů. Drockila v posledním vzájemném zápase hodil dva interceptiony.

Lionský Walls si počínal stejně. Uvidíme, nakolik se útok Lions rozehrál na pardubické obraně. K vítězství bude potřeba více než 102 passových yardů, které Walls naházel při posledním představení v Ostravě.

Rozhodující slovo v rozhodujících zápasech mohou mít special týmy. Lions proti Pardubicím ukázali, že se nebojí zahrát onside kick i v první čtvrtině. Ve vyrovnaném zápase by zisk nebo ztráta míče během kopů mohla hrát klíčovou roli.

Zápas o postup do Czech Bowlu začíná v sobotu od 15:00 na stadionu v Mariánských Horách.

Prague Black Panthers - Pardubice Stallions

Black Panthers útočí na sedmý titul v řadě a v cestě do Czech Bowlu jim na domácím hřišti budou stát Pardubice. Že je vám tento scénář povědomý? Opakuje se loňská sezóna, ve které oba týmy také bojovaly o vstupenku do Czech Bowlu. Vítězstvím 38:7 Black Panthers vykročili za obhajobou titulu. Loni to bylo neoficiální semifinále, tentokrát je vše oficiální. Velkou změnou oproti loňsku tak je přechod Plačka, Wajtra a Váchy na druhou stranu barikády. Pardubické opory se po loňské sezóně rozhodly změnit dres.

Oba vzájemné zápasy ovládly Black Panthers a v obou zápasech šlo o pořádné přestřelky. Nejprve domácí vítězství 52:28, venku potom 56:26. Pardubice jsou jediným týmem, který dokázal proti PBP skórovat více než dvacet bodů (nejblíže byli Steelers se 14 body). Bohužel pro Pardubice, 108 inkasovaných bodů ve dvou zápasech je příliš.

Pokud chtějí Pardubice myslet na úspěch, musí najít způsob, jak zastavit útok Black Panthers. A to především po zemi. V Čelákovicích naběhal Dundáček se svými kolegy 275 yardů, v Pardubicích pak 292. To už je pořádná porce yardů.

Black Panthers se celou sezónu prezentují kvalitní běhovou hrou a dominantní obranou. Opřít se úřadující mistr může i o výborné výkony special týmů. V domácím zápase proti Stallions se podařilo pražskému týmu zblokovat punt a odnést míč pro touchdown, čímž nadobro ukončili jakékoliv šance na obrat pardubického týmu. Velkým rozdílem jsou i field goaly a potvrzení. Pardubice se v této činnosti trápí, naopak Black Panthers mají ve svých řadách Marka Hruboně, který se většinou nemýlí.

Druhý semifinálový zápas Bitters ligy začíná v neděli od 16:00 v Uhelných skladech.

Bitters Silver Bowl XII
Brno Alligators - Brno Sígrs

Těžké špíl o Štatl, to je Bitters Silver Bowl. Finále druhé ligy svede proti sobě brněnské rivaly. První vzájemný zápas skončil remízou, v odvetě vyhráli Sígrs 21:40. Nutno podotknout, že oba výsledky skrývají „ale“. V prvním kole chyběl Sígrům Terry Gaitor, který patří společně s Ondráškem k hlavním tahounům. Druhý zápas se hrál v době, kdy oba týmy měly jistý postup do Silver Bowlu a hrálo se „pouze o čest“.

Pro Alligators bude důležité vyvarovat se pomalého začátku, který je trápil v úvodu sezóny. Quarterback Tomáš Fortelný musí také omezit počet turnoverů. V obraně je to pak „jednoduché“. Zastavit běhový útok Sígrs vedený Ondráškem, Gaitorem a také nestárnoucím Danielem Schmiedem. V posledním vzájemném zápase se Alligators nedařilo ani jedno. Pomalý začátek, interception Fortelného a neudržení běhové hry Sígrs vedlo k prohře Alligators.

Sígrs budou spoléhat na svůj osvědčený recept. Kontrolovat průběh zápasu po zemi a dostávat útok soupeře pod tlak. Klíčovými hráči k úspěchu budou opět Ondrášek, Gaitor a Schmied. Této trojici ale výrazným způsobem ulehčuje život ofenzivní lajna, která proti Alligators a i ostatním týmům vytváří velký prostor pro běhy. Lze očekávat, že i tentokrát se Ondrášek s Gaitorem objeví i v obraně.

Bitters Silver Bowl začíná v neděli od 18:00, ale naladit se na fotbalovou vlnu můžete již od 16:00, kdy bude otevřena pro návštěvníky fanzóna.