Home  /  Zprávy  /  Nominace na individuální ceny za sezónu 2017

Nominace na individuální ceny za sezónu 2017

(st) 31. leden 2018, Radim Kroulík

Během Galavečera amerického fotbalu a cheerleadingu se dozvíme vítěze individuálních cen za uplynulou sezónu. Stejně jako v předchozích letech máme 5 kategorií, které doplní dva noví členové Síně slávy ČAAF. Novinkou je kategorie Hráčka roku. Bude to tak poprvé, co se mezi vítězi objeví i slečny a ženy. Hráčka roku nahrazuje Objev roku. Posledním vítězem této kategorie se stal Dominik Dvorský, který však nechybí ani v letošních nominací. Dvorský tak potvrdil, že cenu za Objev roku si odnesl právem.

Možnost hlasovat v uvedených kategoriích mělo 32 osob v následujícím rozložení:
12 osob z 6 klubů Bitters ligy
5 osob z 5 klubů 2.Ligy
5 členů Rady ČAAF
6 rozhodčích, kteří rozhodovali Czech Bowl (sedmý je zároveň člen Rady)
3 osoby z řad médií

Přestože se jedná o individuální ceny, lze tradičně hledat souvislost s týmovými výsledky. To potvrzují Steelers, kteří mají celkem pět nominací. Tradičně velký počet nominací mají i úřadující mistři, Prague Black Panthers. Ti mají také nominací pět. Tři nominace mají Pardubice Stallions, Prague Lions mají jednu. V ženách patří dvě nominace Amazons, jedno želízko v ohni mají Prague Harpies.

Hráč roku

Karel Augusta je stálicí v anketě Hráč roku. Loni skončil třetí, rok předtím druhý. V sezóně si připsal nejvíc sacků mezi linebackery (3,5). Augusta je lídrem obrany Black Panthers, která naprosto dominovala především po zemi. Průměr méně než 36 obdržených yardů na zápas svědčí o obrovské kvalitě, a přestože jde o týmový výkon, Augusta má na tom velkou zásluhu. 

Jestliže je Augusta stálicí mezi nominovanými, po Janu Dundáčkovi by se již mohla tato cena přejmenovat. V sedmi ročnících ovládl tuto anketu hned pětkrát. Teď má šanci přidat šestou trofej. Dundáček dovedl jako quarterback Prague Black Panthers k dalšímu titulu. Navíc tradičně v konkurenci zahraničních quarterbacků. Jako jediný si v základní části nepřipsal interception a jeho procento zkompletovaných passů bylo nejvyšší ze všech (58,1%). Už dávno tak neplatí, že Dundáček je nebezpečný “pouze” po zemi. V deseti zápasech zaznamenal 1673 passových yardů a 19 touchdownů.

Objev roku 2016 Dominik Dvorský táhl ostravský útok až do Czech Bowlu. Jeho 874 yardů a 11 touchdownů po zemi jsou rekordem od doby, kdy zaznamenáváme podrobné statistiky ze zápasů (od roku 2014). Ostravský útok byl založen především na kvalitní běhové hře, i přesto se recept na Dvorského podařilo nalézt jen výjimečně. Podařilo se to především Black Panthers v Czech Bowlu. V základní části i v semifinále Dvorský bavil fanoušky dlouhými běhy.

Spoluhráč Dvorského, Michal Fojtík, se také může pyšnit zápisem mezi lídry statistik. Fojtík v loňské sezóně zaznamenal nejvíce sacků za jednu sezónu (celkem 12) a nejvíce tacklů pro ztrátu (18). Od roku 2014 je Fojtík lídrem celkových statistik sacků. I díky hernímu příspěvku Fojtíka skončili Steelers na prvním místě v passové obraně a “total” obraně (průměr puštěných yardů za zápas).

Spolupráce Jakuba Woleského s Janem Dundáčkem fungovala velmi dobře. Woleský si v deseti zápasech základní části připsal 39 catchů, 645 yardů (nejvíc mezi českými receivery) a 9 touchdownů (druhý celkově, nejvíc mezi českými receivery).

Hráčka roku

Anna Francová dokázala, že individuální ceny nemusí být uděleny pouze hráčkám z úspěšného týmu. Harpies si v sezóně nepřipsali ani jednu výhru, ale Francová svými výkony dokázala zaujmout volitele na tuto individuální trofej.

Stačí se podívat na Bitters Rose Bowl, a je jasné, že Alžběta Nečasová patří mezi dominantní hráčky. Ve finále si připsala všechny čtyři touchdowny Amazons a výrazně se tak zasloužila o brněnský titul. Touchdowny nehýřila “pouze” ve finále. I v základní části patřila mezi hlavní zbraně Amazons.

Amazons se po celou základní část mohli opřít o kvalitní obranu (Amazons obdržely nejvíce 12 bodů a dvakrát vyhrály s nulou). Základním stavebním kamenem této obrany je Lenka Vavrisová. Na číslo 54 zkrátka na hřišti nechcete narazit.

Defensive MVP ČLAF

Karel Augusta si svými výkony vysloužil kromě nominace na Hráče roku i nominaci na nejužitečnějšího hráče obrany. Augusta je srdcem obrany Black Panthers a jedním z jejích lídrů, proto není tato nominace překvapivá. 

I Michal Fojtík byl nominován ve dvou kategoriích. Ono když zaznamenáte za sezónu 12 sacků, tak jste zkrátka velmi užiteční.

Spoluhráč Fojtíka, Garrett Griffeth, doslova létal po celém hřišti a byl všude. Jeho ocelově tvrdá hra pomáhala držet soupeřovy útoky na uzdě. Výkony Griffetha určitě měly velký vliv na výborný výsledek obrany a celého týmu. Jako hrající kapitán dokázal zastat obě role.

Offensive MVP ČLAF

Když překonáte rekord v naběhaných yardech i touchdownech v jedné sezóně tak jako Dominik Dvorský, je jasné, že budete patřit mezi velmi užitečné hráče svého útoku. Dvorský tak doplňuje Augustu a Fojtíka, kteří mají dvě nominace. 

Reginald Langford výrazným způsobem táhl útok Stallions vzduchem i po zemi. Quarterback Pardubic si připsal vzduchem v deseti zápasech 2454 yardů ( o téměř 800 yardů více než druhý quarterback) a 33 touchdownů (o 14 více než druhý quarterback). Po zemi dokázal nasbírat víc yardů než Langford už jen Dvorský. Celkem 632 yardů a 10 touchdownů je ale velmi dobré doplnění k passovým statistikám

Do nominace na Offensive MVP se dostal i druhý hráč z Pardubic, Michael Lindsey. Receiver drobnější postavy si v sezóně připsal 61 catchů, což je rekord v jedné sezóně. K tomu přidal 16 touchdownů (o 7 více než druhý Woleský). Úderná spolupráce Lindseyho s Langfordem dovedla pardubický útok na první místo v získaných yardech (357 yardů na zápas) a druhé místo v bodech (34,9 bodů na zápas).

Junior roku

Radim Kalous následuje svého bývalého spoluhráče z Pardubic, Jana Dunovského, který ovládl tuto anketu loni. Kalous, stejně jako Francová, dokázal, že hráč z posledního týmu ligy (navíc bez jediné výhry) může pomýšlet na individuální trofej. Receiver Stallions byl největší zbraní útoku. Přestože mu obrany soupeřů věnovaly velkou pozornost, i tak dokázal nasbírat touchdowny a yardy.

Quarterback Black Panthers Jan Riedel si ve čtyřech zápasech základní části připsal 10 passových touchdownů. Na juniorskou ligu, ve které se ještě pár let zpět marně pokoušelo o passový útok, je to úctyhodný výkon. Riedelovu skvělou základní část pokazil Bitters Junior Bowl. Extrémní počasí prakticky znemožnilo hrát vzduchem a Riedel nedokázal Black Panthers dotáhnout až k titulu.

Naopak Vojtěch Potměšil bude na finále juniorské ligy vzpomínat rád. Quarterback Lions si připsal jediné dva touchdowny zápasu a po roční pauze vrátil Lions na trůn. Výrazný výkon předvedl Potměšil i v domácím zápase se Stallions, kdy si připsal tři běhové a dva passové touchdowny.

Síň slávy

Další dva členy příjme Síň slávy ČAAF. Speciální dres pro členy si v loňském roce odnesli Jiří Šimkovič a Jan Štaidl. V Síni slávy ČAAF jsou také bratři Krejbichové, Martin Kocián a Zbyněk Zelinka.

Vítěze se dozvíme na slavnostním Galavečeru amerického fotbalu a cheerleadingu 10. února. Program začíná od 19:00. Vstupenky lze stále objednávat na mailu galavecer@caaf.cz. Cena vstupenky (vstup+raut) je 490 Kč. Kromě vyhlášení nejlepších hráčů, hráček a kategorií cheerleaders nebude chybět například vystoupení Jakuba Děkana.