Home  /  Zprávy  /  Dundáček pošesté. Quarterback Black Panthers je opět Hráčem roku!

Dundáček pošesté. Quarterback Black Panthers je opět Hráčem roku!

(so) 10. únor 2018, Radim Kroulík

V rámci Galavečera amerického fotbalu a cheerleadingu byli vyhlášeni vítězové individuálních cen za sezónu 2017. Osmý ročník Hráče roku ovládl pošesté Jan Dundáček. Do Síně slávy ČAAF byli zvoleni Vlastimil Tománek a David Mynář. Prim hráli hráči finalistů Bitters ligy. Stejně jako loni i letos si dva zástupci Pardubic Stallions odnesli trofej. V premiérovém ročníku ankety Hráčka roku zvítězila Lenka Vavrisová z Amazons. 

Hráč roku

Pro koho bylo možné hlasovat: Všichni hráči bez ohledu na věk oprávněni nastoupit za českou reprezentaci nebo působící v Evropě. V potaz mohly být brány výkony v českých i zahraničních soutěžích.
Pro koho nebylo možné hlasovat: Cizinci a Češi hrající mimo Evropu.
Jak se hlasovalo: Každý hlasující vybral pět hráčů a dal jim 5 (svému vítězi), 4, 3, 2, resp. 1 bod.

1. Jan Dundáček (Prague Black Panthers), 85 bodů
Skvostnou bilancí se může pochlubit quarterback Black Panthers. V osmém ročníku této ankety vyhrál již šestkrát. V konkurenci zahraničních quarterbacků dovedl Dundáček Black Panthers k dalšímu titulu v Bitters lize. Jeho passová hra doznala výrazného zlepšení, když v sezóně zaznamenal 1673 yardů (2. v lize), 19 touchdownů (2. v lize) a 58,1 procentuální úspěšnost zkompletovaných passů (1. v lize). To vše naházel Dundáček v základní části navíc bez jediného interceptionu. I přes zvýšenou passovou aktivitu získal Dundáček i nejvíce běhových yardů ve svém týmu. V Under Armour Czech Bowlu ukázal, že se dokáže vypořádat i se špatným počasí, když si připsal dva passové a jeden běhový touchdown.

2. Dominik Dvorský (Ostrava Steelers), 74 bodů

Loňský Objev roku ukázal, že tuto cenu dostal právem. Sezóna 2017 byla pro Dvorského doslova rekordní. Nikdo si nepřipsal více yardů v jedné sezóně (874) a společně s McCaskillem drží rekord v počtu touchdownů v sezóně (11). Jedinou kaňkou, která ho nejspíše stála vítězství v této anketě je Czech Bowl. Obrana Black Panthers toho Dvorskému moc nedovolila a titul (a Hráč roku) tak zůstává u Black Panthers. Výkon Dvorského je ale i příslibem do reprezentace a Růžkovi s Imrem určitě roste konkurence o pozici jedničky.

3. Karel Augusta (Prague Black Panthers), 38 bodů
Jestliže Fojtíka v TOP5 před sezónou čekal málokdo, tak Augustu určitě tipovalo hodně lidí. Loni skončil třetí, rok předtím dokonce druhý. 

4. Michal Fojtík (Ostrava Steelers), 28 bodů
Rekordní sezóna vynesla Fojtíkovi vysoké umístění v této anketě. Fojtík je také asi největším překvapením v TOP 5. Kdo by na začátku roku řekl, že to bude právě tento defenzivní lajnmen, který si připíše v sezóně 12 sacků.

5. Jakub Woleský (Prague Black Panthers), 23 bodů
Dundáčkovi se v loňské sezóně dařilo vzduchem a velkou radost z toho určitě měli i receiveři Black Panthers v čele s Woleským. Mezi českými receivery si připsal nejvíce yardů i touchdownů. 

Hráčka roku

Pro koho bylo možné hlasovat: Všechny hráčky bez ohledu na věk oprávněni nastoupit za českou reprezentaci nebo působící v Evropě. V potaz mohly být brány výkony v českých i zahraničních soutěžích.
Pro koho nebylo možné hlasovat: Cizinky a Češly hrající mimo Evropu.
Jak se hlasovalo: Každý hlasující vybral dvě hráčky a dal jim 2 (své vítězce), resp. 1 bod.

1. Lenka Vavrisová (Brno Amazons), 12 bodů
Premiérovou anketu ovládla Lenka Vavrisová. Linebacker z mistrovských Amazons drtila útoky soupeřek. Amazons se opíraly o kvalitní obranu vedenou právě Vavrisovou. V základní části obdržel brněnský tým nejvíce 12 bodů v jednom zápase a dvakrát odešly s nulou. Vavrisová dokazuje, že anketu o nejlepší hráčku nebo hráče může vyhrát i obránce.

2. Alžběta Nečasová (Brno Amazons), 8 bodů
Čtyři touchdowny ve finále, to vás hned katapultuje do hledáčku hlasujících. I v základní části patřila Nečasová mezi hlavní zbraně Amazons. Brněnský tým se tak i díky Vavrisové s Nečasovou raduje z druhého titulu.

3. Anna Francová (Prague Harpies), 4 body
Ubrat na sebe pozornost v týmu, který nevyhrál jediný zápas není jednoduché. Francová ale ukázala, že to lze a přeskočila v anketě řadu výborných hráček Amazons i Black Cats.

Defensive MVP ČLAF

Pro koho bylo možné hlasovat: Všichni hráči bez ohledu na státní příslušnost hrající ČLAF. V potaz mohly být brány pouze výkony v české lize, nikoliv v zahraničních soutěžích.
Jak se hlasovalo: Každý hlasující vybral dva hráče a dal jim 2 (svému vítězi), resp. 1 bod.

1. Garrett Griffeth, 18 bodů
Ostrava Steelers i Prague Black Panthers měli v loňském ročníku Bitters ligy dominantní obrany. Podle předpokladu se tak na prvních třech místech v kategorii o nejužitečnějšího hráče obrany umístili právě zástupci těchto dvou týmů. Garrett Griffeth přišel do Steelers jako hrající trenér. Společně s Lukem Wildungem měli otočit směr Ostravy o 180 stupňů. Steelers si v roce 2016 prošli obtížnou sezónou s bilancí 1-9. Tým vstoupil do sezóny s vysokými ambicemi, které se dařilo naplňovat. Velmi rychle se Steelers vyprofilovali jako tým s výbornou obranou. Tu vedl právě Garrett Griffeth, kterého bylo vidět po celém hřišti. Griffeth je prvním defenzivním backem, kterému se podařilo tuto anketu vyhrát.

2. Michal Fojtík (Ostrava Steelers), 12 bodů
Fojtík se může pyšnit označením elitního pass rushera. V jedné sezóně nasbírat 12 sacků? V roce 2016 si připsal nejvíce sacků pardubický Brown, a to 6 (James Brooks měl 3). O rok dříve stačilo na krále sacků pouze 4 sacky. Vzhledem k tomu, že v Bitters lize hrají zahraniční quarterbaci a passová hra hraje velkou roli, je dobré mít v obraně někoho, kdo dokáže vytvářet velký tlak.

3. Karel Augusta (Prague Black Panthers), 7 bodů
Augusta v žádné individuální statistice nevynikl na prvním místě, ale i tak si dokázal získat respekt a hlasy pro ocenění na nejužitečnějšího hráče obrany. Asi každý hráč útoku by vám řekl, že by radši viděli Augustu na střídačce. Jeho vliv na celou obranu je obrovský. 

Offensive MVP ČLAF

Pro koho bylo možné hlasovat: Všichni hráči bez ohledu na státní příslušnost hrající ČLAF. V potaz mohly být brány pouze výkony v české lize, nikoliv v zahraničních soutěžích.
Jak se hlasovalo: Každý hlasující vybral dva hráče a dal jim 2 (svému vítězi), resp. 1 bod.

1. Reginald Langford (Pardubice Stallions), 26 bodů
První akce v sezóně napověděla, že quarterback Stallions bude velmi platným hráčem. Langford se totiž prvním během dostal až do endzóny soupeře. Nezůstalo pouze u běhů. Langford sice skončil po zemi na druhém místě za Dvorským, ale jeho statistiky byly výborné. V deseti zápasech si připsal 2454 yardů a 33 touchdownů. Výkony po zemi i vzduchem mu tak vynesly cenu pro nejužitečnějšího hráče Bitters ligy. Útoku Stallions a Langfordovi značně pomáhal druhý v této anketě, Michael Lindsey. Duo Langford - Lindsey stálo za útokem, který nasbíral nejvíce yardů v lize (průměrně 357 yardů na zápas) a skončil na druhém místě v bodech (35 bodů na zápas). Ale Langford nehledal svými passy pouze Lindseyho. V top 7 mezi získanými yardy jsou hned 4 receiveři Stallions (Horáček, Holub a Kalous).

2. Michael Lindsey (Pardubice Stallions), 16 bodů
Lindsey svými výkony připomínal JaVontae Henceho, který trápil obrany v předcházejícím roce. Lindsey si v deseti zápasech připsal 61 catchů (o 17 více než druhý Roba), 988 yardů (o 343 yardů více než druhý Woleský) a 16 touchdownů (o 7 více než druhý Woleský). Od roku 2014 nikdo nezachytil v jedné sezóně více catchů než Lindsey. Pardubický receiver se objevoval i na postu running backa a také si připsal nejdelší běhovou akci minimálně od roku 2014, kdy sbíráme podrobné statistiky (86yardový touchdown proti Steelers).

3. Dominik Dvorský (Ostrava Steelers), 10 bodů
Steelers si razili v útoku cestu k endzóně především po zemi. Dominik Dvorský v tomto vynikal. Ani jeho dominantní sezóna ale nestačila na ocenění nejužitečnějšího hráče útoku. I tak ale platí, že útok Steelers vypadal dramaticky jinak s Dvorským na hřišti a s Dvorským na sideline. Budoucnost mladého running backa je velmi slibná.

Junior roku

Pro koho bylo možné hlasovat: Všichni hráči ročníku 1998 a mladší (U19) oprvánnění nastoupit za českou reprezentaci a působící v Evropě.
Pro koho nebylo možné hlasovat: Cizinci a Češi hrající mimo Evropu.
Jak se hlasovalo: Každý hlasující vybral dva hráče a dal jim 2 (svému vítězi), resp. 1 bod.

1. Radim Kalous (Pardubice Stallions), 10 bodů
Loni stačily k zisku této trofeje pardubickému Dunovskému pouze tři zápasy. Letos nebyl pro Kalouse překážkou fakt, že jeho tým nevyhrál jediný zápas. Receiver Stallions dostal stabilní místo v seniorském týmu a s 361 yardy skončil na sedmém místě v Bitters lize mezi receivery (společně s ostravským Wildungem). V juniorské lize se jeho týmu nedařilo, ale i přes zvýšenou pozornost obran byl schopen zachytávat passy a skórovat.

2. Vojtěch Potměšil (Prague Lions), 4 body
Potměšil na sebe ukázal především v Junior Bowlu, kdy zaznamenal jediné dva touchdowny zápasu. Díky němu se po roční pauze vrátili Lions zpět na juniorský trůn. 

3. Jan Riedel (Prague Black Panthers), 3 body
Riedel převzal štafetu na pozici quarterbacka Black Panthers po Horáčkovi, a to včetně prohry v Junior Bowlu. Stejně jako Horáček, i Riedel měl v nepříznivém počasí problémy. Jeho základní část ale byla výborná a Riedel předvedl, že hra vzduchem mu není cizí. Mít v útoku dominantního receivera v podobě Kárníka určitě neuškodilo.

Kdo jak hlasoval? Podívejte se.

Síň slávy ČAAF

Vlastimil Tománek
Vlastimila Tománka uvádí David Krejbich, bývalý spoluhráč a také člen Síně slávy: Tománek je zakládající člen Prague Panthers. Byl jeden z prvních, kdo vlastnil výstroj na americký fotbal (od tety ze Švédska). Svoji postavou a rychlostí byl předurčen na pozici receivera a tam byl v základní sestavě až do roku 2003, kdy se rozhodl ukončit kariéru a uvolnit místo mladším, svým synům. Do té doby získal spolu s Prague Panthers 8 titulů mistra České republiky, v roce 1995 vyhrál German Bowl Ost. V roce 1999 hrál čtvrtfinále Eurobowlu na vyprodaném stadionu v Braunschweigu. I po ukončení kariéry zůstal u klubu a Prague Panthers mu mohou děkovat za založení juniorského týmu. V roli trenéra a manažera získal tři juniorské tituly. V klubu, nyní již Prague Black Panthers, je aktivní dodnes v roli trenéra juniorského a ženského týmu.

David Mynář
Davida Mynáře uvádí Tomáš Fortelný, dlouholetý quarterback Brna Alligators: Davida Mynáře si pamatuji jako obra se skvělým smyslem pro humor a neuvěřitelným citem na balón. Pokaždé se ke všem hráčům chová férově a snaží se předávat své zkušenosti mladším. Neznám více uznávaného člověka nikoliv jen v našem klubu, ale dle mého názoru napříč celou ligou. David je schopen odehrá úplně každou pozici a takového univerzála v týmu chcete.