Home  /  Zprávy  /  Preview #18.7: nové útoky STE a STA, PBP v CEFL

Preview #18.7: nové útoky STE a STA, PBP v CEFL

(pá) 11. květen 2018, Radim Kroulík

Hned dva zápasy Bitters ligy mají na programu odvetné zápasy z minulého týdne. V Ostravě se nám představí útoky vedené novými quarterbacky. Mammoths a Gladiators budou mít šanci odpoutat se ve 2.Lize od svých pronásledovatelů. Black Panthers vyrazí do Polska na druhý zápas CEFL.

Bitters liga

Brno Sígrs - Pilsen Patriots
Po týdnu odveta. Sígrs vstupovali do prvního vzájemného zápasu jako favorit, ale průběh zápasu byl mnohem vyrovnanější. Patriots se šest minut před koncem dostali do vedení 21:20, ale z následujícího kickoffu vrátil vedení na stranu Sígrs nikdo jiný než Michael Lindsey. Sígrs si tak z Plzně odvezli veledůležité vedení. Lindsey řádil především po zemi, když nasbíral 159 yardů a dva touchdowny. Vzduchem se mu podařilo zkompletovat čtyři passy po 53 yardů. Do odvety půjdou Sígrs se stejným receptem v útoku. Na další zápasy už budou počítat s novým quarterbackem. Do Brna z Ostravy zamířil Henri Väänänen. Ten ale podle Soutěžního řádu musí po přestupu dva zápasy vynechat, a tak se i v odvetě představí na postu quarterbacka Lindsey. Jeho běhová hra bude opět klíčem k úspěchu Sígrs, kteří budou mít šanci posunout se na bilanci 3-2.

Patriots zatím na první vítězství v Bitters lize čekají. Minulý týden byli velmi blízko, ale Michael Lindsey byl proti. Plzeňský tým trápí především fauly a turnovery. Se Sígrs darovali soupeři 60 yardů v penalizacích (Sígrs měli 2 fauly pro 10 yardů) a 2 interceptiony. Patriots v útoku vyznávají prakticky opačný styl hry než brněnský soupeř. Quarterback Richard Brown často chodí do vzduchu (v prvním zápase měl 18 zkompletovaných passů z 33 pokusů), z čehož pramení touchdowny, ale i turnovery. Browna v útoku doplňuje Hartnett, který ukrajuje yardy po zemi i vzduchem. Recept na první vítězství proti Sígrs je jasný. Omezit fauly, turnovery a zastavit Lindseyho v útoku a special týmech.

Zápas Sígrs - Patriots začíná v sobotu od 14:00.

Ostrava Steelers - Pardubice Stallions
Oba týmy na první vzájemný zápas jen tak nezapomenou. Úvod sezóny vyšel lépe Stallions, kteří Steelers nasázeli v poločase 20 bodů a zdálo se, že mají zápas pevně ve svých rukou. Po zranění quarterbacka Forciera přišel velký obrat Steelers, kteří nakonec zvítězili 21:20. I přes vítězství v Ostravě začali pociťovat, že bez amerického quarterbacka bude jejich útok podobně předvídatelný jako v loňské sezóně. Steelers se tak rozhodli rozloučit s Väänänenem a do týmu tento týden přivedli Stevena Wilkena. Místo pro něj musel udělat Luke Wildung, který se poroučel do Alligators.  Steelers tak vstupují do nové éry a bude zajímavé sledovat, jak se budou loňští účastníci Czech Bowlu prezentovat v útoku. Ostrava má bilanci 2-2 a pokud chce ještě pomýšlet na druhé místo zaručující domácí hřiště v semifinále, musí vyhrát. Zároveň by si vítězstvím udělali mírný odstup na své pronásledovatele (Alligators a Sígrs mají bilanci stejnou bilanci 2-2, Stallions 1-3).

Pardubice se po zranění Forciera trápí a jejich tým postihla velká marodka. Do zápasu s Black Panthers nastoupili v 26 hráčích, navíc na postu quarterbacka byl receiver Radim Kalous. Stallions ale neskládají zbraně a do svých řad povolali posilu na postu quarterbacka. Forciera vystřídá Douglas Webster. Toho fanoušci znají z působení v Příbrami z roku 2016. Webster tak má probudit stallionský útok z kómatu. Oživení útoku by mělo výrazně pomoci i obraně Stallions, která byla na hřišti v posledních dvou zápasech prakticky po většinu zápasu.

Nedělní zápas tak nabídne prezentaci nových útoků. Který útok se lépe přizpůsobí na změny?

Zápas Steelers - Stallions začíná v neděli od 15:00.

Brno Alligators - Prague Lions
Další odvetný zápas z minulého týdne. Lions doma na svého soupeře vlétli. Za deset minut nasázeli Alligatorům tři touchdowny a o výsledku bylo rozhodnuto. Pražský tým se po úvodní prohře s Black Panthers prezentuje velmi jistou hrou, a to jak v útoku, tak v obraně. Proti Alligators navíc nehrál Lukáš Růžek. Útok se tak po zemi opíral o Filipa Ječného, který si připsal tři touchdowny. Kamil Roba ukázal všestrannost, když v úvodu zápasu otevřel skóre zachyceným touchdownem a za rozhodnutého stavu poslední passsový touchdown Lions sám hodil. Lions se mohou opřít o dobře hrající obranu, která nejenže nepouští moc bodů, ale sama body přidává. Tahouhem obrany je James Brooks, ale svůj díl přidávají i ostatní v čele s Liborem Bouckým nebo Ondřejem Šislem. Lions tak velmi jistě prochází základní částí Bitters lig ya po polovině odehraných zápasů mají bilanci 4-1. Do druhé půlky tak budou vstupovat s cílem odrážet soupeřovi pokusy o ukořistění výhodného druhého místa v tabulce. V Praze určitě doufají, aby zdraví vydrželo tak jako dosud. To bude klíčem k udržení nastavené laťky.

Alligators jsou po čtyřech zápasech s bilancí 2-2 na čtvrtém místě a své zraky jistě upínají na postup do semifinále. K tomu má pomoc i trenérské (a později i hráčské) zkušenosti Luka Wildunga, který do Brna přestoupil. Alligators teď čekají dva těžké zápasy proti pražským týmům, takže své postupové šance budou nejspíše muset dohánět v závěrečné fázi základní části. V Brně se výborně prezentuje David Kilian, který se prakticky každý zápas prezentuje krásnou touchdownovou akcí. Alligators podlehli Lions minulý víkend 13:51, proto i do odvety budou vstupovat jako outsideři. Pro vyrovnanější průběh zápasu bude potřeba lépe zachytit úvod a nenechat Lions odskočit na výrazný náskok.

Zápas Alligators - Lions začíná v neděli od 14:00.

2.Liga

Přerov Mammoths - Ústí nad Labem Blades
Ve druhé lize se po úvodu sezóny vyprofilovaly dva týmy jako favorité na postup do Silver Bowlu. Zatím nejlépe si počínají Mammoths, kteří po třech zápasech mají bilanci 3-0 a skóre 96:7. Jediný touchdown navíc obdržel útok Mammoths, který daroval body v zápase s Dragons. Kromě tohoto výpadku se Mammoths prezentují velmi jistým dojmem ve všech fázích hry. Blades útočí na postupovou příčku zezadu a mají o víkendu ideální příležitost ukázat, že složení finále ještě není zdaleka rozhodnuté. Proti Dragons se ústecký útok rozjíždel pomalu, ale zápas ovládli Blades přesvědčivě 42:0. Přestože útok Dragons nedal jediný bod, tak se dokázal posouvat po hřišti. Vzhledem ke kvalitě obrany Mammoths lze očekávat, že to bude především obrana Blades, která bude muset držet krok se svým soupeřem.

Zápas Mammoths - Blades začíná v sobotu od 15:00.

Vysočina Gladiators - Hradec Králové Dragons
Pokud Mammoths porazí Blades, mohou se společně s Gladiators vzdálit pronásledovatelům o postup do Silver Bowlu. Gladiators budou velkým favoritem a toto pro ně je povinné vítězství a klopýtnutí by bylo nečekanou překážkou v cestě do finále. Gladiators se s Purdiem v sestavě (Purdie nehrál první zápas s Mammoths) prezentují velmi silně. Dragons čekají na první vítězství v sezóně a zatím to drhne především v útoku. Ten ve třech zápasech zaznamenal 19 bodů. Quarterback Ashley Bailey zatím do útoku Dragons nepřinesl kýženou produktivitu. Dragons tak letos především sbírají zkušenosti ve 2.Lize.

Zápas Gladiators - Dragons začíná v neděli od 16:00.

3.Liga

Wrocław Panthers - Třinec Sharks
Polský tým zahájil sezónu proti Bucks a Rangers, tedy proti papírově slabším soupeřům. Nyní má program náročnější. Proti Black Panthers 2 podlehla Wrocław 3:19. Teď je čekají doma také silní Sharks. Panthers mají semifinále prakticky jisté. Proti Sharks se tak ukáže, jaká je jejich síla proti dalšímu kvalitnímu soupeři. Sharks si naposled poradili s Dietos. Největším problémem třineckého týmu je nedisciplinovanost, ze které pramení velké množství faulů. To musí Sharks v zápasech se silnými týmy odstranit.

Zápas Panthers - Sharks začíná v sobotu od 13:00.

Šumperk Dietos - Zlín Golems
Boj o druhou příčku ve skupině Východ. První vzájemný zápas ovládl Šumperk 25:15, když si vypracoval náskok ve druhé čtvrtině. Dietos tak budou favoritem zápasu a pokud se chtějí držet na dostřel k Sharks, tak musí zvítězit. Golems čekají na první vítězství v sezóně. Útok Golems se zatím hledá. Po dvou zápasech má Zlín na kontě dohromady 15 bodů, z toho jeden touchdown zařídila obrana.

Zápas Dietos - Golems začíná v neděli od 15:00.

4.Liga

Liberec Titans - Tábor Foxes
Loňský nováček, Foxes, prožívá výborný vstup do své druhé sezóny. Po dvou zápasech má dvě vítězství, skóre 76:6 a první příčku v tabulce. Vítězství Foxes proti nováčkovi z Mostu se očekával, ale vítězství 51:0 nad Nordians, kteří loni hráli v Iron Bowlu, se nečekalo. Takovým rozdílem určitě ne. Do zápasu s Titans tak půjdou Foxes jako favoriti. Libereckému týmu se po přestupu do 4.Ligy nedaří podle představ. První zápas prohráli s Warriors, kteří se po roční pauze vrátili do soutěže mužů. S Mostem dokázali urvat vítězství 10:9 v prodloužení, což proti úplnému nováčkovi není výsledek, který by tým povzbudil do dalších duelů. Foxes tak mají šanci se po víkendu dostat na bilanci 3-0, čímž by dramaticky zvýšili šanci na účast v Iron Bowlu.

Zápas Titans - Foxes začíná v neděli od 14:00.

CEFL

Wrocław Panthers - Prague Black Panthers
Minulý víkend proti sobě nastoupily druhé týmy ve 3.Lize, tentokrát nás čeká duel toho nejlepšího, co oba týmy mohou nabídnout. Predikce zápasů se zahraničními týmy nejsou jednoduché. Čeho se můžeme chytit? Oba týmy již hrály s Raiders. Black Panthers podlehli na Žižkově 21-44, Wrocław na konci dubna prohrála 21-63. Porovnáním, které je pochopitelně velmi nepřesné, bychom mohli dojít k závěru, že oba útoky jsou na tom podobně a obrana Black Panthers má lehce navrch. Druhým záchytným bodem může být představení Wrocławi na české půdě z roku 2016. Tehdy nastoupili Panthers s Lions v rámci Champions League. Pražský tým v čele se Silvou a Brooksem na polského soupeře vůbec nestačil a bylo z toho jednoznačné vítězství Panthers. Wrocław má silný tým, a přestože půjde o lehčího soupeře než Raiders, na Black Panthers nečeká vůbec lehký zápas. Pražskému týmu může trochu škodit fakt, že v české lize zatím procházejí bez většího odporu soupeřů, což může být znát především na začátku zápasu s Wrocławí.

Zápas Panthers - Black Panthers začíná v sobotu od 19:00.