Home  /  Zprávy  /  Preview: Bitters Czech Bowl XXV

Preview: Bitters Czech Bowl XXV

(pá) 13. červenec 2018, Radim Kroulík

Finálový víkend je tady. V sobotu se dozvíme vítěze již 25. ročníku nejvyšší ligy amerického fotbalu. V Bitters Czech Bowlu proti sobě narazí loňští účastníci. Dokáží Steelers vzdorovat více než v loňském roce? Tentokrát mají  mají výhodu domácího prostředí Steelers. Souboj Davida s Goliášem je na programu v sobotu od 19:10 na Městském stadionu v Ostravě. 

Stejní účastníci, odlišné prostředí. Po dvou finálových zápasech na stadionu Viktorie Žižkov se cirkus s názvem Bitters Czech Bowl přesunul do Ostravy. Ta si musela počkat na další finále celých 21 let. V roce 1997 právě v Ostravě zvítězili Steelers ve finále a připsali si tak historický titul. Nikomu jinému se před tím ani potom z nepražského týmu nepodařilo titul vyhrát. Scénář je napsaný na opakování historie. Ale…

Favority zápasu budou Black Panthers. Základní část i semifinále odehráli suverénním výkonem. Slabší místo si vybrali pouze jednou. A to právě v zápase v Ostravě. V tomto jediném zápase museli Black Panthers hrát o vítězství až do poslední vteřiny. V ostatních zápasech si rychle vybudovali náskok a jasně dominovali. Vše podtrhává semifinálové vítězství 63:0 se Sígrs.

Slitování nemají Black Panthers ani ve finále. Stačí se podívat na výsledky posledních Czech Bowlů. Loni se o tom přesvědčili Steelers na vlastní kůži. Co si ale lze vzít z loňského finále? Obrany obou týmů hrají výborně, to se nemění. Special týmy Black Panthers v čele s Hruboněm, to je také jistota. Oba útoky ale prošly změnou.

V Black Panthers se prohání v backfieldu runningback William Young. Běhová hra už tak neleží pouze na bedrech Dundáčka. Ofenzivní lajna PBP navíc vytváří pro Younga i Dundáčka spoustu prostoru. Quarterback Black Panthers se navíc může opřít o receivery Woleského nebo Štieglera. Ten si po zranění z roku 2016 užívá sezónu v plném zdraví a na jeho výkonech je to znát. Útok Black Panthers šlape po zemi i ve vzduchu. Zastavit tuto mašinu bude těžký úkol obranu Steelers. Vše začíná zpomalením Younga a vystavení útoku Black Panthers do dlouhých třetích downů. První dva downy musí vyhrát Steelers na zemi, pokud chtějí pomýšlet na úspěch. Jinak je běhová mašina Black Panthers zadupe do země.

Útok Steelers prošel oproti loňskému finále zásadními změnami. Odchod hrajícího trenéra Wildunga a změna filozofie na pozici quarterbacka. V průběhu sezóny si Steelers uvědomili, že pro úspěch potřebují amerického quarterbacka. Steven Wilken tuto roli převzal za jízdy a očekávání vyplnil. Steelers jsou opět ve finále. Wilken pozvedl morálku týmu, který se na začátku základní části hodně hledal. Jeho schopnost vymanit se z obrovského tlaku soupeře je téměř neuvěřitelná. Steelers si pochvalují zlepšení passové hry pod taktovkou Wilkena. Ostrava je určitě více ofenzivně vybalancovaná, než tomu bylo v loňské sezóně. Po příchodu Wilkena se ale útok neproměnil na passově orientovaný útok. Prim stále hraje zem a čtveřice runningbacků. 

Proti Black Panthers naházel Wilken 99 yardů a dalších 57 nasbíral společně s touchdownem po zemi. Po zemi se Wilkenovi dařilo vyhýbat soupeřům, kteří se ho kolikrát jen marně snažili dostat k zemi. Improvizaci, kdy z negativní hry vykouzlí yardy a první downy, budou Steelers také potřebovat. 

O kvalitách běhové hry Steelers všichni ví. K úspěchu proti Black Panthers bude muset zabrat především passový útok. Proti Viñalovi, Jenšíkovi nebo Kabátovi to ale Wilken a jeho receiveři nebudou mít jednoduché. Ale i Steelers ví, že pouze po zemi to nepůjde. Běhat do boxu, kde na vás číhá Augusta, Svoboda nebo Šimánek s Pulcem, to rozhodně není recept na vítězství.  

Co může hrát také roli? Nervozita. Na začátku semifinále s Lions byli Steelers hodně nervozní a dostali se do velké ztráty, kterou nakonec dokázaly smazat. Proti Black Panthers si toto nemohou dovolit, jinak budou brzo mimo dostřel. Vydařený vstup do zápasu bude pro Steelers klíčový. Black Panthers budou chtít brzo zasadit smrtící úder. Největší tíha zodpovědnosti leží na Wilkenovi. Dokáže quarterback Steelers proniknout perfektní obranou Black Panthers? A dokáže obrana Steelers držet útok Black Panthers mimo svou endzónu? To zjistíme až po kickoffu, který je naplánován na 19:10.

Fanoušci si určitě přijdou na své. Příležitost Steelers vyhrát po dlouhých 21 letech, navíc opět doma. Chybět nebude ani doprovodný program. Na hřišti se představí ostravští mistři z roku 1997. Dále se diváci před zápasem mohou těšit na vystoupení cheerleaders nebo modelového letadla. Pro návštěvníky, kteří neovládají pravidla amerického fotbalu, budou připravena tleskadla s infografikou. Zde najdou všechny základní principy této hry. Moderátorskou dvojici na stadionu vytvoří s Davidem Krejbichem Matěj Misař.

Vstupenky jsou do sobotní 16 hodiny k dispozici v síti Ticketlive. Následně bude spuštěn prodej vstupenek na místě. Vzhledem k tomu, že pravidelné vlakové spoje nejezdí v době po skončení zápasu, vypraví ČAAF speciální vlak do Prahy. Více informací zde.

Pro fanoušky, kteří nemohou dorazit přímo na stadion v Ostravě, odvysílá ČT sport již tradičně přímý přenos. Virtuální grafika, živé statistky a videorozhodčí. Zkrátka vše, na co jsou fanoušci finálového klání zvyklí. K mikrofonům ČT sport usedne Jiří Kalemba a Stanislav Jantoš.