Home  /  Zprávy  /  Čeští junioři porazili Finy a jedou na Evropu!

Čeští junioři porazili Finy a jedou na Evropu!

(út) 21. květen 2002, Filip Hobza
Finsko - Česká republika 26:28 (6:7, 6:7, 14:7,0:7) HELSINKI - Neuvěřitelného a o to krásnějšího úspěchu dosáhl český juniorský tým, když v sobotu 18. května, porazil v Helsinkách v druhém kvalifikačním zápase o postup na mistrovství Evropy, domácí Finy, kteří vystupovali v roli jasného favorita. Po výhře nad Španěly v Barceloně a vítězstvím ve Finsku si tak naši zajistili postup na mistrovství Evropy, které se hraje na přelomu prázdninových měsíců ve skotském Glasgow. V první čtvrtině utkání zaskočili čeští reprezentanti sebevědomé domácí rychlým dvaceti yardovým pasem QB Pavla Motúze na WR Karla Vykidala a také po prvním úspěchu kickera Václava Jarolímka 7:0. V tu chvíli se však otočilo nejen počasí, které vzdor horku v Evropě bylo spíše hodně proměnlivé a hraničilo s "polárním deštěm," ale také hra Finů. Během své první hry ihned málem vyrovnali pasem Villeho Ylikangase na WR Henriho Myöhänena. Špatný snap jim pokazil potvrzení pasem a stav byl 6:7 pro hosty. Tímto výsledkem první čtvrtina skončila. Ve druhé už hra nabírala na dramatičnosti. Naši se snažili spíše běhat, ale nezapomínali i na přihrávky. Vyvrcholením jejich snahy byl touchdown WR Ondřeje Macka, který nádherně zachytil Motúzovu čtyřiceti yardovou přihrávku a zvýšil na 13:6. Jarolímek opět potvrdil a stav byl 14:6 pro český národní celek. Finové však opět vzápětí odpověděli šedesát pět yardů dlouhým pasem Ylikangase na WR Villeho Penttilä a ten bez problémů skóroval. Finové pokazili converzi a první půle skončila lépe pro Českou republiku 14:12. V závěrečných vteřinách poločasu jsme ještě po soupeřově fumble získali míč, ale do dalších možných akcí nás už nepustil hrací čas. Třetí čtvrtině, by se u českého celku mělo po dvou úspěších v zahraničí říkat krizová. Hned na jejím počátku totiž utekl WR Myöhänen a na konci jeho 73 yardů dlouhého běhu jej čekal už jen touchdown. Kopem potvrzoval DB Perti Taskinen. 19:14 pro Finsko. Pro nás začalo pravé finské polární zatmění. Při další hře po returnu jsme ztratili míč a toho okamžitě využil RB Hannu Saloranta a od dalšího TD jej dělilo pouze 23 yardů. Finové vedli, opět po Taskinenovu kopu 26:14 a utkání se zdálo být ztracené. Ne však našim reprezentantům. Zmobilizovali všechny síly, které jim po dlouhé cestě autobusem do Finska ještě zůstaly a přišla Víškova chvíle. Ta mimochodem přišla v zápase jedenatřicetkrát. V závěru třetí čtvrtky se probil až před endzónu domácích a z dvou yardů korigoval na 26:20. Na 26:21 potvrdil Jarolímek. Poslední část dramatického zápasu doprovázela také divácká kulisa, kde snad nejhlasitější povzbuzování, vzdor jejich počtu, bylo slyšet od českých fanoušků. Čtvrtina, v níž Finové vedli pouze o jeden TD, patřila k těm nejnapínavějším. Oba celky byly přinuceny k puntům ve čtvrtých pokusech a právě jeden z nich se Finům nepodařilo "zajistit" a po následném fumble jsem se dostali k míči. Útok se dokázal probít až na samý okraj endzóny, kde QB Motúz dostal ze čtyř yardů Českou republiku do vedení 26:27. Jarolímek skvěle kopl svůj čtvrtý extra point a stav byl 26:28. Finové měli necelé dvě minuty, aby potvrdili roli favoritů. Při následném pasu jim zkřížil plány safety Stanislav Šlesinger a jakmile zachytil přihrávku, bylo jasné, kdo v létě pojede na skotský šampionát. Naši stav udrželi a dosáhli nesmírného úspěchu, který americkému fotbalu v České republice zvedl nesmírně kredit a dokázal, že pokud se hraje srdcem, což potvrdil i hlavní trenér Martin Kocián, jenž výkon chlapců označil za velký, jde dokázat nemožné. A právě to se povedlo českým juniorům!!! Zdeněk Pavlík - redaktor ČAAF