Home  /  Zprávy  /  Televizní zápas vykopne soutěž mužů

Televizní zápas vykopne soutěž mužů

(pá) 1. březen 2019, Radim Kroulík

Soutěž mužů zná rozlosování všech čtyř lig. Slavnostní výkop do nové sezony proběhne 31. března na stadionu Viktorie Žižkov v televizním zápase. Nejvyšší liga pak naplno odstartuje o týden později. Následovat bude start 4.Ligy, kdy první zápasy jsou na programu 13. dubna. Týden na to zahájí sezonu 2.Liga a 27. dubna i 3.Liga odehraje první kolo.

ČLAF

V nejvyšší lize došlo k řadě změn. Nově je liga osmičlenná. Do ligy zamířili hned dva nováčci, Ústí nad Labem Blades a Vysočina Gladiators. Naopak v nejvyšší lize letos neuvidíme Prague Black Panthers, kteří se vrátili do rakouské ligy. Boj o playoff a titul by tak měl být nejvyrovnanější za velmi dlouhou dobu. Papírově dva největší favorité, Ostrava Steelers a Prague Lions, se nám představí hned v televizní předehrávce na ČT sport. Zápasy těchto týmů bývají vyrovnané a plné emocí.

Aquaponik Ostrava Steelers
Do Steelers se vrátil i na třetí sezonu hrající trenér Garrett Griffeth. Pozici quarterbacka obsadí Američan Randall Schroeder, který v loňské sezoně vyhrál dánskou ligu. Steelers posílili i na dalších pozicích. Z Třince přišel tight end Petr Dudek a další posily přišly ze Slovenska a Polska. Steelers po dvou finálových účastech nemohou mít jiný cíl než titul.

Prague Lions
Proti budou Lions, kteří na titul čekají už od roku 2006. Hlavním trenérem se stal Zach Harrod a trenérský tým pražského týmu se bude opírat o další trenéry ze zámoří. Quarterbackem Lvů bude Mike Hayes a obranu vystuží linebacker Joel McCandless, který má zkušenosti s Divizí I na univerzitě. Do týmu přišel Ashley Bailey, který loni hrál na postu quarterbacka za Dragons. Letos ho čeká jiná úloha, kdy se vrátí na pozici receivera. Lions se budou muset obejít bez velezkušeného Martina Hamzy. Ten se rozhodl ukončit svou bohatou kariéru.

Brno Sígrs
Loňský nováček a semifinalista, Brno Sígrs, se ve své druhé sezoně v nejvyšší lize bude opírat o služby quarterbacka Wesleyho Geislera. Do týmu se vrací linebacker Tyrone Clark. Sígrs posílili i v trenérském kádru. Pozici ofenzivního koordinátora zaujme Thomas Stuart, který má za sebou 31 let trénování. Oslabením je pro Sígrs odchod Ondráška. Naopak českou posilou je hostování veterána Pavla Tumpacha. Sígrs otevřou sezonu domácím zápasem s Gladiators.

Pardubice Stallions
Do semifinále se budou chtít po roční pauze vrátit Pardubice. Do Stallions zamířil quarterback Ray Catapano a defensive back Greg Williams. Ve Stallions došlo k mírné rošádě na ofenzivní lajně. Center Vít Wojnarowski přestoupil do Vysočiny. Staronovou posilou je návrat zkušeného Jiřího Váchy. Pardubice na úvod vyrazí k nováčkovi, Ústí nad Labem Blades.

Ústí nad Labem Blades
Loňský vítěz 2.Ligy měl v plánu vstoupit do nejvyšší ligy s reprezentačním quarterbackem Janem Bláhou. Ten ale kvůli zranění ze zápasu s Maďarskem nebude připraven nastoupit. Nový hlavní trenér Daniel Leško by tak měl na post quarterbacka vyslat Pavla Mráze. Velkou posilou Blades je kicker Marek Hruboň a také návrat uzdraveného running backa Jakuba Imra. Do trenérského týmu se k Leškovi připojil také například Martin Šindler a Peter Blaško, kteří působili v Black Panthers.

Vysočina Gladiators
Po odchodu Black Panthers se naskytla příležitost pro Vysočinu Gladiators. V Jihlavě sáhli na postu quarterbacka po známé tváři. Reginald Langford totiž v roce 2017 působil v Pardubicích a vyhrál ocenění Offensive MVP ligy. K Langfordovi se připojí Josh Purdie, který se do Gladiators opět vrací. Gladiators angažovali trenéra Gerharda Hochreitera, jenž má zkušenosti z GFL, AFL i NFL Europe. Hochreiter bude zastávat pozici defenzivního koordinátora. Gladiators se v letošní sezoně také představí v televizním zápase, kdy 27. dubna vyzvou před kamerami ČT sport Alligators. 

Pilsen Patriots
Pilsen Patriots se v letošní sezoně poohlédli v zámoří po hlavním trenérovi. Tím bude Jesse Thompson, který v roce 2017 působil v Prague Black Panthers. Quarterbackem Patriots bude Ryan Pahos, jenž v loňském roce působil v třetiligovém Cottbus Crayfish v Německu. Druhou posilou je Anthony Ratliff. Patriots opustil receiver David Hlaváček, který si v loňské sezoně připsal nejvíce catchů v celé lize. Poprvé se Patriots představí na domácím hřišti proti Alligators.

Brno Alligators
Alligators letos posilovali mezi trenéry. Hlavním trenérem brněnského týmu se stal John Stevenson z Velké Británie, jenž v loňském roce působil v Luzernu Lions. Hráčský kádr zůstane bez zahraničních posil, quarterbackem tak bude Tomáš Fortelný.

Nejvyšší liga je letos rozdělena na dvě skupiny, Východ a Západ. Do východní skupiny patří Steelers, Gladiators a oba brněnské týmy. Západní skupina je složena z Patriots, Blades, Lions a Stallions. Základní část skončí 23. června. První dva týmy ve skupině postoupí do semifinálových zápasů. Semifinálové zápasy jsou naplánovány na prodloužený víkend 5.-7. července. Termín a místo Czech Bowlu ještě není stanoveno. Dle propozic půjde o rozmezí mezi 18. a 29. červencem.

2.Liga

Po odchodu Blades a Gladiators se pro týmy hrající 2.Ligu otevřela cesta do finálového Silver Bowlu. Podle loňských výsledků by největším favoritem měli být Mammoths, kteří se jen těsně nedostali do finále loni.

Na paty jim budou šlapat Mustangs. Na podzim spojili Mustangs své síly s Prague Hippos, které tak v letošní soutěži mužů neuvidíme. Pražský tým opět bude spoléhat na zahraničního quarterbacka. Do týmu přišel Jamie Morrison.

Hradec Králové Dragons jsou posledním týmem, který i v loňské sezoně působil ve 2.Lize. Dragons i letos angažovali zahraničního quarterbacka. Layton Brown v loňské sezoně působil v Plzni, tentokrát ho uvidíme v dresu Dragons.

Ve 2.Lize se představí hned trojice nových týmů. Druhý tým Prague Black Panthers si vítězstvím v Bronze Bowlu řekl o posun o ligu výše. Letos tak tento tým bude jediným týmem Black Panthers v české soutěži. Společně s Black Panthers se do 2.Ligy posunuli také Třinec Sharks a Příbram Bobcats.

Druhá liga má 6 týmů, kdy každý tým odehraje 8 zápasů a do finále postoupí první dva týmy po základní části.

3.Liga

Také 3.Liga má 6 týmů. V této lize uvidíme i zástupce klubu, který se na podzim přihlásil do asociace. Mladá Boleslav Greenraiders si letos odbude premiéru v soutěži mužů. Z loňských účastníků v této lize zůstali Rangers, Dietos a Golems. Sígrs v letošní sezoně postavili druhý tým. Titans se po loňské účasti ve 4.Lize vrací do jedenáctkové formy fotbalu.

Každý tým odehraje 6 zápasů a do finále postoupí první dva týmy po základní části.

4.Liga

Na Jičín Hurricanes čeká premiéra v soutěži mužů. Ve čtvrté lize budou nově Hellboys. Foxes, Nordians, Hunters i Warriors hráli tuto ligu i v loňském roce. Každý tým odehraje šest zápasů, proti jednomu týmu bude hrát dvakrát, proti zbývajícím čtyřem týmům bude hrát jednou. První dva týmy po základní části postoupí do finále.