Home  /  Zprávy  /  Víkend plný fotbalu

Víkend plný fotbalu

(pá) 12. duben 2019, Radim Kroulík

Všech osm týmů Paddock ligy o víkendu odehraje další zápasy. Pro Gladiators to bude v Brně premiéra v nejvyšší lize. Zároveň startuje 4.Liga. Historicky první zápas čeká Jičín Hurricanes, kteří doma přivítají Warriors. O slovo se přihlásí i flagové ligy U15, U19 a nově i Flagová liga žen.

Paddock liga

Pilsen Patriots - Prague Lions
Loňská sezona bez výhry je v Plzni zapomenuta. Hned v prvním zápase dokázali Patriots zvítězit. Trojice amerických posil vlila týmu energii do žil. „Nový trenér přinesl skvělou morálku do týmu a podle toho hrajeme,” potvrdil receiver Jakub Rada. Ten si ve svém prvním zápase za muže připsal hned dva touchdowny. Vyrůstá v Plzni velký talent?

Po úvodní výhře čeká na Patriots těžký test. Do Plzně přicestují Lions. Hlavní trenér Jesse Thompson vidí zápas s jedním z hlavních favoritů na titul jako příležitost. „Bez ohledu na výsledek, tento zápas nám může hodně pomoc vytvořit útočnou i obranou tvář týmu. Budeme muset podat bezchybný a disciplinovaný výkon.” Thompson ví, jak chutná vítězství nad Lions, když v roce 2017 vedl Black Panthers k titulu.

Sílu soupeře si v Plzni uvědomují. „Bude to podstatně těžší zápas než proti Brnu,” potvrdil Rada. „Nesmíme opakovat chyby, jinak budou Lions trestat. Musíme se také vyvarovat faulů,” uzavřel Rada. Patriots se v prvním zápase dopustili hned 18 faulů pro 166 yardů.

Patriots s Alligators předvedli vyrovnaný výkon v útoku. Po zemi nasbírali 201 yardů, vzduchem 211. Quarterback Pahos ze svých 11 zkompletovaných passů hned třikrát zaznamenal touchdown. Dalších 140 yardů přidal americký quarterback po zemi. V obraně byl vidět Anthony Ratliff, který si připsal 5,5 tacků, 1 tackle pro ztrátu, 1 interception a 1 pass break up.

Prague Lions vstupovali do nového ročníku Paddock ligy společně se Steelers v roli favorita na titul. Oslabené Steelers dokázal pražský tým porazit, ale výsledek 7:0 nenaplnil očekávání. „Rozhodně nejsme spokojeni s výkonem, který jsme jako útok předvedli,” potvrdil Marek Suchý. Ten byl nakonec jediným hráčem Lions, který zaznamenal v úvodním zápase touchdown.

Výhra se ale počítá. Teď Lions vyráží na hřiště Patriots. „Patriots rozhodně nechceme podcenit. Kromě nových posil mají zahraničního trenéra, který má zkušenosti s českou ligou,” dodal Suchý. Sílu Patriots s novým trenérem si uvědomuje i trenér Lions, Zach Harrod. „Je naprosto zřejmé, že se Patriots angažováním Thompsona hodně zlepšili a mají pořádnou motivaci.”

Lions si budou chtít pohlídat především quarterbacka Pahose. „Je nebezpečný i po zemi, bude klíčové ho udržet,” potvrdil Harrod. Ten upozornil i na druhého importa Patriots. „Musíme mít přehled o tom, kde se na hřišti nachází Ratliff.”

Lions se budou chtít zlepšit především v útoku. Sedm bodů proti oslabeným Steelers bylo málo. „Je to jen na nás, abychom hráli na co máme. Musíme se vyvarovat chyb z prvního zápasu. Na to jsme se teď zaměřili nejvíce,” uzavřel Harrod. V běhové hře si Lions připsali pouze 46 yardů. V dobrém světle se v prvním zápase představil Jiří Kohut, který zaznamenal 104 yardů.

Zápas Patriots - Lions začíná v sobotu od 14:00.

Brno Alligators - Pardubice Stallions
Alligators si budou chtít spravit chuť po prohře s Patriots v prvním domácím zápase proti Stallions. „Vyhrát doma je vždycky důležité,“ neskrývá quarterback Tomáš Fortelný. Ten viděl v prohře s Patriots hlavně chyby vlastního týmu. „Když jsem se na ten zápas díval na videu, musím říct, že jsme si ho prohráli sami. Nebylo to tak, že by nás soupeř přejel. Jen se ukázalo, jak moc nám chybí zkušenosti,“ vykládá Fortelný. Zásah do mužstva před novou sezonou byl více než výrazný. „Kádr se fakt hodně obměnil, z loňska nám chybí dvanáct lidí,“ popisuje, jak obrovskou proměnou tým Alligators prošel.

Teď vidí Fotelný šanci na první vítězství. „Čekám, že to bude hezký a nejspíš i docela vyrovnaný zápas,“ tvrdí. Do týmu přišla i nová posila z Nového Zelandu, William Bartels, který by měl pomoci v útoku jako receiver.

Fortelný si proti Patriots připsal 174 yardů, 1 touchdown a 2 interceptiony. Možná právě Bartels bude stát za zlepšením útoku Brna. Alligators ale musí zabrat také v obraně a neopakovat inkasování 38 bodů.

To Stallions ukázali s Blades v obraně dobrý výkon. Až do poslední akce zápasu držela soupeře na třech bodech. Poslední akcí zápasu pustila touchdown Imrovi, který jen korigoval skore. „V minulých letech naše obrana spíš zaostávala, ale teď jsme předvedli, že letos to bude jinak,” pronesl Stanislav Lepič. Stallions sice nezabránili Blades v posouvání po hřišti, v klíčových momentech ale dokázali zabrat a zabránit Ústí v získání bodů.

Teď se obrana Stallions chce zaměřit na běhový útok Alligators v čele s Davidem Kilianem. „Mají kvalitní běhovou hru, ale umí překvapit i vzduchem,” upozornil Lepič na Fortelného. Ten měl v loňské sezoně proti pardubické obraně vydařený zápas, když si připsal 384 yardů a 2 touchdowny.

V útoku budou chtít navázat Stallions na druhý poločas proti Blades, ve kterém se po pomalém začátku rozjeli. I letos spoléhají Pardubice především na passový útok. Quarterback Ray Catapano si v premiéře připsal 297 yardů a 3 touchdowny. Ve vzduchu se opíral především o Jana Horáčka, který zaznamenal 152 yardů a touchdown a Tomáše Jelínka, který přidal 91 yardů a touchdown.

Zápas Alligators - Stallions začíná v sobotu od 14:00.

Brno Sígrs - Vysočina Gladiators
Sígrs v loňské sezoně došli až do semifinále. Ambice jsou tak pro druhou sezonu v Paddock lize vysoké. „Chtěli bychom se zase o kousek polepšit,“ přeje si trenér Petr Švanda. Cílem je podle všeho postup Sigrs do play off. „Kdyby se povedlo pootevřít brány Czech Bowlu,“ zasní se na moment. „Ale minimálně účast v play off chceme,“ dodává vzápětí.

Letos se Sígrs musí obejít bez Filipa Ondráška, který odešel do Black Panthers. Quarterbackem tak bude Wesley Geisler. „Kluci z Ameriky už u nás na téhle pozici hráli, ale byl to spíš záskok, byla to improvizace. Teď jsme se poprvé rozhodli pro tento krok,“ dodal k americkému quarterbackovi Švanda.

Zápas proti Gladiators bude pro Sígrs neznámou. Vysočina odehraje první zápas v Paddock lize. „Čekám že oba týmy udělají dost bodů, protože mají schopné útoky. Výsledek bude asi těsný, ale věřím, že úspěšní budeme my,“ tvrdí Švanda.

Gladiators čeká rychlá aklimatizace v nejvyšší lize. „Je to první zápas sezony, takže cíl je rychle se dostat do tempa,” doplnil hlavní trenér Ondřej Paulus. „Hrát jistou hru a nedělat chyby,” vyjmenoval klíč k úspěchu.


V Gladiators se budou v útoku opírat o quarterbacka Reginalda Langforda. Ten v Česku působil v roce 2017, kdy v dresu Stallions získal i ocenění pro MVP útoku ligy. „Cítím, že jsme dobře připraveni na tento zápas i na sezonu,” hlásí Langford. Ten je v Česku už od února. „Měl jsem hodně času na sehrání.”

Langford očekává od zápasu speciální náboj. „Jelikož jde o první zápas v této lize, emoce pojedou naplno. Přijde mi, že se od nás toho moc neočekává, takže se těším až vyběhneme na hřiště a ukážeme všem, že jsme schopni v této lize být vyrovnaným soupeřem,” dodal Langford.

Zápas Sígrs - Gladiators začíná v neděli od 14:00.

Aquaponik Ostrava Steelers - Ústí nad Labem Blades
Steelers vstupovali do Paddock ligy amerického fotbalu s velkým očekáváním. Ostravský tým skončil předchozí dva ročníky na druhém místě a po odchodu Prague Black Panthers se cesta na trůn otevřela ještě o něco víc. Jenže start ligy neproběhl podle představ. Americkou posilu, Randalla Schroedera, skolila před sezonou operace slepého střeva. K úvodnímu zápasu na hřišti Prague Lions tak nastoupil nestor Steelers, Alan Kosniovský. Přes jeho statečný boj si Steelers odvezli z Prahy prohru 0:7.

Do druhého zápasu přichází útok Ostravy v pozměněné podobě. „Na pozici quarterbacka nastoupí AJ Palazzolo,” potvrdil hrající manažer týmu, Adam Synáček. „Je to velice zkušený hráč, který bude záskokem do uzdravení Randyho,” nastínil Synáček plán.

V úvodním zápase ale nebyl jediný problém v absenci zahraničního quarterbacka. Přihrávky Kosniovského často nedokázali spoluhráči zpracovat. „Receiveři se musí soustředit na chytání míče a teprve až potom na to, co budou dělat po jeho zachycení,” uvědomoval si nedostatky v útoku Synáček.

S výkonem obrany mohli být v Ostravě po prvním zápase spokojení. „Musíme pracovat na disciplíně a pokrytí dlouhých passových přihrávek,” hledal Synáček prostor pro zlepšení. Právě tento důrazný obránce má s disciplínou problémy a často se dopouští zbytečných faulů.

Premiéru v nejvyšší Paddock lize mají Blades za sebou. V prvním zápase nového ročníku podlehli pardubickým Stallions 9:20. Blades ale brali první zkušenost s Paddock ligou pozitivně. Především obrana se dočkala pochvaly. „Myslím, že obrana měla proti Stallions celkem dobrý zápas. Několikrát sebrala i soupeři míč,” pochválil kolegy Jakub Imr.

Imr byl nakonec jediným hráčem Ústí, který zaznamenal touchdown. V poslední akci zápasu korigoval výsledek výstavním skórem. „Musíme být schopni systematicky posouvat míčem po zemi i vzduchem,” burcuje Imr.

Jednoduché to mít Blades nebudou. Ostrava byla v posledních dvou ročnících ve finále. Letos myslí opět pouze na titul. „Nebude to pro nás vůbec lehký zápas. Musíme se připravit na silové pojetí fotbalu,” upozornil trenér Blades, Martin Šindler.  S tím mohou mít Blades po přechodu do nejvyšší ligy problém. „S tím jsme se ve druhé lize neměli šanci setkat,” potvrdil Šindler.

Ostravský tým se vyznačuje tvrdostí, kterou často eliminuje útoky soupeřů. V posledních letech patřila obrana Steelers k nejlepším v Paddock lize. O to větší tlak bude na útok vedený trenérským esem Danielem Leškem, aby na zkušené Steelers vyzrál.

Zápas Steelers - Blades začíná v neděli v 15:00.

4.Liga

Budweis Hellboys - Tábor Foxes
Hellboys se po loňské účasti ve 3.Lize přesunuli do 4.Ligy. Bohaté zkušenosti z vyšší ligy by měli Hellboys posunout do role favoritů. Budoucnost Hellboys přitom nemusí být tak temná, jak by sestup o jednu ligu níž mohl napovědět. Loni na podzim se juniorský tým probojoval až do finálového Junior Bowlu.

Proti Hellboys budou stát o víkendu Foxes, pro které je to již třetí sezona. První sezona byla v duchu získávání zkušeností. Loni již s bilancí 3-3 ukázali, že se s nimi musí počítat do bojů o finálovou účast.

Zápas Hellboys - Foxes začíná v sobotu od 14:00.

Most Hunters - Teplice Nordians
Hunters mají premiérovou sezonu plnou získávání prvních zápasových zkušeností za sebou. První sezona bývá pro nový klub těžká. Hunters nebyli výjimkou a v sezoně si nepřipsali vítězství. Jak ale ukázali například Foxes, druhá sezona už může být o něčem jiném.

Proti budou Nordians. Ti nezažili v loňském roce vydařenou sezonu. Po účasti v Iron Bowlu se od Teplic očekával podobný výsledek. Nakonec z toho byla bilance 2-4 a poslední zápas dokonce Nordians kontumovali.

Zápas Hunters - Nordians začíná v sobotu od 14:00.

Jičín Hurricanes - Karlovy Vary Warriors
Premiérovou sezonu v soutěži mužů zahájí o víkendu v Jičíně. A na začátek hned přivítají loňského účastníka Iron Bowlu, Warriors. Část Hurricanes již odehrála zápasy v dresu Bucks, takže nějaké zápasové zkušenosti hráči mají. Ale jak ukázali loni Hunters, premiérová sezona bývá velmi těžká.

Warriors byli loni jedním z největších překvapení celé soutěže mužů. V roce 2017 Warriors do soutěže ani nezasáhli, a tak se při loňském návratu neočekával příliš dobrý výsledek. Jenže Warriors měli jiný názor a dokráčeli až do finále. V zápase s nováčkem tak budou favority.

Zápas Hurricanes - Warriors začíná v neděli od 14:00.

Flag

O víkendu startují hned tři flagové soutěže. Do Flagové ligy U15 se letos přihlásilo 9 týmů. Úvodní turnaj se odehraje v neděli v Praze, kam zavítají domácí Lions, Bobcats, Black Panthers a Steelers. Flagová liga U19 začne sobotním turnajem v Příbrami. Tam zavítají Alligators, Blades a Mustangs. Novinkou letošní sezony je Flagová liga žen, které se účastní Teplice Hilders, Brno Amazons a Příbram Bobcats. První turnaj se odehraje v sobotu v Příbrami.