Home  /  Zprávy  /  Dozvuky Paddock Czech Bowlu XXVI

Dozvuky Paddock Czech Bowlu XXVI

(pá) 26. červenec 2019, Radim Kroulík

Finále Paddock ligy je minulostí. Než se vrhneme na podzimní část sezony, kterou odstartuje ME ve flagu v Izraeli v podání ženského týmu, vraťme se ještě jednou k finálové bitvě mezi Ostravou Steelers a Prague Lions. Vyrovnaný zápas totiž přinesl několik zajímavostí a klíčových momentů.

Čtvrtý down, co rozhodl

Jedním z klíčových momentů byl čtvrtý down útoku Steelers dvě a půl minuty před koncem zápasu za stavu 23:21 pro Steelers. Ostrava měla před sebou těžké rozhodnutí. Míč byl na 44 yardech na soupeřově polovině a útok potřeboval zisk dvou yardů. O akci, která vedla k situaci 4&2, se tolik nemluví, ale rozhodně stojí za zmínění. V situaci 3&9 zachytil uprostřed hřiště pass Jiří Šimečka a v okruhu čtyř yardů nebyl jediný obránce. Šimečka se otočil s míčem a běžel k zisku prvního downu, který by téměř rozhodl o vítězství Steelers. Safety David Michálek v otevřeném prostoru vystavil receiverovi Steelers tvrdou stopku. Místo zisku prvního downu tak Steelers museli zahrávat 4&2.

Ostrava si pro klíčové rozhodnutí vzala timeout a nakonec se rozhodla ponechat útok na hřišti. Útočná akce Steelers měla velkou šanci na úspěch. Obrana Lions ponechala v boxu pouze 3 defenzivní lajnmeny a dva linebackery. Steelers měli k dispozici 6 blokařů (OL a Dvorského). „Stále věřím, že to bylo správné rozhodnutí,” uvedl Webster.

Bohužel pro Ostravu došlo k nedorozumění těsně před snapem. Ofenzivní lajna totiž zahrála tzv quarterback sneak, kdy si quarterback převezme míč přímo z pod centra a snaží se získat rychle yardy. Webster a Dvorský ale hráli „quarterback lead”, kdy je quarterback přibližně 5 yardů od centra v klasickém postavení a po snapu následuje running backa, který mu dělá cestu. Rozdíl v těchto zdánlivě podobných akcích? Při sneaku nebkolují ofenzivní tacklové endy. Libor Boucký a Tomáš Pazourek pak měli volnou cestu pro tackle pro ztrátu yardů. „Kdybychom to správně odblokovali, bylo vítězství naše. Bohužel jsme ale každý hráli jinou akci, a proto zůstali oba endi neblokovaní,” vysvětloval klíčovou akci quarterback Steelers, Douglas Webster.

Steelers po zápase litovali rozhodnutí ponechat na hřišti útok. „Zklamal jsem celý tým svoji chybou, když jsme nepuntovali na čtvrtý down,” okomentoval po zápase klíčovou situaci Garrett Griffeth. Také Martin Wasserbauer označil bezprostředně po zápase rozhodnutí za chybné. „Tím rozhodnutím nekopat na čtvrtý down jsme ztratili šanci. Dali jsme Lions dobrou pozici a tím jsme to prohráli.”

Safety, co nakonec nerozhodlo

Dalším diskutovaným momentem zápasu bylo safety, které Lions inkasovali za intentional grounding ve své endzóně. Hayes se s míčem dostal pod tlak obránců a míč před složením zahodil. „Hned po akci přiběhl head linesman a oznámil mi, že v oblasti dopadu míče nebyl žádný recevier a míč určitě nepřešel line of scrimmage. Tím pádem se jednalo o faul intentional grounding v endzóně a následovalo safety. Na videu jsem viděl, že se quarterback dostal pryč z tackle boxu a následně jsem hledal, jestli v oblasti dopadu míče byl receiver, což podle mého názoru nebyl. Vidím to jako správné rozhodnutí,” okomentoval dramatickou situaci rozhodčí Hameder. To potvrdila i Komise rozhodčích. „Vzhledem k rychlosti pohybu vracejícího se hráče a vzdálenosti lze říci, že rozhodnutí na hřišti bylo správně a v rámci výkladu daného pravidla.”

Steelers dostali akci navíc

Závěr zápasu přinesl kontroverzní situaci. Steelers v posledních vteřinách utíkal čas a snažili se ho zastavit zahozením o zem. „Šel jsem se zeptat line judge, jestli byla formace před snapem alespoň na vteřinu v klidu, což jsem dostal informaci, že ano. Následně jsme se shodli, že čas určitě nevypršel a zbývají tedy dvě vteřiny. Bohužel to byla z naší strany chyba. Formace set na vteřinu nebyla, mělo se jednat o faul, který by navíc znamenal desetivteřinový odpočet a zápas by skončil. Tuto akci jsme měli přezkoumat na videu, bohužel jsme si byli jistí správností našeho rozhodnutí,” uvedl k nepřehledné situaci Hameder. Stejného názoru je i Komise rozhodčích. „Vrácení času sice bylo správně, protože quarterback „spiknul” míč před vypršením hrací doby. Formace ale nebyla „set” a měla přijít penalizace pro false start. Jelikož by tato penalizace zastavila čas, nesla by v sobě v poslední minutě 4. Čtvrtiny i ztrátu 10 sekund, čímž by zápas byl ukončen. Zde Steelers dostali jednu akci, která se neměla hrát.

MVP s neobvyklými statistikami

Nejužitečnějším hráčem zápasu velmi často bývá quarterback, který nahází hodně yardů a touchdownů. Případně je vítězem někdo, kdo naprosto vyniká ve statistikách na své pozici. Nejužitečnějším hráčem Paddock Czech Bowlu se stal Lukáš Růžek, který se k této ceně dostal přes svoji univerzálnost (1 run pro 1 yard, 1 touchdown, 1 interception, 1 sack a 6,5 tacklů). Opora Lions byla u klíčových akcích zápasu. Nejprve si ve třetí čtvrtině připsal interception v redzóně. Následně skóroval vítězný touchdown a zápas ukončil složením Webstera v poslední akci zápasu. „Takové zápasy rozhodují většinou jedna nebo dvě akce. Nám se podařilo zastavit čtvrtý down a následně jednou akcí přejít téměř celé hřiště. Já jsem potom dal velmi jednoduchý touchdown, protože ofenzivní lajna to zvládla výborně. Tam by prošel i slepý,” hodnotil Růžek s medailí na krku a cenou pro MVP v ruce.

Nečekaný hrdina Kadlec

Nečekaným hrdinou závěru zápasu byl lionský Lukáš Kadlec. Ten si nejprve připsal 50yardový catch (jeho jediný v zápase). A následně zachytil dvoubodové potvrzení. Vydařenou akcí lze označit i odkop Kadlece po safety, kdy útok Steelers začínal hluboko ve svém poli.

Jak se zrodila akce, která posunula Lions k vítěznému touchdownu? Zach Harrod tuto akci připravil až v průběhu zápasu. „Ta akce byla můj nápad a nadesignoval jsem ji uprostřed třetí čtvrtiny. Pak jsme čekali na vhodný moment, protože jsme věřili, že tato akce bude klíčová. Lukáš Kadlec je možná náš nejrychlejší hráč v týmu. Viděl jsem v průběhu zápasu, že přetěžují naší trips stranu, když jsme hráli empty s Archie Stevensem. Počítal jsem s tím, že obrana Lukáše nezná a navíc měl Lukáš čerstvé nohy.” To se nakonec potvrdilo, když Kadlec pláchl Adamovi Synáčkovi a zamířil si to k endzóně Steelers.

Dvoubodové potvrzení

Lions po touchdownu získali dva body, když holder Ashley Bailey našel passem Kadlece. Tato akce ale podle Harroda vznikla improvizací po nepřesném long snapu. „Měli jsme poměrně vyhrocenou konverzaci na sideline, jestli máme jít pro dvoubodové potvrzení. Tyto akce trénujeme po celou sezonu a měly jsme jich pár připravených i pro tento zápas. Nakonec jsme se rozhodli kopat. Málem jsem si ale kvůli tomu vzal náš poslední timeout a chtěl jsem poslat útok na hřiště.”

Time management v závěru

Jedním z důvodů, proč byl touchdown Růžka zdánlivě tak jednoduchý, je ten, že ostravská obrana se rozhodla inkasovat touchdown a dát tak čas svému útoku na poslední drive. Viditelné je to například u Adama Synáčka, který po snapu stál na místě a roztáhl ruce, přestože Růžek mířil přímo k němu.

Tato část zápasu nabídla hned několik zajímavých situací a chyb. Steelers se mohli lepším hospodařením s časem dostat do útoku s míčem mnohem dříve. „Měli jsme je nechat skórovat hned z té passové akce,” litoval Synáček po zápase. Lions na druhou stranu již nemuseli svému soupeři míč vůbec půjčit. Pro Lions ale bylo prioritou dostat se do endzóny. „Chtěli jsme hlavně skórovat a až potom řešit čas,” dodal Harrod. Pokud by Lukáš Kadlec skóroval první akcí drivu, měl by útok Steelers 2:14 na obrat.

Následnou akcí se Lions po zemi do endzóny nedostali. Na časomíře svítilo 1:43, když na zemi zůstal ležet ostravský Petr Foldyna. Čas se zastavil a dle pravidla se měl spustit na ready for play (tzn. na písknutí rozhodčího) a play clock měl být z důvodu zranění obránce nastaven na 40 sekund. Lions tak mohli počkat téměř na 1:03 před rozehráním. Harrod si u rozhodčích vyžádal, jestli časomíra může být spuštěna na snap. V této situaci nemá trenér právo volby pro spuštění hracího času. „K našemu překvapení chtěl trenér Lions časomíru spustit na snap a v tom momentu jsme si neuvědomili, že tato konkrétní situace volbu nenabízí,” přiznal chybu hlavní rozhodčí Stanley Hameder. Lukáš Růžek tak skóroval v čase 1:40 před koncem zápasu. Pokud by Lions chtěli, mohli využít více času a kopnout vítězný field goal tak, aby se Steelers již nedostali s míčem do útoku.

Double pass Steelers

Hned druhou ofenzivní akcí zvolili Steelers trikovou akci. Webster přihrál zpětnou přihrávku na Vysloužila, který následně poslal pass na Sokola. Tuto spolupráci neviděli ostravští fanoušci v sezoně poprvé. V zápase s Alligators takto skórovali touchdown. Jediný rozdíl byl, že tentokrát byl Vysloužil před snapem v motionu.

Bratrské dvojice

Finále nabídlo hned několik bratrských dvojic na hřišti. Lukáš Česlík a Adam Česlík se dokonce objevili proti sobě, když Lukáš hájí barvy Steelers, Adam zase Lions. V dresu Lions pak spolu hráli Libor Boucký a Lukáš Boucký, David Šaněk a Michal Šaněk a také Filip Ječný a Jakub Ječný. V dresu Steelers hráli bok po boku Jakub Tröster a Ondřej Tröster. Z důvodu zranění jsme přišli o další bratrskou dvojici. Lukášovi Růžkovi pouze z tribuny fandil runningback David Růžek.

Harrodova obrátka o 180 stupňů

Hlavní trenér Lions, Zach Harrod, dlouhé roky musel trpět neúspěchy nejstaršího českého klubu. Dvě semifinálové prohry z posledních dvou ročníků ligy málem vyústily v konec Harroda u Lions. „Moc lidí to neví, ale málem jsem po minulé sezoně úplně s fotbalem skončil,” uvedl Harrod na tiskové konferenci s trofejí v ruce. „Dlouho jsem nad tím přemýšlel a mluvil o tom s celou rodinou.”

Harrod v Lions zůstal a mohl se radovat z titulu, který Lions tak dlouho unikal. Pro Harroda to bylo velmi speciální období. Týden před Czech Bowlem se mu totiž narodil druhý syn. „Je to úžasný pocit. Naštěstí přišel na svět dost brzo, abych se mohl soustředit na zápas. Musím hodně poděkovat manželce,“ dojatě popisoval po zápase Harrod. „Byl to možná nejlepší týden v mém životě,” dodal.

Konec Griffetha ve Steelers

V průběhu týdne Steelers oznámili, že hrající trenér Garrett Griffeth se v sezoně 2020 v dresu Ostravy nepředstaví. Jeho působení v Ostravě tak skončilo třemi stříbrnými medailemi. Na první pohled hořká bilance po třech letech strávených v Ostravě. Na druhou stranu sezonu před Griffethem zakončili Steelers s bilancí 1-9. Griffeth bude v budoucnu působit v Austrálii. Manažer klubu, Adam Synáček, prohlásil, že Griffeth pomůže s hledáním svého nástupce.

Naopak Lions se v pořadu Téma sportovních zpráv na ČT sport nechali slyšet, že usilují o návrat Michaela Hayese na pozici quarterbacka.

Nestárnoucí legenda končit nehodlá

Před zápasem se v Ostravě spekulovalo, že Czech Bowl bude pro 52letého Wasserbauera poslední zápas kariéry. V pozápasovém rozhovoru pro ČT sport nevyloučil pokračování i v příští sezoně. „Je to těžké. Asi dokud mě trenéři nevyhodí ze hřiště,” dodal.

Wasserbauer nebyl jediným hráčem na hřišti, který toho má hodně odehráno. Na straně Lions odehrál zápas Kamil Rusín, kterému je 44 let. Ani on nebyl pouhým maskotem pro štěstí svého týmu. Rusín byl na hřišti i v posledním obranném drivu Lions.

Žádost o ruku

Velkou výhru si odnesl ze hřiště ostravský Sylwester Rosik. Ten hned po zápase na hrací ploše požádal svoji přítelkyni o ruku. 

A co dál?

Paddock Czech Bowl XXVI nezklamal. Potvrdilo se, že o titul se bude bojovat do samotného závěru zápasu. Všichni fanoušci fotbalu si teď určitě přejí, aby i budoucí Czech Bowly nabízely podobné drama. Naše pozornost se teď pomalu přesune na druhou polovinu roku. Národní tým žen ve flagu vyrazí na přelomu srpna a září do Izraele na Mistrovství Evropy. Následovat budou soutěže žen, juniorů a dorostu. Chybět nebude ani pokračování Flagové ligy U15, která jako jediná pokračuje z jarní části. A samostatnou kapitolou je reprezentace mužů, která se v kvalifikaci na ME utká doma s úřadujícími šampiony z Francie a druhý zápas odehraje v Srbsku.