Home  /  Zprávy  /  Češky vstoupily na ME prohrami s Dánskem a Izraelem

Češky vstoupily na ME prohrami s Dánskem a Izraelem

(pá) 30. srpen 2019, Radim Kroulík

Flagové mistrovství Evropy se odehrává v Jeruzalémě, ve sportovním komplexu Kraft Family stadium, který byl v Izraeli postaven majitelem New England Patriots.

Česko - Dánsko 20:32

Zcela prvním představením české flagové reprezentace na Mistrovství Evropy byl zápas proti Dánsku a navíc v zápase, který byl přenášen online. Coin toss určil, že Češky začínají obranou a prvních pár minut zápasu bylo v opatrném duchu. Pro oba celky to tedy znamenalo nepopulární tři a ven.

Česká republika byla ovšem první, kdo otevřel skóre a na třetí down překvapila dánskou obranu Adriana Štefanová, která se lépe zorientovala v souboji se svým obráncem a došla si pro pass z rukou quarterbacka Daniely Hanzlové. Potvrzení se podařilo dánské obraně zblokovat a Češky byly rázem ve vedení 6:0.

Hned dalším drivem bylo ovšem vše jinak. Dánský tým nám oplatil stejnou mincí a stejně jako my skórovaly dlouhým passem a vyrovnaly na 6:6. Téměř okamžitě po ohlášení 2 minut do konce prvního poločasu se podařilo dánské QB najít volného WR v zadním rohu endzóny a stav se rychle změnil na 6:13 pro Dánsko.

Běžela poslední minuta prvního poločasu a na hřišti byl český útok. Nikola Vokurková tentokrát překvapila dánskou obranu a přes polovinu hřiště utekla pro snížení na 12:13. O důležité potvrzení, které vyrovnalo stav na 13:13, se nenechala připravit Kamila Valouchová, nováček v české reprezentaci.

Poločasová přestávka byla krátká a ani stín pod tribunou nepřinesl nutné osvěžení. Teplota se blížila k 35°C. Češky začínájí útokem a Kamila Valouchová znovu utvrdila trenéry, že její nominace byla oprávněná. Její touchdown potvrdila složitým catchem Nikola Vokurková a Češky se ujaly vedení 20:13.

Dánská odpověď na sebe nenechala dlouho čekat a soupeř srovnal na 20:20. Dánská hra na dva quarterbacky motala hlavu české obraně. Zlom přišel ve chvíli, kdy neúmyslný faul z naší strany zařídil automatický první down pro dánský útok a trest přišel záhy, Dánsko navyšuje na 0:26.

Do konce zápasu zbývají necelé 2 minuty a Češky šly do útoku. Drive bohužel zastavil turnover a hned vzápětí další touchdown. Skóre se 20 sekund před koncem zápasu změnilo na konečných 20:32.

Izrael - Česko 13:12

První prohra mrzela, o to větší chuť měl náš tým do zápasu proti domácímu celku. Izrael nám měl co vracet, na MS v Panamě jsme je porazily těsnou výhrou 12:6 a tím je přeskočily o jednu příčku v celkovém pořadí.

Stejně jako v předchozím zápase, i tentokrát začala zápas obrana českého týmu. Izraelský útok se v prvním drivu představil běhovými akcemi, kterými se jim snadno dařilo postupovat hluboko do pole našeho týmu. V prvních minutách zápasu se svojí systematičností dostal Izrael do vedení 7:0.

Stejně jako domácí celek ukázal svou sílu v prvním drivu, tak i Češky svojí passovou hrou rychle překonaly celé hřiště. Bohužel koncovka se nevydařila, a tak se skóre neměnilo. Stejně jako v předchozím zápase se i Izrael bránil proti nebezpečným českým blitzařkám hrou na dva quarterbacky. Ukázalo se, že domácí celek je poněkud nebezpečnější než bylo Dánsko. Obě izraelské QB totiž dokázaly s míčem běžet, a to stylem a rychlostí starting running backa. Útok byl zastavován z obou stran a výkony obou celků byly na stejné úrovni. Těsně před koncem poločasu se české obraně podařilo upravit obranné schéma tak, aby dokázala eliminovat běhy QB a poločas skončil za stavu 7:0 pro domácí.

Do druhého poločasu vlétly Češky jako uragán a hned z prvního drivu našla Daniela Hanzlová zcela nebráněnou Alžbětu Heroschovou, která snížila vedení izraelského celku na 7:6. Pokus o potvrzení za 2 body byl bohužel neúspěšný, proto do vyrovnání chyběl 1 bod.

Nová defenzivní strategie se zdála pro izraelský útok poněkud likvidační, a proto byl na hřišti znovu český útok. Pro velký úspěch Hanzlová zopakovala spolupráci s Heroschovou a český tým jde do vedení 7:12.

Byly ohlášeny poslední 2 minuty zápasu a izraelský útok dokázal vymyslet, jak na českou obranu a QB si doběhla pro touchdown. Necelou minutu před koncem zápasu se Izrael ujal vedení 13:12.

Česká reprezentace zachovala chladnou hlavu a postupným útokem se přiblížila k endzoně. Do třetice nám QB Hanzlová ukázala, že Heroschová byla v tomto zápase její jistota a zachycením dlouhé přihrávky se již celá česká střídačka radovala z výhry. Bohužel rozhodčí ukazuje, že hráčka byla mimo endzónu.

Český tým ještě zamířil passem do endzóny, ale žádná z přihrávek se neujala. Konečné skóre 12:13 odsoudil Češky k druhé prohře na turnaji.

Páteční harmonogram:

Česko - Francie začátek zápasu 9:30
Česko - Rusko začátek zápasu 12:15

Autorka článku: Michaela Rom