Home  /  Zprávy  /  Vstříc NFL! Miroslav Kysilka bojuje o životní příležitost

Vstříc NFL! Miroslav Kysilka bojuje o životní příležitost

(po) 2. prosinec 2019, Radim Kroulík

Historický okamžik. Ofenzivní lajnmen Prague Black Panthers, Dresden Monarchs a české reprezentace, Miroslav Kysilka, se zúčastnil NFL International Combine v Německu. Projekt NFL dává příležitost hráčům z Evropy a ostatních kontinentů ukázat své dovednosti. Combinu se zúčastnilo 32 hráčů z celého světa, z toho 8 ofenzivních lajnmenů. A mezi nimi právě i český zástupce. (Více se o účasti Kysilky na NFL International Combine dozvíte přímo od něj v podcastu v Apple podcastechSpotify, SoundCloud nebo Youtube).

O pozvánce se Kysilka dozvěděl na začátku srpna. „Byl jsem zkontaktován jedním ze zaměstnanců pobočky NFL v Londýně.” Následoval kolotoč příprav. „Neměli zájem o „highlights” videa, chtěli kompletní zápasy.” Tím to ale neskončilo. Zástupci NFL chtěli mít o Kysilkovi všechny dostupné informace. „Měl jsem hodinové interview po telefonu se zástupcem NFL. Probrali jsme celý můj život od ranných let až do současnosti,” dodal Kysilka.

Na podzim byl Kysilka stále v sezonním zápřahu, protože druhou polovinu roku hrál v německé GFL za Dresden Monarchs a k tomu se hrály dva zápasy reprezentace. „Chci se dostat na Floridu, a tak jsem si pohrával s myšlenkou, že bych sezonu v Monarchs zabalil, abych měl měsíc a půl na přípravu na Combine.” Nakonec se rozhodl v týmu zůstat. „Moje svědomí mi to nedovolilo. Neumím se vykašlat na tým,” vysvětlil. Kysilka tak musel zkloubit náročný program play off v GFL, reprezentaci a také pravděpodobně současný vrchol kariéry, Combine.

Ten začal v pátek 18. října, tedy jen tři týdny po skončení v GFL a navíc mezi zápasy reprezentace. „Příprava byla omezená, ale snažil jsem se připravit především na technické věci jako starty a další specifické drilly,” dodal Kysilka, který byl se svým výkonem na Combine spokojený „Myslím si, že přestože jsem měl jen tři týdny na přípravu, tak se mi to povedlo lehce nad očekávání.”

Osobní řidič

Asi nikoho nepřekvapí, že si NFL dala na organizaci Combinu záležet. „Organizace byla nesmírně profesionální. Začalo to už pohovory a jednáním před samotným Combinem. Samozřejmě doprava byla hrazená přímo NFL. V pátek na letišti čekal osobní řidič, který mě odvezl letiště na místo.”

Hlavním bodem pátečního programu byla administrativa a představení místa konání. „Dorazil jsem v pátek kolem 19 hodiny a potom už prakticky nebyl prostor pro jiný program.” Na první příležitost ukázat se si Kysilka musel počkat až do sobotního odpoledne, kdy se začalo měřením. „Výška, váha, rozpětí rukou, délka paže, šířka ruky. Dále bylo focení,” uvedl Kysilka k prvním zážitkům z Combinu.

Akce na hřišti i mimo něj

Poté již následovala akce na hřišti. „Začalo se s combine disciplínami, kdy jako první přišel na řadu bench press.” V něm mají hráči za úkol zvednout maximální počet opakování se 100 kilogramy. „Udělal jsem 21 opakování, což mezi lajnaři stačilo na druhé místo.” Po bench pressu pokračovalo testování ve skoku do výšky a také balanční cviky. „Byly tam cviky například na jedné noze se zavřenými oči.” 

Poté přišel na řadu rozhovor s LeCharlesem Bentleym, bývalým hráčem NFL, který má v tomto programu ofenzivní lajnmeny na starost. „Rozhovor mi dal obrovskou zkušenost s náhledem do fungování NFL. Jak to tam vypadá, a jak se tam člověk musí chovat. Je to dost odlišné od toho, jak bereme fotbal tady u nás,” dodal k rozhovoru Kysilka. „Druhá část rozhovoru se víc upínala k fotbalu, kdy jsme řešili jednotlivé herní situace. Chtěl po mě, abych mu nakreslil akce z různých formací,” vysvětlil obrovitý lajnmen.

Hlavní program byl v neděli, kdy přišly na řadu také fotbalové drilly. „Bylo tam víc lidí od NFL než samotných hráčů.” Začalo se tradičními drilly, které fanoušci NFL znají z Combine před draftem. Po sprintu na 40 yardů následoval skok do dálky a další běžecké drilly na hbitost. „Následovala krátká pauza a pokračovalo se drilly pro ofenzivní lajnu. V osmi lidech jsme šli vše dvakrát a snaží se to dělat na tisíc procent, tak to bylo dost vyčerpávající. Tempo bylo opravdu vysoké, ale v této části ničeho nelituji,” dodal Kysilka ke svému výkonu.

Co dál?

Po skončení fotbalových drillů začali hráči odjíždět na letiště. „Žádné oficiální zakončení nebylo.” Se svým výkonem je Kysilka spokojen, přestože vidí prostor pro zlepšení. „Spíš jsem spokojen. Samozřejmě vždy to může být lepší a musí to být lepší. S tím omezeným tréninkem, který jsem na to měl, jsem spokojen.”

Kolik hráčů se dostane do dalšího kola na kemp na Floridě se Kysilka nedozvěděl. „Bude vybrán pro nás neznámý počet hráčů. Ti pak budou tři měsíce trénovat na Floridě. Pevné datum, kdy dojde k výběru, nám řečeno nebylo, ale myslím si, že výběr se bude pohybovat kolem deseti hráčů.” Velkou roli pro další pokračování v programu bude hrát nejen celkový počet vybraných hráčů, ale také počet hráčů v jednotlivých pozicích. „Program na Floridě začíná někdy v druhém týdnu v lednu, pokud se nepletu, takže do konce roku by to mělo být zveřejněno určitě,” vysvětlil Kysilka.

Jaké si dává šance na postup? „Hodnotit sám sebe je vždy těžké. Myslím, že jsem se pohyboval mezi lajnaři na nějakém druhém až třetím místě. Pokud by brali pouze jednoho ofenzivního lajnaře, tak tam byl velice šikovný brazilský guard, který v atletických dovednostech vyčníval. Záleží, jaký klíč pro výběr použijí,” dodal Kysilka. „Kdyby mě nevybrali, tak by to zklamání bylo, ale také by zaléželo, koho by vzali místo mě. Pokud by vybrali pouze brazilského guarda, tak bych mohl být zklamaný maximálně sám ze sebe,” uzavřel Kysilka.