Home  /  Zprávy  /  Předseda ČAAF zůstává optimistou. Paddock ligu chceme odehrát, říká

Předseda ČAAF zůstává optimistou. Paddock ligu chceme odehrát, říká

(st) 1. duben 2020, Radim Kroulík

Poslední březnový víkend měl odstartovat dvacátý sedmý ročník Paddock ligy amerického fotbalu. Oproti hokeji nebo kopané měl americký fotbal výhodu. Zákaz volného pohybu osob v souvislosti s koronavirem ho nezastihl před vrcholem soutěže. Kluby a fanoušci tak stále mohou doufat v odehrání kompletní sezony.

Předseda ČAAF, Filip Hobza, zůstává optimistický. Uvědomuje si, že jiné sporty jsou v složitější pozici. „Nezáviděl jsem kolegům z hokeje, kteří se museli vypořádávat s vládními opatřeními prakticky hodiny před začátkem zápasů play off. Mohli jsme vyčkávat až podle situace, která se měnila téměř z hodiny na hodinu.”

Až když bylo jasné, že se na konci března proti sobě Prague Lions a Vysočina Gladiators v předehrávce prvního kola nepředstaví, vydala Rada ČAAF rozhodnutí. „Vypsané soutěže se ve stávající podobě ruší. Jakmile to situace dovolí, budou všechny soutěže vypsány znovu.”

Stejně jako tradiční fotbal také americký fotbal věří, že by se mohlo začít hrát v červnu. Jaká opatření budou v květnu nebo v červnu je teď věštění z křišťálové koule.

Přestože by se mohlo zdát, že má americký fotbal ještě dost času, tak opak je pravdou. V září mají začít mládežnické kategorie. To si Hobza dobře uvědomuje. „V našich podmínkách je téměř nereálné očekávat, že by všechny kluby byly schopné najít tréninkové i zápasové prostory pro odehrání sezony mužů i mládeže. Jestliže začneme později než v červnu, tak budeme muset improvizovat u mužů i mládeže.”

Výzva a eSport

V současné době, kdy je v platnosti omezení vycházení, se ČAAF rozhodla podpořit nařízení Vlády výzvou. Ta zní jasně: „Zůstaň doma!” Fanoušci amerického fotbalu sdílejí na Facebooku asociace své fotky. Na nich ukazují, jak tráví nucený čas doma ve společnosti amerického fotbalu. Generální partner asociace, Paddock, je za zodpovědný přístup odměnil.

Fanoušci amerického fotbalu se mohou v následujících týdnech těšit alespoň na virtuální ligu prostřednictvím simulace Madden NFL. „Chceme jít s dobou a připravujeme první oficiální ročník v esportu. Věřím, že na své si přijdou hráči i fanoušci. Madden je mezi naší komunitou velmi populární hrou,” poodkryl Hobza a dodává: „Musíme se adaptovat na situaci, kterou nijak neovlivníme. Snažíme se v situaci nalézt příležitosti. Zároveň směrem k našim partnerům hledáme alternativní a pokud možno atraktivní formy plnění. Logicky se nyní posouváme více do online aktivit. Nezapomínáme ani na naši početnou fanouškovskou základnu, které se snažíme co nejvíc zpříjemnit vynucenou pauzu nejen od fotbalu, ale lecčeho dalšího.”