Home  /  Zprávy  /  Historický úspěch! Alain Pae draftován do kanadské CFL

Historický úspěch! Alain Pae draftován do kanadské CFL

(út) 5. květen 2020, Radim Kroulík

Alain Pae se stal historicky prvním Čechem, jehož jméno se objevilo v draftu kanadského fotbalu. Ten svými pravidly připomíná americký fotbal. Rodáka z Prahy si do svých služeb vybral Edmonton Eskimos. Kanadská CFL je po NFL považována za druhou nejkvalitnější ligu tohoto sportu. Americký fotbal v Česku se tak může radovat z velkého úspěchu. Pae svou fotbalovou kariéru začínal v Prague Lions.

V dresu pražského týmu odehrál dvě sezony, 2015 a 2016. „Nejlepší roky mého života,” zavzpomínal Pae na své začátky v Lions. Za úvodní sezonu v kariéře si Pae vysloužil druhé místo v anketě Objev roku, kterou vyhlašovala Česká asociace amerického fotbalu. V té druhé se s Lions dostal až do finálového Czech Bowlu, ve kterém nakonec Lions podlehli Prague Black Panthers.

„Pamatuji si Alaina, když přišel na náš první trénink. Hned jsem viděl, že je to atleticky nejlíp vybavený hráč, jakého jsme kdy měli,” vzpomíná na Paeho jeho bývalý trenér v Prague Lions, Zach Harrod.

Po sezoně 2016 se Pae vydal na univerzitu do kanadské Ottawy. Za univerzitní tým Gee-Gees ale odehrál pouze sezonu v roce 2017. „Moje univerzitní kariéra byla hodně krátká. Po příchodu jsem byl nováček, ale zároveň veterán. Byl jsem zkrátka starý. Mají tu pravidlo ohledně věku. Zažádal jsem o výjimku, tu jsem ale nedostal,” vysvětlil Pae.

Eskimos se dvou vynechaných sezon nezalekli a sáhli po českém hráči ve druhém kole draftu jako celkový třináctý výběr. „Ještě jsem nestihl oslavovat. Posledních 24 hodin bylo hektických, ale je to neuvěřitelný pocit. Pracoval jsem na tom hrozně dlouho,” popisoval Pae radost pár hodin po draftu.

Průběh draftu Pae nesledoval. Informace o draftování Edmontonem ho zastihla uprostřed hraní na Playstationu. „Myslel jsem si, že budu draftovaný, ale nečekal jsem, že půjdu takto vysoko. Hrál jsem s bráchou na Playstationu, když v tom mi zavolal generální manažer Edmontonu. Původně jsem ten hovor ani nechtěl vzít, než mi došlo, o co se jedná.” 

Pae, jehož otec je Kanaďaň, musel získat kanadské občanství, aby mohl do draftu. „Kvůli pravidlům bylo mnohem jednodušší dostat se do týmu jako Kanadaň než jako cizinec. Občanství jsem získal na poslední chvíli, zhruba měsíc před draftem,” dodal Pae.

Přestože Pae dvě sezony nehrál, byl o něj zájem. „Absolvoval jsem spoustu telefonátů s týmy. Zájem projevilo asi šest týmů,” vysvětlil. Vzhledem k průběhu jeho kariéry je draft na začátku druhého kola považovaný za riskantní. „Je to asi největší divoká karta celého draftu. Že šel z třinácté pozice je šokující. Je to velmi riskantní výběr,” ohodnotil volbu Eskimos novinář John Hodge z 3DownNation.

Jeho trenér z Prague Lions věděl, že je před jeho svěřencem velká sportovní budoucnost. „Věděl jsem, že může dokázat velké věci, když bude chtít. Využil svůj potenciál a probojoval se až k draftu jako první český hráč,” uvedl Harrod.

Eskimos jsou jedním z devíti týmů, které hrají CFL. Stadion v Edmontonu pro domácí zápasy, Commonwealth Stadium, má kapacitu více než 60 tisíc diváků. „Mám štěstí, protože Edmonton patří ke špičce v zázemí. Mají jeden obrovský komplex, kde mají vše od hřiště po saunu, fyzio a dokonce i kadeřníka. Já tam budu bydlet,” dodal Pae s úsměvem.

Vzhledem k současné pandemii není jasné, kdy sezona začne. Podle původního harmonogramu se měla základní část rozjet v červnu. „Kolují zvěsti, že se to má o měsíc posunout, ale momentálně nikdo neví,” uzavřela nová posila Eskimos.

Celý rozhovor (Spotify, SoundCloud, Apple podcast)