Home  /  Zprávy  /  Paddock liga začne v půlce srpna bez obhájce. Soutěž mužů má dvě ligy

Paddock liga začne v půlce srpna bez obhájce. Soutěž mužů má dvě ligy

(po) 13. červenec 2020, Radim Kroulík

Vítěz loňského ročníku Paddock ligy, Prague Lions, dopředu avizoval vynechání letošní sezony. Ta se z důvodu koronaviru posunula z jara na druhou polovinu roku. Původní sedmičlennou sestavu týmů doplní Prague Mustangs. Letošní sezona Paddock ligy začne v polovině srpna. O titulu se pak rozhodne na přelomu října a listopadu. Zbývajících osm týmů soutěže mužů se utká ve 2.Lize.

Už v polovině června měli obhájci titulu z Prahy jasno. Lions do letošního ročníku soutěže mužů svůj tým nepostaví. „Po několika měsících rozprav s našimi hráči a ostatními členy programu jsme se rozhodli nezúčastnit se letošní seniorské sezony,” stojí v prohlášení Prague Lions na jejich webu.

Důvod? Dle klubového vyjádření především zdraví a bezpečí hráčů a jejich rodin, fyzická připravenost hráčů pro letošní i následující sezonu i finanční situace. Lions se v letošní sezoně soustředí na mládež a přípravu na příští sezonu.

Osm týmů, osm zápasů

Letošní ročník Paddock ligy se odehraje tradičně v osmičlenné sestavě a každý tým odehraje osm zápasů základní části. Ve skupině Západ Prague Mustangs doplní Pilsen Patriots, Ústí nad Labem Blades a Vysočinu Gladiators. Ve skupině Východ pak vedle nováčka Přerov Mammoths jsou Brno Alligators, Brno Sígrs a Ostrava Steelers.

První dva týmy z obou skupin postoupí do semifinále a následně se odehraje zápas o mistrovský titul v Paddock Czech Bowlu XXVII.

Obhájce titulu nahradí Mustangs

Praha i bez Lions bude mít v Paddock lize svého zástupce. Premiéra mezi elitou čeká Mustangs. „O možnosti hrát Paddock ligu jsme se bavili v podstatě od chvíle, kdy bylo jasné, že se letošní ročník v nějakém formátu odehraje,” vysvětlil manažer Mustangs Filip Kacerovský.

Mustangs museli na poslední chvíli změnit dlouhodobý plán. „Po loňském roce jsme se rozhodli k jinému přístupu. Nechtěli jsme přivádět hráče ze zahraničí, ale věnovat se budování týmu skrze české hráče. Prvním krokem bylo přivedení Josefa Fuksy jako hlavního trenéra,” dodal Kacerovský. Rozhovor s Josefem Fuksou si můžete poslechnout v podcastu.

S Fuksou původně nastavili pomalý dvouletý cyklus. „Dali jsme Josefovi volnou ruku, ať si nastaví program podle svého. Letos jsme chtěli v druhé lize pilovat hlavně fyzickou stránku hráčů a základní techniky. Z toho důvodu jsme první ligu odmítali. Je jasné, že v nejvyšší lize bude menší prostor pro méně zkušené hráče a zároveň pociťujeme horší schématickou přípravu na ligu,” vysvětlil Kacerovský.

I tak jsou Mustangs odhodláni se v Paddock lize neztratit. „Posun do první ligy je pro nás obrovská výzva. Pokusíme se jí postavit čelem, i když víme, že jsme jasný outsider,” potvrdil Kacerovský.

Steelers na čtvrtý pokus?

Lions měli být i v letošním ročníku největším favoritem na titul. Místo obhajoby je cesta na trůn volná. Další šanci cítí v Ostravě. Smolaři z posledních tří sezon by rádi konečně dosáhli na titul. Poslední tři sezony vždy skončili ve finálovém Czech Bowlu poraženi. Dvakrát od Prague Black Panthers, loni pak právě od Lions.

„Tým se plně připravuje na sezonu. Opět budeme pod velkým tlakem, protože snad každý čeká jen to jediné,” uvědomuje si tlak hrající manažer Steelers, Jan Klimeš. Ten stál v roce 2010 za znovuzaložením Steelers, kteří získali v roce 1997 mistrovský titul a krátce na to zanikli.

Steelers si ve vynucené pauze připsali historické první vítězství v elize, kterou pořádala Česká asociace amerického fotbalu. Nyní už se opět pod dohledem amerického trenéra Lonnie Hurseyho připravuje na cestu za titulem i z trávníků. Hursey nahradil v týmu hrajícího trenéra Garretta Griffetha, který byl u všech tří účastí Steelers ve finále.

Také na klíčové pozici quarterbacka počítají Steelers s původní posilou, Aaronem Ellisem. „Plán je stále stejný, měl by přiletět na začátku srpna,” potvrdil Klimeš.

Staronový trenér a vysoké ambice Vysočiny

Vysočina Gladiators po vydařené loňské premiéře v Paddock lize míří o kousek výš. Loni Gladiators v roli nováčka ligy dokráčeli až do semifinále. Před letošní sezonou na jaře vyhlašovali útok na Czech Bowl. „Cíl musí být vždy vyšší a tím pádem jím letos musí být alespoň účast v Czech Bowlu,” vyhlásil na jaře generální manažer Martin Kulha.

Manažer Gladiators byl překvapen rozhodnutím Lions nenastoupit. „Nerozumím tomu, podmínky jsou pro všechny stejné, ale respektuji to.” Bez Lions by měli být právě Gladiators hlavním aspirantem na titul. Kulha tuto roli přenechává Steelers. „Za největšího favorita se nepovažujeme, tím budou určitě Steelers. Nicméně cíl v podobě postupu do Czech Bowlu zůstává.”

Fanoušci Gladiators se těšili na návrat quarterbacka Reginalda Langforda. Ten měl nově převzít i roli hlavního trenéra. Po přesunu ligy ze spolupráce sešlo a hlavním trenérem je tak opět Ondřej Paulus. Gladiators si za Langforda našli náhradu. Roli quarterbacka zaujme Američan Joey Bradley.

Sígrs a Patriots vyhlíží svou šanci

Sígrs a Patriots cítí šanci zaútočit na play-off. Brněnský tým v loňské sezoně nestačil ve skupině na dvojici Steelers, Gladiators. Po přesunu Gladiators na Západ mají tentokrát cestu papírově lehčí. Sígrs se budou i na podzim opírat o importy, kteří tu zůstali už od jara.

Zuřivou bitvu o postupující místa tak lze očekávat především ve skupině Západ. Gladiators, Blades i Patriots budou bojovat o dvě postupová místa. „Bez přítomnosti Lions jsou naděje na play-off vyšší. Pochopitelně bychom postup uvítali,” hodnotil složení skupiny předseda Patriots Libor Kurfirst. Druhým dechem ale dodává: „Podzimní formát ligy vidíme spíše jako přípravu na sezonu 2021. Je ale dobře, že se bude hrát.”

Týmy s českými quarterbacky

V Paddock lize bylo v poslední době téměř nemožné prosadit se s českými quarterbacky. Výjimkou byl Jan Dundáček, který s Prague Black Panthers dosáhl hned několikrát na mistrovský titul. Kromě Dundáčka se ale nenašel v posledních letech jiný český quarterback, který by dokázal dovést tým až k titulu. I proto jsme tak v loňském Czech Bowlu viděli souboj Douglase Webstera a Michaela Hayese.

V letošní sezoně se hned čtyři týmy pokusí prosadit s českým zástupcem na postu quarterbacka. V Ústí nastoupí po dlouhé pauze vynucené zraněním reprezentační quarterback Jan Bláha. V Brně Alligators je pak stálicí Tomáš Fortelný. Mammoths a Mustangs se budou spoléhat výlučně na domácí hráče. Mammoths nastoupí s quarterbackem Michalem Stokláskem, který byl u loňského vítězství ve 2.Lize. Za Mustangs by pak měl nastoupit jako quarterback Martin Erneker. Stoklásek i Erneker v loňském roce sbírali zkušenosti v reprezentačním týmu, kdy se oba účastnili kempů pro 75člennou soupisku před zápasy s Francií a Srbskem.

Premiéra Mammoths nanečisto

Mammoths se své premiéry v Paddock lize nemohou dočkat. V neobvyklém ročníku vidí předseda klubu Petr Stejskal příležitost. „Díky systému, kdy byla letošní účast dobrovolná, máme možnost si Paddock ligu vyzkoušet nanečisto a být tak lépe připraveni na jaro. Bude zde tak více prostoru pro všechny hráče i nováčky. Starty všech hráčů mají přednost před výsledky.

V neobvyklém ročníku mohou mít Mammoths jistou výhodu. V běžné sezoně by byly jediným týmem, který by vstupoval jako nováček do neznáma. Letošní ročník bude neznámou i pro ostřílené týmy jako Steelers nebo Patriots. 

Osmičlenná 2.Liga

Do 2.Ligy nastoupí osm zbývajících přihlášených týmů do letošního ročníku soutěže mužů. Ve skupině Západ se po odstoupení z Paddock ligy představí Pardubice Stallions. Pardubice se ve skupině potkají s Bobcats, kteří si prošli podobnou cestou svévolného sestupu z nejvyšší ligy. Bobcats a Stallions doplní ve skupině Západ ještě Liberec Titans a Mladá Boleslav Greenraiders. Do skupiny Východ nastoupí druhý tým Brna Sígrs, Nitra Knights, Třinec Sharks a Zlín Golems. 

Ve 2.Lize odehrají týmy 6 zápasů základní části a vítězové skupin se utkají proti sobě ve finále.

Vytváření termínové listiny

V Paddock lize musí týmy do 15. července dodat volné termíny pro svůj první domácí zápas, který se odehraje v srpnu. Následně pak všechny týmy soutěže mužů musí do 31. července dodat ostatní volné termíny pro domácí zápasy.