Home  /  Zprávy  /  Kdo se stane Hráčem roku a MVP za rok 2020?

Kdo se stane Hráčem roku a MVP za rok 2020?

(út) 26. leden 2021, Radim Kroulík

V posledních pěti letech patřil přelom ledna a února slavnostnímu galavečeru. Na společné akci s Českou asociací cheerleaders se předávali individuální ceny za uplynulou sezonu. Vzhledem k současné pandemii se další ročník galavečera neuskuteční. Individuální ceny za sezonu 2020 budou vyhlášeny online.

Vyhlašované kategorie
Za rok 2020 budou vyhlášeny pouze kategorie spojené se soutěží mužů. V této kategorii, narozdíl od juniorů a žen, chybělo dohrát „pouze” play-off. Způsob, jakým se hlasovalo, je popsán u jednotlivých kategorií.

V tomto týdnu bude zveřejněn seznam hráčů, kteří se umístili na prvních pěti místech (pro MVP to budou tři hráči). Vítěze ankety Offensive a Defensive MVP Paddock ligy oznámíme 3.2. Hráče roku pak o den později.

Hráč roku 2020
Dlouhou šňůru výher Jana Dundáčka přerušil loni Karel Augusta. Ten se po řadě umístění v TOP5 konečně dočkal výhry. „Získat cenu bylo složité za někým jako je Jan Dundáček,” vzpomínal Augusta na éru Dundáčka. „Už jsem s tím ani nepočítal. Jsem za to hrozně rád,” popisoval Augusta bezprostředně po převzetí ceny.

Přestože Prague Black Panthers v loňské sezoně nenastoupili v rakouské AFL ani v Česku, tak Augusta má šanci na obhajobu. V sezoně 2020 totiž působil na hostování ve Vysočině Gladiators.

Pořadí 2019: 1. Karel Augusta, 2. Miroslav Kysilka, 3. Radim Kalous, 4. Jakub Smutný, 5. Jan Horáček

Pro Hráče roku mohlo hlasovat celkem 37 osob, a to z řad zástupců týmů Paddock ligy, trenérů reprezentace, rozhodčích, médií a členové Rady ČAAF. Každý hlasující mohl uvést pět hráčů a seřadit je od prvního do pátého místa. Hlas mohl dostat pouze Čech bez ohledu na stát, ve kterém hrál.

Offensive MVP Paddock ligy 2020
Tato kategorie bývá tradičně v režii zahraničních posil, a to na pozici quarterbacka. Loni tuto anketu ovládl quarterback mistrovských Prague Lions, Michael Hayes. Hayesovi se podařilo dotáhnout nejstarší český klub k titulu, na který čekal od roku 2006, a k tomu si připsal rekrodní počet touchdownů v jedné sezoně.

Pořadí 2019: 1. Michael Hayes, 2. Reginald Langford, 3. Raymond Catapano

Defensive MVP Paddock ligy 2020
Tyrone Clark zvítězil v této anketě na druhý pokus. O rok dříve skončil linebacker Sígrs druhý. Clark měl za Sígrs hrát i v sezoně 2020 a trofej pro MVP si převzal na galavečeru osobně. Nakonec se ale vrátil do zámoří a připojil se k americkému námořnictvu. Podobně jako v útoku, i v obraně této kategorii vládnou Američané.

Pořadí 2019: 1. Tyrone Clark, 2. Garrett Griffeth, 3. Jakub Smutný

Pro MVP (offensive i defensive) hlasovala stejná skupina osob jako pro Hráče roku. Hlas mohli dostat všichni hráči hrající nejvyšší ligu bez ohledu na národnost.

Síň slávy ČAAF
Nejmenší vliv na vyhlášení v době pandemie měla Síň slávy ČAAF. Do této elitní skupiny se dostávají osobnosti za mimořádný a dlouhodobý přínos pro fotbal. V loňském roce tuto skupiny rozšířil Jaroslav Bojarský a David Dobiáš. Nové členy Síně slávy ČAAF vybírali současní členové.

Ohlédnutí za loňským Galavečerem amerického fotbalu a cheerleadingu: