Home  /  Zprávy  /  Super Bowl LV je za dveřmi!

Super Bowl LV je za dveřmi!

(st) 3. únor 2021, Radim Kroulík

Vrchol letošní sezony zámořské NFL je za dveřmi. I přes pandemii koronaviru se podařilo odehrát všech 256 zápasů základní části. Netradiční ročník zakončí v noci z neděle na pondělí Super Bowl LV, ve kterém se proti sobě utká Tampa Bay Buccaneers a Kansas City Chiefs. Zde najdete všechny důležité, i méně důležité, informace. Nezapomeňte s námi soutěžit o NFL dres dle vašeho výběru!

Účastníci
Tampa Bay Buccaneers - Kansas City Chiefs.

Začátek Super Bowlu
Kickoff padesátého pátého Super Bowlu je na programu v tradiční čas, a to v pondělí 8.2. v 0:30. Americké stanice se ve vysílání Super Bowlu pravidelně střídají, a tento rok vysílá finálový zápas stanice CBS s komentátory Jim Nantzem a bývalým quarterbackem Dallasu Cowboys Tony Romem. Běžné zápasy NFL trvají v průměru lehce přes 3 hodiny, ale Super Bowl má delší poločasovou přestávku a předání trofeje pro vítěze, a proto je potřeba počítat spíše s délkou blížící se 4 hodinám.

Kdo vystoupí v poločasové show
Ve velmi sledované poločasové show vystoupí The Weeknd.

Kde se hraje a budou na stadionu diváci?
Letošní Super Bowl se hraje v Tampě Bay na Raymond James Stadium. Je to vůbec poprvé, co do Super Bowlu postoupil domácí tým. Stadion má kapacitu 65 890, ale kvůli koronaviru bude na stadionu 25 000 fanoušků.

Kde sledovat
V letošní sezoně se NFL u nás přestěhovala na Premier Sport TV. Tuto stanici můžete naladit například v rámci balíčku O2 TV Sport Pack za 199 Kč za měsíc. Chybět nebude ani půlhodinové předzápasové studio s Jindřichem Rajchlem, Janem Štieglerem, Ondřejem Horákem a Ladislavem Fabem. Alternativou je přímo nabídka NFL. Gamepass nabízí „Super Bowl Pass” za 0,99 dolarů. V rámci tohoto balíčku můžete sledovat Super Bowl živě i zpětně, a to na libovolném zařízení (počítač, tablet, telefon, apod.).

Brady podesáté v Super Bowlu
Quarterback Buccaneers Tom Brady se ve 43 letech představí ve finálovém Super Bowlu už podesáté. Všech předchozích devět zápasů odehrál v dresu New England Patriots. Více se dočtete v článku na iDnes.

Chiefs krok od obhajoby a blízko k dynastii
Chiefs v čele s quarterbackem Patrickem Mahomesem obhajují loňský titul. Vyhrát Super Bowl dvakrát po sobě se naposledy podařilo Patriots s Bradym, a to v sezonách 2003 a 2004. Chiefs by se tak silně přihlásili o status „dynastie”, která přísluší dominantnímu týmu. V 90. letech to byli například Cowboys, kteří zvítězili třikrát. Naposledy toto označení příslušelo Patriots s Bradym, když nejprve vyhráli 3 tituly ve 4 letech na začátku nového tisíciletí a následně tento kousek zopakovali ještě jednou.

Bradyho kryptonit na straně Chiefs
V souvislosti s Chiefs se hodně hovoří o Mahomesovi a jeho zbraním v útoku. Případně o hlavním trenérovi Andy Reidovi. Tom Brady ale možná bude mít největší obavu z defenzivního koordinátora Chiefs. Steve Spagnuolo byl v sezoně 2007 defenzivním koordinátorem New Yorku Giants a právě Giants porazili Bradyho v Super Bowlu a překazili tak Patriots perfektní sezonu. Obrana Giants ve zmíněném Super Bowlu vymazala útok (Patriots skórovali pouze 14 bodů), který překonal řadu rekordů, včetně naházených touchdownů v sezoně. Defenzivní lajna Giants vytvářela na Bradyho obrovský tlak. Něco podobného by mohl tentokrát zopakovat Chris Jones, který patří ke špičce defenzivních lajnmenů v lize.

Silné stránky týmů
Loni byl Super Bowl v duchu skvělého útoku (Chiefs) proti skvělé obraně (49ers). Letos je hlavní pozornost upřena na oba útoky. Chiefs s Mahomesem, Tyreekem Hillem a Travisem Kelcem disponují nejexplozivnějším útokem v NFL. Chiefs dokáží bleskově přejít hřiště a big play střídá big play. Kamenem úrazu v útoku Chiefs může být ofenzivní lajna, která se potýká se zraněními. To by mohla být voda na mlýn pro defenzívu Tampy, která v konferenčním finále zatápěla ofenzivní lajně Green Bay Packers.

Také Buccaneers se mohou pyšnit našlapaným útokem. Tom Brady se může opřít o Michaela Evanse, Chrise Goodwina nebo také Gronka. Otazník visí nad účastí další ofenzivní superstar, Antoniem Brownem. Buccaneers preferují agresivní útok proložený velkým počtem dlouhých passů. Proti Packers tato filozofie fungovala především v první půli, kdy si Buccaneers vytvořili náskok. Ve druhém poločase to vedlo ke 3 interceptionům Bradyho.

Rozhodující tak může být hra obran a special týmů. Oba týmy v konferenčním finále ukázaly, že dokáží hrát na vysoké úrovni.

K vítězství týmů tak povedou odpovědi na tyto otázky:
Dokáže defenzivní lajna Buccaneers využít oslabené ofenzivní lajny podobně jako proti Green Bay?
Dokáže secondary Buccaneers držet krok s Hillem a Kelcem?
Dokáží Chiefs vytvořit rychlý tlak na Bradyho, a to především středem lajny?
Bude útoku Buccaneers vycházet riskantní passová hra na delší vzdálenost?

Hlavně zůstat negativní
Letos si hráči musí dát pozor na to, aby je ze Super Bowlu nevyřadil koronavirus. NFL nastavila přísné protokoly, kterými se hráči musí řídit. Od postupu do Super Bowlu zatím řešili problém u Chiefs. Center Kilgore a receiver Robinson jsou momentálně v izolaci kvůli kontaktu s pozitivní osobou, kterou byl kadeřník těchto hráčů. Oba zatím mají šanci do Super Bowlu nastoupit, pokud se u nich v každodenním testování neprokáže pozitivní výsledek.

První žena mezi rozhodčími
Sarah Thomas se zapíše do historie jako první žena v sestavě rozhodčích Super Bowlu. Hlavním rozhodčím bude Carl Cheffers.