Home  /  Zprávy  /  Stále čekáme. Fiktivní profesionalita není cesta

Stále čekáme. Fiktivní profesionalita není cesta

(pá) 9. duben 2021, Radim Kroulík

V běžném roce by sezona České ligy amerického fotbalu byla v plném proudu. Nyní týmy čekají, až se povolí soutěže i pro amatéry. Žádost o výjimku podali pouze Prague Black Panthers, kteří mají působit v již rozběhnuté rakouské lize. Ani oni ale nemají jistotu, že do sezony nastoupí.

 

Pro možnost zahájit soutěž je nyní zapotřebí výjimka ministerstva zdravotnictví. Klíčovým argumentem je profesionalita jednotlivých sportů. „Všechny naše ligy jsou amatérské a hráči mají svá civilní povolání. Specifikem amerického fotbalu je široká hráčská soupiska, která má kolem 40 až 50 hráčů, což plnou profesionalizaci prakticky znemožňuje,” vysvětlil situaci v americkém fotbale pro ČT sport PR manažer České asociace amerického fotbalu Radim Kroulík. „Sice existuje možnost, jak si statut profesionality za účelem podání výjimky kreativně vytvořit, ale touto cestou jít nechceme,” dodal.

 

Prague Black Panthers podali pro své působení v AFL žádost o výjimku. O tom, kdy a zda vůbec budou hrát, ještě rozhodnuto není. Black Panthers tak museli odložit první dva zápasy a další zápas mají na programu 25.4. ve Vídni proti Danube Dragons.

 

Aktivně se tak do nového ročníku rakouské ligy zapojil zatím jen Martin Kocián, který je od roku 2016 hlavním trenérem Graz Giants. Po dvou odehraných zápasech mají Giants bilanci 0-2. Po úvodní prohře s Dragons nestačil výběr Kociána také na Raiders.


První draftovaný Čech v CFL vyhlíží první start

 

Na svůj první start čeká už přes rok první draftovaný Čech v kanadské lize Alain Pae. Toho si v loňském draftu vybral Edmonton. Kanadská CFL se loni nakonec vůbec neodehrála. První příležitost by tak Pae měl mít na konci května, kdy je na programu první přípravný zápas Edmontonu.

 

S kanadským týmem jsme ve spojení a o výkonech Alaina Paeho budeme fanoušky informovat. Start kanadské ligy ale stále není jistý. Situace kolem koronaviru se v Kanadě zhoršuje. O tom se přesvědčili i hokejisté Vancouveru Canucks, když se nakazilo 21 hráčů a 4 další zaměstnanci. Podle doktorů způsobil nákazu jeden člověk.