Home  /  Zprávy  /  Nová soutěž ELF bude mít české zastoupení. Rauš se upsal Barceloně

Nová soutěž ELF bude mít české zastoupení. Rauš se upsal Barceloně

(po) 19. duben 2021, Radim Kroulík

Evropa chystá další pokus k vytvoření profesionální ligy amerického fotbalu. European League of Football (ELF) má oprášit projekt NFL Europe, který skončil v roce 2007. Liga, která má odstartovat v létě, bude mít i českého zástupce. Barcelona Dragons oznámila podpis ofenzivního lajnmena Jana Rauše.

Známé evropské týmy z devadesátých let se vrací na scénu. Frankfurt Galaxy, Berlin Thunders,  Cologne Centurions, Hamburg Sea Devils a Barcelona Dragons se po dlouhé době představí na hřišti. K těmto tradičním týmům se přidá také Stuttgart Surge a Wrocław Panthers. ELF se jako jediná liga v Evropě bude hrát podle pravidel NFL.

Český fotbal bude mít svého zástupce u Dragons, za které bude hrát Jan Rauš. Jeho cesta k podpisu smlouvy s Barcelonou začala mnohem dříve. „Úplný zrod začal asi v roce 2018, kdy jsem na doporučení tehdejšího HC Black Panthers Daniela Levyho odjel do Mexika hrát za Europe Warriors. Tam jem poprvé potkal generálního manažera Barta Iaccarina,” vysvětlil Rauš.

Pro Rauše to nebude první zahraniční angažmá. „Na začátku roku 2020 jsem dostal první profesionální smlouvu v Thonon Black Panthers, ale kvůli pandemii jsem stihl pouze tři zápasy. V polovině listopadu jsem odjel do Barcelony, kde jsem měl podepsanou smlouvu s L’Hospitalet Pioners, kde byl hlavním trenérem právě Bart Iaccarino, který je nyní generálním manažerem Dragons.”

Adam Rita hlavním trenérem

Rauš nebude v Dragons jediný se zkušenostmi z Prahy. Hlavním trenérem Dragons je Adam Rita, který v roce 2012 působil v Prague Panthers. „Osobně jsem se s ním moc nepotkal, protože v tu dobu jsem byl ještě v juniorské kategorii. Vzhledem k jeho obrovským zkušenostem to bude velká čest si pod jeho vedením zahrát.”

Rauš si své místo u Dragons musel vybojovat. „Byl jsem součástí oficiálního Combine testování v Madridu a Reusu, kam se přihlásilo okolo stovky hráčů ze Španělska. K vybraným hráčům se připojí napřímo oslovení hráči a američtí importi. Oficiální start přípravy je naplánován na květen, kdy proběhne několik kempů.”

I přes komplikovanou situaci s pandemií přichází nová liga s ambiciózním plánem. „ELF přichází s novým produktem a možností profesionalizace amerického fotbalu pro Evropany, což je samozřejmě velkým lákadlem. A možnost spojit svoji kariéru s týmem jako Barcelona Dragons, jehož jméno je od dob NFL Europe legendou, už je jen bonus,” potvrdil Rauš.

Dragons odehráli první sezonu v roce 1991, kdy se liga jmenovala World League of American Football. Tu v roce 1997 ovládli. Po přejmenování na NFL Europe se Barcelona naposled představila v roce 2003.