Home  /  Zprávy  /  Do Soutěže mužů se přihlásilo 16 týmů. Po roční pauze se vrací Lions

Do Soutěže mužů se přihlásilo 16 týmů. Po roční pauze se vrací Lions

(st) 9. červen 2021, Radim Kroulík

Letošního ročníku Soutěže mužů se zúčastní 16 týmů, které jsou rozděleny do 3 lig. První dvě ligy jsou rozděleny po 5 týmech, ve 3.Lize pak je 6 týmů. Po vynechané sezoně 2020 se do nejvyšší ligy vrací vítěz posledního Czech Bowlu Prague Lions.

ČLAF
Brno Alligators, Ostrava Steelers, Prague Lions, Přerov Mammoths, Vysočina Gladiators

Nejvyšší liga má pět účastníků. Brno Sígrs, Ústí nad Labem Blades a Prague Mustangs se rozhodli letošní Soutěž mužů vynechat a soustředit se na mládežnické kategorie. Další tradiční účastník nejvyšší ligy, Pilsen Patriots, nastoupí ve 2.Lize.

Ambice na titul mají určitě Lions, Steelers i Gladiators. Právě Vysočina měla loni našlápnuto k prvnímu titulu v historii klubu, když prošla základní částí suverénně bez prohry. V letošním ročníku se ale narozdíl od loňska nebude moct spolehnout na výkony hráčů Prague Black Panthers. „Za hostování hráčů z PBP v minulém roce jsme byli vděční a letos se ukáže, jak tato zkušenost tým pozvedla. Jako každý rok stavíme tým tak, aby dokázal bojovat o titul. Jsem rád, že v týmu i přes náročné období zůstalo v podstatě celé hráčské jádro, které jako vždy doplníme o několik českých posil a amerického quarterbacka,” popsal situaci v týmu hlavní trenér Gladiators Ondřej Paulus.

Krátce po vyhlášení soutěže oznámili Gladiators příchod quarterbacka Clarka Hazletta a následně také příchod veteránů Matěje Večese a Jakuba Králíka.

Lze očekávat, že v následujících dnech i Lions a Steelers oznámí posily. Lions do loňské nedokončené sezony nenastoupili, a tak jejich posledním zápasem byl Paddock Czech Bowl XXVI, který se konal před 690 dny (20. 7. 2019). „Naši hráči, trenéři i vedení už se nemohou dočkat až se vrátí na hřiště. Ta dlouhá pauze je o úhlu pohledu. My jsme se snažili z ní vytěžit co nejvíc a zlepšit se,” okomentoval návrat do ligy hlavní trenér Lions Zach Harrod.

Steelers věří, že se jim pomyslné okno na titul nezavřelo. Ostrava byla ve finále třikrát v řadě, ale ani jednou nedokázala zopakovat titul z roku 1997. Kromě stárnutí jádra týmu, které stálo za postupy do finále, se Steelers budou muset obejít bez Hráče roku 2020 Dominika Dvorského nebo Ondřeje Chmely, který zamířil do finské ligy. Manažer týmu Jan Klimeš ale věří, že Steelers si udrží vysokou výkonnost. „Se stárnutím soupisky a odchody se musí vypořádat každý klub. Věřím, že máme kvalitní mládežnický program. To je ta správná cesta, jak udržet kvalitní tým, který i letos bude promlouvat do bojů o nejvyšší místa.”

O tom, že Přerov Mammoths nebude v nejvyšší lize pouze do počtu se loni přesvědčili v úvodním kole Steelers, když proti tehdejšímu nováčkovi ligy prohráli v televizním zápase. Mammoths ve zbytku loňské sezony trápila marodka a proti dalším favoritům už se neprosadili. „Prohráli jsme některé zápasy, které jsme prohrát nemuseli a věříme, že přesně takové zápasy letos zvládneme lépe. To ale neznamená, že letos bude snazší urvat nějaké vítězství,” vysvětlil hrající předseda Mammoths Petr Stejskal.

Vyrovnané duely nabídla střetnutí Mammoths s Alligators. Brněnský tým tentokrát nečeká městské derby a podle předsezonních prognóz budou Mammoths jeho největším soupeřem. „Ke všem zápasům budeme přistupovat bez rozdílu. Pro nás je každý respektovaným soupeřem,” odmítl soustředění na jednoho soupeře staronový hlavní trenér David Ospalý. Alligators už v minulosti ukázali, že dokáží zavařit i favoritům na titul.

V základní části, která odstartuje 10. července, odehrají týmy 6 zápasů a dva nejlepší týmy postoupí do Czech Bowlu. Finálový zápas je na programu v rozmezí 10. - 13. září. O přesném termínu i místu Czech Bowlu budeme informovat.

Týmy mají čas do 16. června dodat volné termíny pro své domácí zápasy. Na základě toho bude vytvořena termínová listina zápasů.

NIŽŠÍ LIGY
Nižší ligy mají naplánovaný start v polovině srpna a definitivní složení lig bude známé až v polovině července. Nedojde-li do té doby ke změnám, tak ve 2.Lize budou hrát Stallions, Patriots, Black Panthers 2, Bobcats a Sharks a ve 3.Lize Hurricanes, Warriors, Greenraiders, Dietos, Foxes a Rangers.