Home  /  Zprávy  /  Lions a Gladiators se o víkendu mohou odpoutat od pronásledovatelů

Lions a Gladiators se o víkendu mohou odpoutat od pronásledovatelů

(pá) 16. červenec 2021, Radim Kroulík

Letošní formát Kittfort ligy je pro týmy aspirující na postup do Czech Bowlu nemilosrdný. Pomalý start může tým velmi rychle vyřadit ze hry. Ve 2. kole budou Lions a Gladiators mít šanci odpoutat se od dalších pronásledovatelů a posunout se na bilanci 2-0, zatímco zbývající trojice týmů by byla bez výhry. Nezapomeňte si před startem 2. kola natipovat v naší soutěži Pick’em!

Brno Alligators - Prague Lions

Alligators si na start v letošním ročníku museli o týden počkat. Proti Lions tak mají drobnou výhodu v tom, že je soupeř letos ještě neviděl hrát. Receiver Alligators Jaroslav Doležal to ale jako výhodu nevidí, naopak. „Myslím si, že Lions mají větší výhodu v tom, že už se stihli v prvním zápase rozehrát.”

V letošním ročníku budou Brno hájit pouze Alligators, protože Sígrs se do ligy nezapojili. Nabízela se tak otázka, jestli si někteří hráči Sígrs nechtěli letos zahrát v dresu Alligators. „Nikdo ze Sígrs se nám neozval. Ta rivalita mezi brněnskými týmy je asi příliš velká,” vysvětlil Doležal, který je zároveň místopředsedou Alligators.

Hlavní změnou v brněnském týmu je tak na pozici hlavního trenéra. Tím je, opět, David Ospalý. Quarterbackem bude i nadále Tomáš Fortelný a u Alligators ví, že pro lepší výsledky v sezoně musí útok předvádět konzistentní výkon. Hlavní útočnou zbraní by ale opět měl být především running back David Kilian, který si v loňské sezoně připsal nejvíc běhových pokusů i yardů (oproti většině svých soupeřů odehrál Kilian všech 8 zápasů základní části).

Alligators budou chtít předvést proti Lions podobný výkon jako v sezoně 2019, kdy Kilian 9 minut před koncem zápasu vyrovnal skóre na 28:28 a Lions se museli pořádně nadřít na výhru.

Lions v prvním kole proti Steelers ukázali sílu obhájců titulu. Zápasy Lions se Steelers byli v minulosti velmi vyrovnané a často padalo jen pár bodů. Tentokrát byl průběh zápasu těchto rivalů velmi odlišný. Lions hned v prvních dvou útočných drivech dali dva touchdowny a do konce úvodní čtvrtiny přidali třetí, čímž zápas téměř rozhodli.

Quarterback Shazzon Mumphrey se sice nevyhl dvěma interceptionům, ale jinak předvedl skvělý výkon (298 yardů, 3 touchodwny vzduchem a 36 yardů a 2 touchdowny po zemi). Výborný výkon předvedl také running back Filip Ječný. Ten si připsal celkem 239 yardů a byl tak hlavním motorem útoku Lions. K 239 yardům mu stačilo pouze čtrtnáct doteků s míčem, takže pokaždé, když Ječný dostal míč, tak v průměru získal 17 yardů.

Obrana Lions v prvním poločase nepustila Steelers vůbec k ničemu a drobné polevení přišlo až za stavu 27:0. Lions se dařilo zastavovat běhovou hru Březiny, což je hlavní zbraň útoku Steelers. Teď čeká na obranu pražského týmu další tým, který své útočné snažení vede přes běhový útok.

Pokud Lions předvedou v úvodu zápasu podobný výkon jako proti Steelers, tak by i průběh zápasu měl být velmi podobný. Výzvou pro Lions bude udržet nasazení a koncentraci proti papírově slabšímu soupeři, tak jako to předvedli proti jednomu z hlavních rivalů.

Hlavní otázky zápasu:

Nepodcení Lions svého soupeře?
Dokáže se útok Alligators konzistentně prosadit nejen po zemi?

Zastaví obrana Alligators Ječného?

Zápas Alligators - Lions začíná v sobotu od 16:00.

Vysočina Gladiators - Ostrava Steelers

Gladiators se oproti Lions na své vítězství nadřeli mnohem více. Nejdříve měl quarterback Clark Hazlett problém najít volné receivery, a tak se často uchyloval k zisku yardů po zemi. To nakonec vedlo i k prvnímu touchdownu Gladiators v sezoně. Spolupráce s receivery ale nefungovala podle představ po celý zápas. V průběhu zápasu začal Hazlett adresovat přesné passy, ale receiveři často i osamoceni nedokázali míč dostat pod kontrolu.

I to byl jeden z důvodů, proč byli Mammoths tak dlouho v zápase. Gladiators se mohli na vítězství nadřít ještě víc. Za stavu 6:14 byl „vyrovnávající” touchdown Mammoths zrušen po přezkoumání videa, kolem kterého nyní panuje debata, jestli byla daná situace vyřešena v rámci pravidel o video review.

Vzhledem ke kvalitám receiverů Gladiators lze jejich zaváhání v prvním zápase brát jako výjimku. Calta, Čermák nebo Beran by i letos měli bojovat o čelo statistik mezi receivery. Gladiators se i bez výrazného příspěvku receiverů dokázali v útoku prosadit. Po zemi Honzu Dunovského doplnil quarterback Hazlett, kdy společně nasbírali 145 yardů a 3 touchdowny.

Gladiators půjdou do zápasu se Steelers posíleni o čtveřici hráčů Prague Black Panthers, kteří si chtějí ještě prodloužit sezonu po skončení v rakouské lize. V obraně se tak představí Jan Starý, Karel Augusta, Jan Kabát a Jan Krs. Všichni čtyři hráči hráli výraznou roli v obraně Black Panthers, která si i přes týmový neúspěch počínala velmi dobře.

Black Panthers skončila sezona teprve v neděli, ale hlavní trenér Gladiators Ondřej Paulus bude chtít proti Steelers nasadit všechny zbraně. „Každý zápas je letos jako zápas o postup do play-off. Nasadíme nejlepší hráče, které budeme mít k dispozici.”

Steelers se vyznávají běhovou hrou, a tak posílení obrany o Starého a Augustu bude hodně znát. Co dokáží pražské posily se přesvědčil ostravský útok v loňském roce. Ve vzájemném zápase si Steelers připsali 29 běhových yardů. Defenzivní lajnu tvořenou zkušenými hráči jako je Starý, Večes a Kulha bude velmi těžké překonávat. O zbytek se navíc postará Augusta.

Gladiators se v obraně budou chtít vyhnout zbytečným faulům, které v prvním zápase několikrát Mammoths pomohly. Zároveň bude zajímavé sledovat, jestli budou Gladiators i nadále agresivní na 4. downy. Proti Mammoths se Gladiators nebáli hrát 4. downy i na vlastní polovině, což je mohlo přijít draho především na konci poločasu, kdy Mammoths zastavili 4. down soupeře hluboko na půlce Gladiators. Vše uhasil defenzivní end Martin Kulha, který interceptionem vrátil míč Gladiators, kteří následně skórovali vítězný touchdown na konci druhé čtvrtiny.

Steelers proti Lions nestíhali a po zápase přiznali, že jim chyběla potřebná energie, kterou se naopak prezentovali Lions. Ostrava musí proti Gladiators zvládnout lépe začátek zápasu. „Zásadní je, aby všichni dělali svou práci a hráli se správnou technikou. Kluci viděli video několikrát a často jsme proti Lions nebyli tam, kde jsme měli být. Bylo tam hodně nedorozumění, což asi viděl každý,” okomentoval první zápas hlavní trenér Steelers Lonnie Hursey.

Trenér Steelers nepřikládá zápasu proti Gladiators větší důležitost. „Každý zápas je pro mě „must-win. Teď to nebude jiné.” Steelers se ale určitě potřebují vyhnout bilanci 0-2. Zvlášť v letošní sezoně hrané na 6 zápasů.

Hlavní otázky zápasu:
Jak moc se nové posily Gladiators zapojí do zápasu?
Dokáže se útok Steelers prosadit obraně Gladiators?
Zvládnou se receiveři Gladiators vyhnout dropům?

Zápas Gladiators - Steelers začíná v neděli od 16:00.