Home  /  Zprávy  /  Czech Bowl XXVIII je tady! O víkendu se rozhodne o novém mistrovi

Czech Bowl XXVIII je tady! O víkendu se rozhodne o novém mistrovi

(pá) 10. září 2021, Radim Kroulík

Vrchol Kittfort ligy je tady! V sobotu se rozhodne o novém mistrovi. Czech Bowl XXVIII ale není jediným zápasem tohoto víkendu. Na programu je kompletní kolo 2.Ligy a také ženské ligy. Do akce se zapojí také dorostenci a flagisti. V Itálii pokračuje ME pro kategorie U15 a U17, kde máme také zastoupení. Nezapomeňte si natipovat v naší soutěži Pick’em. Tentokrát se všechny otázky ptají na Czech Bowl. Finálový zápas je také na Fortuně, ale oproti zápasům základní části je rozšířená nabídka sázení a zároveň bude k dispozici live sázení v průběhu zápasu.

Dosáhne Vysočina Gladiators na historický úspěch, nebo se budou radovat z obhajoby zkušení Prague Lions? To je hlavní otázka letošního Czech Bowl. Gladiators i Lions potvrdili předsezonní roli favoritů a v průběhu základní části si s bilancí 5-1 došli pro účast ve finále. Oba týmy si ve vzájemných zápasech dokázaly uhájit domácí hřiště. Gladiators vyhráli úvodní zápas v Jihlavě, Lions pak zvítězili v pražské odvetě. Oba zápasy ale skončily velmi těsně a po dramatickém průběhu. Czech Bowl XXVIII tak slibuje napínavou podívanou.

Lions jsou prakticky ve stejné pozici jako v roce 2019. Vyhráli základní část, ale finálový zápas se hrál v Ostravě proti „domácím” Steelers. Pro pražský tým tak hraje zkušenost. „Finálové zkušenosti mohou hrát roli, ale nechci na to spoléhat,” nechal se slyšet velezkušený receiver Lions Marek Suchý.

Gladiators jsou sice v Czech Bowlu poprvé, ale ve svých řadách mají ostřílené borce. Pro Karla Augustu je Czech Bowl v podstatě rutinní záležitost. Právě zkušenosti hráčů z řad Prague Black Panthers přijdou Gladiators určitě vhod. „Budou rozhodovat chyby. Když je omezíme, tak šance na výhru je obrovská. Určitě to bude obrovsky vyrovnané,” tuší před zápasem Augusta.

Lions se mohou pyšnit produktivním passovým útokem. Shazzon Mumphrey naházel v 6 zápasech základní části 20 touchdownů. Oproti němu Hazlett skóroval 10 touchdownů. Skupina receiverů kolem Suchého, Hlaváčka, Kohuta a Janoty budou klíčem ofenzivního úspěchu také ve finále.

Gladiators mají velké eso v rukávu na zemi. Running back Jan Dunovský je klíčovým hráčem, který se výraznou měrou zasazuje o posun útoku na hřišti. Dunovský v průběhu sezony léčil zranění nohy, ale nakonec se stihl vrátit do sestavy mnohem dříve, než se čekalo. Lions už takové štěstí neměli. Jejich running back Filip Ječný, který měl také skvělý start do sezony, se ve finále kvůli zranění nepředstaví.

Lions určitě budou chtít eliminovat produktivitu Dunovského a zároveň se vyhnout „big plays” receiverů. David Calta, Petr Čermák nebo Tomáš Hlach dokázali skórovat po dlouhých passech Hazletta. Do sestavy by se zároveň měl vrátit po zranění Jan Beran, u kterého bude jeho zdravotní stav velkým otazníkem. Když byl Beran zdravý, tak byl výraznou postavou passové hry Gladiators.

Často se o ofenzivních lajnách nemluví, ale předchozí vzájemný zápas ukázal, že z výhry se nakonec může radovat tým, který lépe ochrání svého quarterbacka. Hazlett byl při pražské prohře sackován hned čtyřikrát. Mumphrey na tom nebyl o poznání lépe a sackován byl třikrát. Obě obrany ukázaly, že dokáží vytvořit velký tlak. Hra ofenzivní lajny tak bude hrát klíčovou roli.

V těsných zápasech často rozhodují special týmy a disciplinovanost. Nepotvrzené touchdowny nebo špatné punty a kickoffy mohou dostat tým do velkých problémů. To samé platí vždy u velkého množství faulů. Ty mohou pramenit z přemotivovanosti nebo většího množství emocí.

Finále na stadionu FC Vysočina začíná v 18:00. Přímý přenos na ČT sport s komentářem Jiřího Kalemby a Jana Dundáčka startuje o deset minut dříve. Dnes je poslední den, kdy si můžete zakoupit vstupenky na zápas za zvýhodněnou cenu 150 Kč předprodeji v síti Ticketspot.

2.Liga

Jičín Hurricanes - Třinec Sharks
Sharks v letošní sezoně působí suverénním dojmem a proti Hurricanes budou opět jasným favoritem. Jičín má za sebou po dvou výhrách ostrou zkoušku v podobě Stallions, se kterými podlehli 0:55. Rozložení sil před zápasem s Sharks je tak zřejmé. Hurricanes si musí dát největší pozor na Martina Mísaře. Ten v minulém zápase proti Foxes nasázel 6 touchdownů a měl tak největší zásluhu na výhře Sharks 75:0

Zápas Hurricanes - Sharks začíná v sobotu od 14:00.

Šumperk Dietos - Tábor Foxes
Po nevydařeném prvním zápase a nutném odkladu druhého zápasu mají za sebou Dietos zápas Greenraiders, který sice nevyhráli, ale dlouho se drželi na dostřel. Minutu před koncem zápasu snížil Jaroslav Dus na rozdíl 7 bodů, ale šanci na obrat ukončil Jakub Kováč, který zaznamenal touchdown 12 vteřin před koncem zápasu a pojistil tak výhru Greenraiders 19:6. Dietos i Foxes jsou v letošní sezoně bez výhry a pravděpodobně tento zápas měly oba týmy zakrouškovaný v kalendáři jako ten, který by chtěly dotáhnout k vítězství. Foxes po prohrách 0:82 a 0:75 proti Stallions a Sharks předvedli mnohem vyrovnanější výkon proti Hurricanes, kdy dlouho sahali po výhře. Foxes nakonec vedení neudrželi a s Hurricanes prohráli 23:24. Teď mají další šanci připsat si první výhru v sezoně.

Zápas Dietos - Foxes začíná v sobotu od 15:00.

Mladá Boleslav Greenraiders - Pilsen Patriots
Greenraiders se v letošní sezoně prezentují sympatickým dojmem. Proti Sharks dlouho drželi krok, následně si jasně poradili s Rangers. Druhou výhru v sezoně si pak připsali na hřišti Dietos, kdy Šumperk kladl mnohem větší odpor, než se nejspíše čekalo. S bilancí 2-1 přivítají Greenraiders doma Patriots. Plzeň zdemolovala Rangers 94:0 a i proti Greenraiders bude favoritem. Mladá Boleslav se ale z týmů z původní 3.Ligy ukazuje jako nejsilnější tým a Patriots se na vítězství určitě nadřou mnohem více než v případě s Rangers. K dispozici už bude quarterback Martin Erneker, který nedohrál úvodní zápas v Pardubicích. K němu se připojí po stopce také Jakub Rada. Předseda Patriots Libor Kurfirst si před zápasem uvědomuje sílu Greenraiders. „Nechceme nic podcenit ani zanedbat. I když vítězství v minulém zápase bylo jasné, neodehrálo se vše bez chyb,” upozornil Kurfirst.

Zápas Greenraiders - Patriots začíná v neděli od 15:00.

Pardubice Stallions - Trutnov Rangers
Stallions mají za sebou tři zápasy a v ani jednom neinkasovali jediný bod. Proti Patriots v úvodním zápase jim k tomu dopomohlo zranění plzeňského quarterbacka. Proti Foxes pak chyběl quarterback Tábora. Střet týmů z původní druhé a třetí ligy tak zatím ve všech případech dopadl jednoznačnou výhrou zkušenějších týmů. Stallions mají před sebou soupeře, který má za sebou prohru 0:55 s Greenraiders a 0:94 s Patriots. Třetí zápas ve třetím týdnu bude pro Rangers pravděpodobně extrémně náročný.

Zápas Stallions - Rangers v neděli od 16:00

Ženská liga

Prague Black Cats - Prague Harpies
Black Cats překvapily všechny a možná i sami sebe, když zvítězily na hřišti Amazons 30:20. Taková výhra by měla pražský tým automaticky katapultovat do role favoritů ligy. Jejich městský rival, Prague Harpies, ale předvedly dominatní výkon proti Sirens, když zvítězily 56:6. Pražské derby nabídne souboj sester Dlabolových proti Thuy Dung Ta a Tereze Jedličkové. Tato čtveřice se totiž v úvodních zápasech postarala o většinu touchdownů svých týmů. Po tomto zápase bude rozložení sil v Ženské lize mnohem jasnější.

Zápas Black Cats - Harpies začíná v sobotu od 14:00.

Warsaw Sirens - Brno Amazons
Zápas poražených z úvodního kola. Sirens pokračují v trendu z loňské sezony, kdy na české favoritky přestávaly stačit. V loňském vzájemném zápase vyhrály Amazons 68:18, ale jejich první zápas letošní sezony je určitým prvním signálem, že současná síla Amazons není na tak dominantní úrovni jako v posledních letech. Pro oba týmy tak tento zápas bude možností napravit si chuť po nevydařeném úvodním zápase.

Zápas Sirens - Amazons začíná v neděli od 14:00.

2. dorostenecká liga

Start 2. dorostenecké ligy byl naplánován na minulý víkend, ale tento turnaj se nakonec kvůli nenastoupení Prague Lions neodehrál. Druhý pokus na start tak budou mít dorostenci tento víkend v ostravské Porubě, kam zavítají za domácími Steelers ještě Bobcats a Lions. Začátek turnaje je na programu v neděli ve 13:00.

Flagová liga U15

V Pzni, Ústí nad Labem a v Praze pokračují turnaje Flagové ligy U15. Steelers jsou jediným týmem, který je po 11 odehraných zápasech bez prohry. V závěsu jsou Patriots, Bobcats a Prague Black Panthers.

NFL

V neděli je na programu také úvodní kolo zámořské NFL, které můžete sledovat na kanálech O2 TV Sport a Premier Sport. Od 19:00 vysílá Premier Sport 2 zápas Buffalo Bills - Pittsburgh Steelers, následuje Kansas City Chiefs proti Clevelandu Browns a chybět nebude ani noční zápas Los Angeles Rams - Chicago Bears. V 18:30 navíc začíná studio NFL.