Home  /  Zprávy  /  Finále ČLAF 2002: Alligators - Panthers 14:52

Finále ČLAF 2002: Alligators - Panthers 14:52

(ne) 21. červenec 2002, Filip Hobza
SuperBowl si z Havířova odvezli Panthers Brno Alligators ? Prague Panthers 14:52 (7:6, 0:15, 0:6, 7:25) HAVÍŘOV - Před kulisou necelé tisícovky diváků nastoupili v sobotu 20. července na stadionu Baníku Havířov k finále české ligy amerického fotbalu týmy Alligators a Panthers. Kromě první čtvrtiny, kdy byl boj o výsledek ještě otevřený, ovládli Panthers hřiště i situaci a zaslouženě zvítězili 52:14 a z rukou ředitele České asociace amerického fotbalu Filipa Hobzy převzali český SuperBowl. Brněnští hráči vzali přípravu opravdu profesionálně a do Havířova přijeli již v pátek, kdy se ubytovali v hotelu Impuls, kde se věnovali taktické přípravě a lehčímu tréninku s nácvikem útočných a obranných variant. Jejich soupeř, obhájce loňského titulu, Prague Panthers vstoupili na hřiště s velkou oslavnou pompou, podporováni mnohem větším táborem fanoušků než soupeř. Utkání začalo být zajímavé v okamžiku kdy Panthers položili první touchdown a po nepotvrzeném pokusu za dva body, vedli 6:0. Stav takto dlouho nezůstal, protože brněnští borci rychle vyrovnali, dobře zahráli extra point a vedli 7: 6. to však k jejich zklamání bylo naposledy co v tomto finále vedli. V první čtvrtině se již stihl v plné síle ukázat quarterback Panthers Michael Horton, jemuž v zápase neskutečně krásně vycházely všechny dlouhé pasy a jeden z nich předvedl už v závěru první čtvrtky. Pokud v duelu Horton házel, tak vždy na rozmezí padesáti a šedesáti yardů. Obraně Brna se zase naopak na něj povedl nádherný sack a Horton pro změnu skončil na trávníku. Od druhé čtvrtiny však Pražané převzali úplně všechny otěže které v zápase vůbec byly a začali tvrdě zvyšovat svůj náskok. Před koncem poločasu vedli již 21:7 a bylo prakticky rozhodnuto, protože v druhém poločase Brno nenašlo jakoukoliv zbraň proti obraně i útoku Panthers. Vsadili rovněž na dlouhé pasy, aby zkorigovali nepříznivý stav, ale jediný okamžik kdy bodovali byl devadesáti yardový únik runningbacka Roberta Šamšuly, který po rozehrání kickoffu proběhl všemi soupeři a položil za obrovského jásotu touchdown. Přihrávky totiž většinou končili na zemi nebo v rukou pražských obránců. Panthers v klidu zvýšili na 52: 14 a odvezli si do Prahy zlatý SuperBowl. Hlavní trenér Alligators - John Croft k finálovému utkání řekl: "Klíčovým zvratem v zápasu byly bezesporu poslední dvě sekundy již na konci prvního poločasu, kdy se Panterům podařil dlouhý pas mezi tři naše obránce, kteří udělali velkou chybu a dovolili soupeři skórovat touchdown za stavu 7:14 na 7:21. Tím nám úplně odešla sebedůvěra a nezvrátila to ani přestávka o poločase. Panteři hráli lépe,byli lepším týmem. My jsme měli dobrou sezónu, ale vrcholem naší formy byl důležitý zapas s favorizovanými Bobcats, po té se v dalších ligových zápasech již nedařilo, především naše obrana začala hrát velmi špatně. Nevím proč se to stalo, ale někdy to tak je. Můžu zodpovědně říct, že se všichni hráči snažili dát do finálového zápasu maximum, ale bohužel nemohli konkurovat zkušenostem, které mají Panteři. Někteří hráči a je jich ve srovnání s naším univerzitním týmem, kde se mění hráči skoro každý rok, velmi mnoho - hrají již několik let: 5-10let - což jsou zkušenosti k nezaplaceni. Nebudu zapírat, že mě výsledek zklamal,ale rozhodne nejsem zklamaný naším týmem, který měl vynikající sezónu, za kterou se nemusíme vůbec stydět.Ted se díváme do další sezóny a doufám, že v ni budu mít k dispozici stejné hráče jako letos, kteří budou mít tím pádem o "rok větší" zkušenosti." Skórující hráči Alligators : Robert Šamšula : 6 bodu David Crawford: 6 bodu Libor Kvarda: 2 body Skórující hráči: Panthers: Petr Bartušek: 12 Jan Zvada: 12 bodu Pontus West (SWE): 8 bodu Jan Kolek : 6 bodu Dan Beneš (: 6 bodu Jan Vrba: 6 bodu Michal Kučera: 2 body